Najwyższy urzędnik transportowy UE rezygnuje po zaakceptowaniu bezpłatnych lotów do Kataru

0
83

Szef departamentu transportu Komisji Europejskiej złożył rezygnację ze stanowiska w związku z darmowymi lotami z Kataru – poinformował rzecznik.

Henrikowi Hololeiowi, dyrektorowi generalnemu DG MOVE Komisji, groziło wewnętrzne dochodzenie po tym, jak ujawniono, że w latach 2015-2021 kilkakrotnie podróżował na koszt rządu Kataru lub organizacji mu bliskich, mimo że jego departament był zaangażowany w negocjacje dotyczące umowy o transporcie lotniczym między UE a Katarem.

Jednak szef transportu nadal będzie pracował w unijnej instytucji.

„Na jego prośbę Kolegium [of Commissioners] podjęła decyzję o powołaniu na stanowisko dyrektora generalnego ds. mobilności i transportu Henrika Hololei klasa koni doradca w DG ds. partnerstwa międzynarodowego od 1 kwietnia” – powiedział w środę główny rzecznik KE Eric Mamer.

Decyzja Hololei będzie ulgą dla Komisji, która początkowo broniła jego decyzji o przyjęciu bezpłatnych lotów Qatar Airways, ponieważ wszystkie jego misje były autoryzowane i przeprowadzane zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jednak sam Hololei zatwierdził własne bezpłatne loty po przeprowadzeniu własnych analiz konfliktu interesów.

Niemiecki poseł do Parlamentu Europejskiego Daniel Freund (Zieloni) powiedział w jednym z wywiadów, że odpowiedź Komisji nie jest wystarczająca.

„Czy to wystarczająca konsekwencja, że ​​przechodzi z jednej pracy do drugiej, zasadniczo utrzymując tę ​​samą pensję? Nie sądzę” – powiedział Euronews.

„O ile rozumiem, nadal toczy się postępowanie dyscyplinarne, więc ustalenie tego należy teraz do służb Komisji.

„Ale myślę, że jasno pokazuje to, że nie możemy mieć dyrektorów generalnych, którzy zatwierdzają ich własne wyjątkowe bezpłatne loty lub prezenty lub cokolwiek innego. (Powinny być) Niezależny nadzór, a kiedy zasady są łamane, muszą istnieć sankcje, a nie tylko przetasowania, w których ludzie przenieść się do innej pracy z taką samą płacą” – dodał Freund.

Komisja nie jest jedyną instytucją UE, która doświadcza trudności związanych z Katarem.

Skandal korupcyjny w Parlamencie Europejskim wybuchł w grudniu zeszłego roku, w którym Katar rzekomo płacił duże sumy gotówki unijnym prawodawcom w zamian za wpływanie na podejmowanie decyzji.

Komisja Europejska nie była zamieszana w skandal, ale organizacje pozarządowe i działacze na rzecz przejrzystości szeroko krytykowali „słabe” zasady etyczne Brukseli.

Unijny organ nadzorujący zwrócił się również do Komisji o przedstawienie szczegółowych informacji na temat podróży służbowych odbywanych przez członków personelu wyższego szczebla od 2021 r., które były częściowo opłacane przez osoby trzecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj