Następne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się między 6 a 9 czerwca 2024 r

0
101

Wybory do Parlamentu Europejskiego są uważane za największe ponadnarodowe głosowanie na świecie.

Kolejne wybory do 705 posłów do Parlamentu Europejskiego odbędą się między 6 a 9 czerwca 2024 r.

Daty zostały wstępnie wybrane przez ambasadorów z 27 państw członkowskich podczas środowego spotkania i zostaną podane oficjalnie w przyszłym tygodniu, kiedy ministrowie podpiszą decyzję.

Wybory odbywają się co pięć lat przez okres czterech dni i są uważane za największe ponadnarodowe głosowanie na świecie: ponad 400 milionów uprawnionych wyborców różnych narodowości jest wezwanych do głosowania na swoich przedstawicieli politycznych w Parlamencie Europejskim w tym samym czasie.

Odnowienie prawodawców pociąga za sobą również zmiany na samym szczycie Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej, co oznacza, że ​​stanowiska zajmowane obecnie przez Ursulę von der Leyen i Charlesa Michela będą do wzięcia.

Von der Leyen nie potwierdziła jeszcze, czy zamierza kandydować na drugą pięcioletnią kadencję jako przewodnicząca Komisji Europejskiej, podczas gdy Michel ma prawny zakaz dalszego kierowania Radą Europejską, ponieważ stanowisko to jest ograniczone przez dwie kolejne kadencje po 2,5 roku każdy.

Daty 6-9 czerwca zostały wybrane domyślnie, ponieważ żadna inna opcja nie uzyskała wymaganej jednomyślności, powiedział Euronews źródło dyplomatyczne znające przebieg dyskusji.

Portugalia miała wcześniej podniesione obawy o dacie, ponieważ jej święto narodowe obchodzone jest 10 czerwca i może osłabić frekwencję.

W poprzednich wyborach, które odbyły się w maju 2019 roku, frekwencja wyniosła 50,66%, co oznacza wzrost o osiem punktów w porównaniu z głosowaniem z 2014 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj