Niemcy i Austria zmierzą się z większością zasad COVID w marcu

0
343

Przywódcy Niemiec ogłosili w środę plany zniesienia większości ograniczeń związanych z koronawirusem do 20 marca, co zbiegło się w czasie z ruchami sąsiedniej Austrii i Szwajcarii, aby wcześniej zrzucić wiele ograniczeń.

Trzyetapowy plan został zatwierdzony przez kanclerza Olafa Scholza i 16 gubernatorów stanowych kraju, ponieważ oficjalne dane pokazują, że wskaźnik zakażeń COVID-19 w Niemczech zaczyna spadać.

„Szczyt został prawdopodobnie osiągnięty” – powiedział Scholz.

Złagodzenie ma rozpocząć się od zniesienia zasad, które uniemożliwiały osobom nieposiadającym dowodu szczepienia lub powrotu do zdrowia odwiedzanie mniej ważnych sklepów oraz zniesienia ograniczeń dotyczących prywatnych spotkań osób zaszczepionych.

Począwszy od 4 marca, wymagania dotyczące wchodzenia do restauracji i barów zostaną złagodzone i będzie wystarczający wynik negatywny, a nie – jak w wielu dziedzinach obecnie – dowód szczepienia lub wyzdrowienia plus test lub zastrzyk przypominający.

Pozostałe „daleko idące” ograniczenia mają zostać zniesione 20 marca, powiedziała burmistrz Berlina Franziska Giffey. Ale Scholz powiedział, że wymagania dotyczące noszenia masek i dystansowania się pozostaną.

Niemcy odnotowały infekcje wywołane przez wysoce zaraźliwy wzrost wariantu omikron później niż w kilku innych krajach europejskich. Urzędnicy przypisują to ograniczeniom, które obowiązują od grudnia.

Ale inne kraje, w tym sąsiednia Dania, również posunęły się szybciej do zniesienia ograniczeń, a Niemcy coraz częściej wzywają do pójścia w ich ślady. Wcześniej w środę Austria ogłosiła, że ​​5 marca zrezygnuje z większości ograniczeń, a Szwajcaria powiedziała, że ​​większość jej krawężników zniknie w tym tygodniu.

Niemieckie krajowe centrum kontroli chorób zgłosiło kilka dni niewielkich spadków wskaźnika infekcji w tym kraju, choć pozostaje on znacznie powyżej poziomu sprzed omikronu.

W miarę jak Niemcy zmierzają w kierunku złagodzenia swoich ostatnich ograniczeń, wydaje się, że perspektywa mandatu na szczepionki dla wszystkich dorosłych się zmniejsza. Scholz opowiedział się za takim mandatem tuż przed tym, jak w grudniu został kanclerzem, ale jego trójpartyjna koalicja jest w tej sprawie podzielona i zostawił to parlamentowi z propozycjami.

Obecnie nie jest jasne, kiedy prawodawcy będą głosować nad ustawą i co, jeśli jakikolwiek mandat uzyska większość.

Nawet zatwierdzone już przepisy wymagające od pracowników sektora opieki zdrowotnej przedstawienia dowodu szczepień lub powrotu do zdrowia do połowy marca napotkały trudności, chociaż niemiecki sąd najwyższy w zeszłym tygodniu odmówił tymczasowego zablokowania jego wdrożenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj