Ostatnia płatność włoskich funduszy odbudowy po COVID-19 została tymczasowo wstrzymana, ponieważ Bruksela i Rzym uzgodniły przedłużenie o miesiąc, co pozwoli Komisji Europejskiej na dalsze gromadzenie dowodów przed wydaniem wstępnego zatwierdzenia.
Włochy są zdecydowanie największym beneficjentem historycznego funduszu odbudowy Unii Europejskiej, uzgodnionego u szczytu pandemii koronawirusa, który obejmuje 312,5 mld euro dotacji i 360 mld euro niskooprocentowanych pożyczek.
Włochy, uważane za jeden z krajów najbardziej dotkniętych kryzysem gospodarczym, otrzymały 191,5 mld euro w ramach środków na odbudowę.
Pieniądze są stopniowo wypłacane i uzależnione od szeregu kamieni milowych i celów, które obejmują reformy porządku publicznego, inwestycje w zieloną transformację i wdrażanie infrastruktury cyfrowej.
Włochy otrzymały dotychczas 67 mld euro w ramach jednego pakietu prefinansowania i dwóch regularnych płatności.
Trzeci wniosek o wartości 19 miliardów euro został wysłany do Brukseli 30 grudnia, co było pierwszym tego rodzaju wnioskiem pod rządami premier Giorgii Meloni.
Oczekiwano, że Komisja opublikuje swoją ocenę pod koniec marca, ale decyzja ta zostanie teraz opóźniona o co najmniej miesiąc, dając władzy wykonawczej dodatkowy czas na dokonanie przeglądu 55 kamieni milowych i celów związanych z trzecią płatnością Włoch.
Takie przedłużenia „nie są niczym niezwykłym, jeśli są należycie uzasadnione i w żaden sposób nie przesądzają o ostatecznej wstępnej ocenie wniosku o płatność przez Komisję” – powiedział rzecznik Komisji w oświadczeniu.
„Komisja docenia znaczne postępy poczynione w ciągu ostatnich kilku tygodni i oczekuje dalszej bliskiej współpracy z władzami włoskimi w celu zajęcia się wszystkimi nierozstrzygniętymi elementami tego złożonego wniosku o płatność”.
Według Kancelarii Premier Giorgia Meloni, są trzy nierozwiązane kwestie „do dalszych badań”: koncesje portowe, które mają stać się bardziej konkurencyjne; sieci ciepłownicze; oraz tak zwane zintegrowane plany urbanistyczne mające na celu przekształcenie wrażliwych terytoriów w inteligentne i zrównoważone miasta.
Komisja wyraziła wątpliwości co do włączenia do planów urbanistycznych dwóch stadionów, Bosco dello Sport w Wenecji i Stadio Artemio Franchi we Florencji, – poinformowało biuro Meloniego.
Urząd podkreślił, że trzy zaległe środki zostały zatwierdzone przez poprzednią koalicję kierowaną przez Mario Draghiego, ale zauważył, że „rząd zapewni dalsze elementy wspierające dopuszczalność wszystkich tych interwencji, w szczególności tych przewidzianych w zintegrowanych planach miejskich Wenecji i Florencji”.
Wewnętrzne oceny Komisji mają charakter wstępny i muszą zostać zatwierdzone przez Radę UE, zanim pieniądze zebrane na rynkach poprzez emisję obligacji UE zostaną ostatecznie wypłacone.