Nowe, surowsze hiszpańskie prawo dotyczące gwałtu zostanie poddane przeglądowi po obniżeniu wyroków więzienia

0
23

Hiszpania ma dokonać przeglądu nowego prawa, aby zapewnić ofiarom przestępstw seksualnych większą ochronę po serii orzeczeń sądowych, które doprowadziły do ​​obniżenia kar więzienia dla przestępców z powodu luki w ustawodawstwie.

Prawo weszło w życie w zeszłym miesiącu, sześć lat po tym, co stało się znane jako sprawa „Wolf Pack”, w której pięciu mężczyzn zbiorowo zgwałciło 18-letnią kobietę na festiwalu gonitw byków w Pampelunie, ale początkowo otrzymali mniejszy wyrok za przestępstwo wykorzystywania seksualnego.

Sprawa ta wywołała demonstracje w całej Hiszpanii i skłoniła rząd do zmiany prawa karnego dotyczącego przestępstw seksualnych.

Znane jako prawo „tak znaczy tak”, nowe przepisy kwalifikują każdy seks bez zgody jako gwałt, co stawia Hiszpanię w jednym szeregu z 11 innymi krajami europejskimi, w tym Wielką Brytanią, Szwecją i Portugalią.

Szeroko zakrojone ustawodawstwo dotyczyło również przestępstw seksualnych wobec dzieci i karanych nawoływań wobec kobiet oraz proponowało reedukację przestępców.

Jednak prawnicy skazani za przestępstwa seksualne wykorzystali lukę w prawie, która pozwoliła na ogólną redukcję kar więzienia, gdy w Hiszpanii wejdzie w życie nowe prawo karne.

Obniżki kar więzienia

Kiedy ustawa została spisana, ustanowiła minimalne i maksymalne kary oraz umożliwiła przestępcom seksualnym złożenie wniosku o obniżenie kary z mocą wsteczną.

W niektórych przypadkach oznaczało to, że po orzeczeniu maksymalnego wymiaru kary obrońcy mogli ją obniżyć, powołując się na nową ustawę.

Prawnicy skazanych przestępców starali się wykorzystać tę lukę w prawie.

Zanim ustawa została uchwalona, ​​hiszpańska Rada Generalna Sądownictwa, organ zarządzający sądownictwem, ostrzegała, że ​​może do tego dojść.

Ogólnie rzecz biorąc, gdy wchodzi w życie nowe prawo karne, zasadą jest stosowanie łagodniejszych kar. Uważa się, że Hiszpania ma jedne z najsurowszych wyroków w Europie.

W ostatnim przypadku mężczyzna skazany na osiem lat więzienia za wykorzystywanie seksualne swojej 13-letniej pasierbicy został skrócony przez sąd w Madrycie do sześciu lat.

W Barcelonie 28-letni mężczyzna, który zgwałcił 60-letnią kobietę we własnym domu, został skazany na trzy lata i dziesięć miesięcy. Sędziowie orzekli, że zgodnie z nowym prawem kara powinna wynosić od dwóch do czterech lat.

Władze sądownicze w Madrycie poinformowały Euronews, że istnieje wiele innych spraw, w których wyroki zostaną poddane rewizji.

Maria Jesus Montero, hiszpańska minister skarbu, powiedziała we wtorek w Senacie, że „po kilku wydanych wyrokach uważam, że ta kwestia wymaga zbadania… nadużycia mogłyby zostać obniżone, wręcz przeciwnie”.

Manuel Cancio Melía, profesor prawa karnego na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie, powiedział, że kiedy zmieniły się przepisy karne w Hiszpanii, chodziło o ogólne zmniejszenie wyroków, ale kary więzienia zależały od okoliczności poszczególnych przypadków.

„Nie mogę komentować tych przypadków, ponieważ będziemy musieli zobaczyć, co stanie się z tą ustawą. Nastąpiły redukcje, ale także w niektórych przypadkach podwyższono wyroki” – powiedział Euronews.

„W niektórych przypadkach wyroki mogą zostać zmniejszone, jeśli sędziowie zdecydują, że nie stosowano zastraszania lub przemocy”.

Zmniejszenie kar więzienia wywołało polityczny spór o ustawę, za którą opowiadał się lewicowy rząd Hiszpanii jako sposób na zapewnienie ofiarom przestępstw seksualnych większej ochrony.

„Niewłaściwe stosowanie prawa”

Ione Belarra, liderka skrajnie lewicowej partii Unidas Podemos, młodszy partner w koalicyjnym rządzie, który wprowadził ustawę, zarzuciła niektórym sędziom błędną interpretację przepisów.

„Niektórzy sędziowie w tym kraju ustawili się w opozycji do koalicji, a zwłaszcza do Ministerstwa Równości… źle stosują prawo” – napisała na Twitterze.

Javier Maroto, rzecznik w Senacie konserwatywnej opozycyjnej Partii Ludowej, wezwał do przeglądu ustawy w Senacie w przyszłym tygodniu.

„Hiszpanie są wściekli na zmniejszenie wyroków za napaści na kobiety i dzieci. To nigdy nie powinno się zdarzyć. Przestępcy zacierają ręce z radości”.

Zgodnie z poprzednimi hiszpańskimi przepisami seksualnymi, napastnik musiał użyć przemocy fizycznej lub zastraszenia, aby napaść została sklasyfikowana jako gwałt.

Jednym z aspektów nowej klasy prawa jest prześladowanie, nękanie na ulicy lub upokarzające nawoływanie, które stanie się przestępstwem, a nie wykroczeniem.

Gwałt zbiorowy jest uważany za czynnik obciążający, za który grozi kara do 15 lat, środek mający na celu powstrzymanie tych ataków, które zszokowały Hiszpanię.

Prawo stworzyło czterogodzinną infolinię dotyczącą napaści na tle seksualnym i wyspecjalizowane domy dziecka dla nieletnich ofiar.

Hiszpański lewicowy rząd koalicyjny starał się uczynić politykę seksualną kamieniem węgielnym swojej polityki, ale opozycja twierdzi, że jest to niewykonalne.

W sprawie Wolf Pack, której nazwa pochodzi od męskiej grupy WhatsApp, zostali oni pierwotnie skazani za wykorzystywanie seksualne, ponieważ sąd uznał, że nie stosowali przemocy ani zastraszania i zostali skazani na dziewięć lat więzienia.

Wyrok wywołał natychmiastowe demonstracje w całej Hiszpanii.

W 2019 roku, trzy lata po pierwotnym ataku, Sąd Najwyższy uchylił pierwotny werdykt i skazał pięć osób za napaść na tle seksualnym lub gwałt i wydał wyroki do 15 lat.

Nie był to jedyny przypadek zbiorowego gwałtu, który przeraził hiszpańską opinię publiczną.

Inna sprawa w Sabadell, miasteczku niedaleko Barcelony, wywołała podobne oburzenie i utorowała drogę do zmiany prawa.

W 2021 roku trzech członków gangu, który w 2019 roku zgwałcił 18-letnią kobietę w opuszczonym zakładzie przemysłowym w katalońskim mieście, zostało skazanych na kary od 13 do 31 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj