Obejrzyj: „Udowodnij, że jesteś z nami” – powiedział eurodeputowanym Zełenskij

0
211

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij wygłosił wzruszające przemówienie do eurodeputowanych z Kijowa, wzywając jego kraj do przystąpienia do Unii Europejskiej.

Pojawiając się na łączu wideo, gdy armia rosyjska kontynuuje szturm, Zełenskij wezwał Europę do udowodnienia, że ​​wspiera ona jego kraj, pozwalając mu na przystąpienie do UE.

„Walczymy o nasze prawa, o nasze wolności, a teraz walczymy o przetrwanie. Walczymy też o bycie równymi członkami Europy” – powiedział Zełenskij.

“Udowodnij, że jesteś z nami. Udowodnij, że nie pozwolisz nam odejść. Udowodnij, że rzeczywiście jesteś Europejczykiem. A wtedy życie zwycięży śmierć, a światło zwycięży ciemność. Chwała Ukrainie”.

Zełenski przemawiał zaledwie kilka dni po przewodniczącej Komisji Europejskiej Urszuli Von der Leyen powiedział Euronews, że Ukraina „jest jednym z nas i chcemy ich w Unii Europejskiej”.

Stało się to, gdy Bruksela ogłosiła, że ​​wysyła broń do kraju, zakazując wspieranym przez Rosję mediom i blokując rosyjskie samoloty z europejskiej przestrzeni powietrznej.

Ale chociaż Zełenski wezwał do natychmiastowego uznania, proces akcesji może zająć trochę czasu. W przypadku innych narodów, w tym Serbii, Czarnogóry, Bułgarii i Macedonii Północnej, zajęło to lata.

Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, powiedział, że wśród członków UE istnieją „różne opinie i wrażliwość” na temat akcesji Kijowa.

„Członkostwo to od dawna prośba Ukrainy” – powiedział Michel. „Ale w UE są różne opinie i wrażliwości na temat rozszerzenia.

„Ukraina złoży oficjalną prośbę, Komisja Europejska będzie musiała wyrazić oficjalną opinię, a Rada podejmie decyzję”.

Przemówienie Zełenskiego wyszło podczas nadzwyczajnej sesji w Parlamencie Europejskim w Brukseli, aby omówić najnowsze wydarzenia na Ukrainie.

Podczas debaty eurodeputowani będą głosować nad rezolucją potępiającą inwazję rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na Ukrainę.

Będą także głosować nad rezolucją zmierzającą do przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj