„Odważny, bezpośredni, antynacjonalistyczny”: dlaczego Zełenski jest koszmarem Moskwy

0
130

Był komikiem multimilionerem, głos Misia Paddingtona i wygrał Taniec z Gwiazdami.

Po tym, jak jego serial telewizyjny o mężczyźnie, który przypadkowo został prezydentem, stał się hitem, założył własną partię i został wybrany prezydentem w prawdziwym życiu.

Teraz kieruje krajem najeżdżanym przez drugą najpotężniejszą armię na świecie.

Ci, którzy popierają sposób, w jaki Wołodymyr Zełenski kieruje krajem w trakcie inwazji, zapominają, że Ukraina od lat była w stanie wojny, kiedy objął urząd w zaskakującym, miażdżącym zwycięstwie w 2019 roku. Obiecał, podobnie jak wielu innych ukraińskich polityków, że będzie położyć temu kres.

„Próbował zrobić wszystko, aby osiągnąć pokój” Iulia Mendeldziennikarka i była rzeczniczka Zełenskiego, powiedziała Euronews.

– Obiecał, że wkrótce zakończy wojnę – wyjaśnił Mendel.

Negocjacje z Rosją w sprawie separatystycznych, wspieranych przez Kreml terytoriów w Donbasie doprowadziły do ​​udanych porozumień o zawieszeniu broni, a Zełenskiemu udało się sprowadzić do domu około 150 jeńców wojennych.

Prezydent Rosji Władimir Putin był coraz bardziej irytowany przez swojego ukraińskiego odpowiednika, który praktycznie przewidział swoją trajektorię polityczną swoim Sluga narodu czy Sługa ludu przebojowy program telewizyjny, w którym zagrał idealistycznego, bezpretensjonalnego nauczyciela historii, wszystkowiedzącego, zmuszonego do przebijania się przez system pełen skorumpowanych biurokratów.

Według Mendla Putin mógł być również zaniepokojony rosnącą popularnością Zełenskiego w Rosji.

Po zakupie całego serialu w 2019 roku rosyjski kanał TNT wyemitował tylko jeden odcinek przed wycofaniem programu z powietrza, twierdząc, że wyemitował go tylko jako chwyt marketingowy.

Cenzurował również żart w odcinku, w którym mówi się, że Putin nosi zegarek Hublot – nawiązanie do pikantnej antyputinowskiej pieśni.

W tym samym czasie Zełenski był coraz bardziej niezadowolony z interpretacji przez Putina porozumień mińskich, podpisanych w celu ustanowienia zawieszenia broni między obiema stronami i określających relacje między rządem kijowskim a terytoriami okupowanymi w Doniecku i Ługańsku.

A potem, począwszy od wiosny 2021 r., Putin zgromadził na granicy z Ukrainą około 100 tys. żołnierzy, które później zostały wycofane, by ponownie pojawić się zimą.

Zełenski udzielił wywiadu Financial Times, w którym otwarcie skrytykował zawarte przez Zachód porozumienia pokojowe z 2014 i 2015 roku i powiedział, że nie będzie rozmawiał z separatystami z Donbasu, nazywając ich „terrorystami” – znacznie ostrzejszy ton niż wcześniej, gdy był prezydentem. .

„Właściwie publicznie powiedział, że porozumienia z Mińska nie działają. Po tym ich retoryka bardzo się zmieniła i odmówili wszelkich spotkań i całkowicie zablokowali dialog” – powiedział Mendel, przypominając odpowiedź Rosji.

„I chociaż ideologia Zełenskiego się nie zmieniła, jego retoryka z łagodniejszej stała się silniejsza”.

Ale twierdzenia Putina o kraju rządzonym przez „nazistów i narkomanów” są oburzające, upierał się Mendel. Zwłaszcza Zełenski jest tak daleki od twardogłowego nacjonalisty, jak to tylko możliwe.

„Zełenski zawsze mówił, że Ukraińcy są różni — mamy różne religie, mówimy różnymi językami — ale wszyscy jesteśmy zjednoczeni jako naród i zawsze był dumny z różnorodności, która istnieje na Ukrainie jako czegoś, co musi nas wzmocnić, a nie osłabić ”.

Zełenski przekracza oczekiwania

Podobnie jak nazwisko jego bohatera na „Słudze ludu”, Gołoborodko – co oznacza „bez brody”, ale też biedny lub mokry za uszami – wielu wziął świeżo ogolony, młodzieńczy wygląd Zełenskiego za naiwność.

Niektórzy oskarżali go nawet o pracę dla Kremla, zwłaszcza jego głównego przeciwnika w wyborach, byłego prezydenta Petra Poroszenkę. Zełenski pochodzi z głównie rosyjskojęzycznego regionu Krzywy Róg.

– Było wiele dobrze zorganizowanych ataków ze strony opozycji na niego, kiedy doszedł do władzy, mówiąc, że mówi po rosyjsku i że zabierze Ukrainę do Rosji – powiedział Mendel.

– Ale to nigdy nie było prawdą. Byłem z nim na samym początku jego prezydentury, a on zawsze był oddany Ukrainie.

Po tym, jak w lutym pojawiły się informacje o zbliżającym się rosyjskim ataku na Ukrainę, w wywiadzie amerykańskim, wielu z nich było zaskoczonych jego ciągłymi apelami o spokój i stwierdzeniami, że „nie ma potrzeby paniki”.

Niektórzy z jego krytyków zarzucali mu, że jest „przygnębiająco przeciętny”, jak stwierdził w New York Times w przededniu inwazji.

W prawdziwym życiu i podczas wojny Zełenskij okazał się znacznie bardziej przebiegły.

Teraz noszący cień na godzinę piątą i oliwkowo-zielony mundur, Zełenski szybko wyrósł na czołowy głos motywujący zarówno dla swojej armii, jak i obywateli. pojawiające się w filmach w centrum Kijowa po tym, jak został oznaczony jako „cel numer jeden” i wielokrotnie odrzucał zachodnie oferty opuszczenia kraju.

„Jestem tutaj. Wszyscy tu jesteśmy. Jesteśmy w Kijowie. Bronimy Ukrainy” – powiedział w jednym z filmów nakręconych przez jego telefon w piątek wieczorem, gdy syreny przeciwlotnicze rozchodziły się po ulicach stolicy.

Ze względu na jego swobodny styl i okazjonalny brak dyplomatycznego języka, który ustąpiłby miejsca sarkazmowi i ostrych ripostach, ludzie zastanawiali się, czy mówi poważnie, czy też występuje, powiedział Euronews Daniel Bilak, kanadyjski adwokat i były doradca dwóch ukraińskich premierów.

Ale sposób, w jaki Zełenski zareagował na wojnę, „praktycznie całkowicie zrehabilitował go w oczach wszystkich jego wątpiących w ciągu kilku dni”, powiedział.

„To nie jest przedstawienie. Ludzie czują pasję. Ludzie czują ból, ponieważ codziennie przez to przechodzimy”.

Ukrainie pomogło również przeciwstawić się agresji, że w sierpniu ubiegłego roku Zełenski zmienił kierownictwo sił zbrojnych – wyjaśnił Bilak.

„Wskazał, kto powinien tam być. To byli dowódcy pola bitwy, którzy mieli doświadczenie na wschodzie, żaden z nich nie służył w armii sowieckiej, co było czymś nowym” – powiedział.

Podczas gdy nowe kierownictwo wojskowe miało tylko kilka miesięcy na przygotowania, apele Zełenskiego o spokój sygnalizowały, że rząd zdaje sobie sprawę z tego, co ma nadejść. I zadziałało, powiedział Bilak.

„Ukraińcy nie wpadli w panikę, nie stracili z tego powodu głowy, a to jest naprawdę kluczowe, bo w istocie jest to psychologiczna wojna na wyniszczenie. O to, kto pierwszy pęknie” – stwierdził.

Droga do UE wykuta na wojnie

Od czasu inwazji wielokrotne apele Zełenskiego o pomoc ze strony NATO i UE spowodowały, że ta ostatnia po raz pierwszy w historii zdecydowała się na zakup i wysłanie broni do kraju, podczas gdy Rosja i jej przywódcy stoją w obliczu obezwładniających sankcji.

Jednak dotychczas oba bloki unikały bezpośredniej odpowiedzi na jakiekolwiek formalne rozmowy w sprawie członkostwa Ukrainy, a jej aspiracje niweczyły twierdzenia, że ​​kraj jest daleki od gotowości.

Bilak uważa, że ​​jest to zbyt trudne dla kraju, który osiągnął znaczny postęp od czasu ogłoszenia niepodległości od Związku Radzieckiego w 1991 roku.

„To demokratyczny kraj, którego warto bronić” – powiedział. „Ukraina to chaotyczna, tętniąca życiem, wschodząca demokracja. Szczerze mówiąc, ten kraj może dać większości narodów europejskich lekcje demokratycznego rządu”.

Choć Ukraina podpisała układ o stabilizacji i stowarzyszeniu w czerwcu 2014 roku, Bruksela w dużej mierze zignorowała pomysł przystąpienia do bloku któregokolwiek z jej krajów Partnerstwa Wschodniego. Kraj był w stanie wojny, a proces członkostwa zawiera wyczerpujące reformy.

Teraz Zełenski może po prostu znaleźć się w innej roli – przywódcy, który w końcu wynegocjował umowę, nawet jeśli zrobiono to, zmuszając blok w strasznych okolicznościach. Podczas intensywnego ostrzału Kijów podpisał wraz z premierem i przewodniczącym Rady Najwyższej wniosek o członkostwo.

Chociaż UE działała znacznie szybciej i bardziej zbiorowo, niż większość ludzi sądziła, że ​​to możliwe, droga do UE może być nadal długa, uważa Anthony Zacharzewski, założyciel Democratic Society, organizacji pozarządowej z siedzibą w Brukseli.

„W najlepszym razie UE wystrzeli z pistoletu startowego w maratonie członkostwa” – powiedział Euronews.

„Traktaty nie przewidują przyspieszenia wejścia – być może przy dobrej woli obu stron dałoby się to zrobić w ciągu pięciu lat, ale wszyscy uważają, że istnieje potrzeba ogólnej rewizji traktatów, a to może potrwać jeszcze dłużej”.

Zamiast tego Zacharzewski przewiduje rozwiązanie prowizoryczne.

„Jednym z możliwych rozwiązań byłoby stworzenie przez UE nowego modelu umowy akcesyjnej dającej członkostwo w „poczekalni” bez prawa głosu krajom, które spełniają kryteria demokracji i praworządności oraz zdecydowanie zobowiązują się do przystąpienia.

Jednak wojna określi nie tylko przyszłość Ukrainy, ale także Rosji, ponieważ Zełenski może posunąć do przodu rosnącą legitymację, podczas gdy Putin jest teraz pariasem świata.

„Jeśli Zełenski przeżyje, będzie miał ogromny autorytet osobisty w kraju i Europie. Trudno będzie oprzeć się wezwaniom do szybkiego uczynienia Ukrainy krajem kandydującym – jeśli poradzi sobie w czasie pokoju tak samo, jak w wojnie” – wyjaśnił Zacharzewski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj