Ofiary wykorzystywania seksualnego dzieci w UE stają w obliczu „loterii kodów pocztowych” niesprawiedliwości

0
95

Według raportu opublikowanego w czwartek, wiele krajów europejskich nie zapewnia sprawiedliwości ofiarom wykorzystywania seksualnego dzieci.

The raport Brave Movement i Child Global, wiodące międzynarodowe grupy działające na rzecz ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym, wzywają do zniesienia przedawnień (SOL) dla wszystkich rodzajów przemocy i wykorzystywania seksualnego dzieci.

SOL ograniczają czas, jaki ofiara ma na wszczęcie postępowania karnego po popełnieniu przestępstwa, przez co władze w wielu krajach europejskich nie są w stanie ujawnić sprawców wykorzystywania seksualnego ani wymierzyć sprawiedliwości osobom, które przeżyły.

Zgodnie z przeprowadzoną przez grupy analizą odpowiednich ram prawnych, Luksemburg, Estonia, Grecja, Malta, Republika Czeska, Portugalia, Litwa, Finlandia, Słowacja i Bułgaria są największymi winowajcami. W krajach tych ofiary wszystkich lub większości przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci nie są w stanie zgłosić przestępstwa po ukończeniu 40. roku życia.

Hiszpania, Włochy, Francja, Niemcy, Słowenia i Łotwa znajdują się na drugim poziomie, gdzie przedawnienie kończy się po ukończeniu przez ofiarę 40 roku życia, mimo że średni wiek ujawnienia wykorzystywania przekracza 50 lat.

Irlandia, Cypr, Dania i Belgia to jedyne kraje UE, w których ofiary mogą zgłaszać wszystkie lub większość przestępstw seksualnych wobec dzieci, niezależnie od czasu, jaki upłynął od popełnienia przestępstwa.

Wykorzystywanie seksualne dzieci jest „epidemią” zdrowia publicznego w Europie, czytamy w raporcie. Jedno na pięcioro dzieci w Europie jest dziś ofiarą jakiejś formy przemocy seksualnej, co odpowiada 16 milionom dzieci w 27 państwach członkowskich UE.

„Podstawowe prawo człowieka”

Krótkie przepisy karne o przedawnieniu uciszają ofiary, utrwalając ich traumę i piętno oraz przyczyniając się do kryzysu zdrowia publicznego, który kosztuje Europę miliardy.

„Skuteczny dostęp do wymiaru sprawiedliwości dla ofiar przemocy seksualnej wobec dzieci nie powinien być opcjonalnym luksusem, ale podstawowym prawem człowieka. Ale w całej Europie osobom, które przeżyły, odmawia się sprawiedliwości z powodu arbitralnych karnych i cywilnych przepisów o przedawnieniu” – powiedział Miguel Hurtado, psychiatra dziecięcy i współzałożyciel ruchu Brave, Miguel Hurtado.

„Wzywamy narody europejskie do skorzystania z tej historycznej okazji do poparcia złotego standardu ochrony dzieci: całkowitego zniesienia przedawnienia w sprawach karnych i cywilnych dla dobra przyszłych pokoleń” – dodał.

Współzałożyciel Brave Movement, dr Matthew McVarish, przemawiał w Radzie Europy w maju na temat własnego nadużycia ze strony wuja i możliwości dochodzenia sprawiedliwości w wieku 25 lat.

„Mój wujek wykorzystywał seksualnie mnie i trzech moich braci przez całe nasze dzieciństwo, a po dekadzie terapii w końcu poczułam, że mogę zgłosić się na policję w Szkocji. Musiałem przerwać milczenie, ponieważ mój wujek wciąż nauczał i znęcał się nad niezliczonymi innymi chłopcami” – powiedział.

„Na szczęście pozwolono mi wnieść oskarżenie, ale gdyby mój wujek wykorzystywał nas w różnych innych krajach europejskich, po prostu nie zostałby aresztowany. Powtarzający się przestępca seksualny na dzieciach, z czterema znanymi ofiarami, zostałby pozostawiony do kontynuowania pracy w szkołach, pomimo tego, że władze są w pełni świadome, że stanowi on zdecydowane zagrożenie dla innych dzieci”.

„Jesteśmy dziećmi, które były wykorzystywane i nie pozwolimy, by minęła kolejna dekada, zanim ludzie mający moc zmiany tego, co musi się zmienić, podejmą działania, które tylko oni mogą. Prosimy was, w imieniu waszych dzieci, o zmianę tego teraz ”.

W raporcie zaproponowano również zmianę Konwencji Rady Europy z Lanzarote, której celem jest ochrona dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym i wykorzystywaniem seksualnym, w celu wyeliminowania karnych okresów przedawnienia przestępstw seksualnych wobec dzieci we wszystkich państwach członkowskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj