Oto 7 rosyjskich banków objętych zakazem SWIFT – i dwa zwolnione

0
307

Podczas gdy bitwa na Ukrainie szaleje, Unia Europejska oficjalnie ogłosiła listę rosyjskich banków, które zostaną wydalone z SWIFT, systemu o wysokim poziomie bezpieczeństwa, który umożliwia transakcje finansowe i stanowi podstawę światowej gospodarki.

Ostateczna lista dotyczy siedmiu banków, które uważa się za ściśle powiązane z reżimem prezydenta Władimira Putina i są postrzegane jako współwinne, bezpośrednio lub pośrednio, finansowania wojny.

Warto zauważyć, że zakaz wyklucza dwie największe instytucje w kraju, Sbierbank i Gazprombank.

Obaj zostali zwolnieni, ponieważ zajmują się większością płatności związanych z eksportem gazu i ropy, od których UE jest w dużym stopniu uzależniona w zakresie produkcji energii. Około 40% gazu zużywanego przez blok pochodzi z Rosji.

Pokazuje, że chociaż jedność UE była konsekwentnie silny w czasie kryzysu wciąż napotyka granice w obliczu kluczowej kwestii dostaw energii.

Wyrzuconymi instytucjami są VTB Bank, Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Rossiya Bank i Sovcombank, a także VEB, rosyjski bank rozwoju.

Lista została jednogłośnie przyjęta przez państwa członkowskie w środę i wejdzie w życie za 10 dni, aby umożliwić zarówno przedsiębiorstwom SWIFT, jak i UE dostosowanie się do środków.

„Dzisiejsza decyzja o odłączeniu kluczowych rosyjskich banków od sieci SWIFT będzie kolejnym bardzo wyraźnym sygnałem dla Putina i Kremla” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. w oświadczeniu.

Ponieważ SWIFT jest Firma z siedzibą w Belgii a zatem z zastrzeżeniem prawa UE, sankcje oznaczają, że siedem banków będzie całkowicie zabronionych używania systemu do wysyłania wiadomości płatniczych do jakiegokolwiek innego banku lub instytucji połączonej z SWIFT w dowolnym miejscu na świecie.

Obecnie SWIFT, co oznacza Towarzystwo Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej, łączy ponad 11 000 instytucji finansowych w ponad 200 krajach i terytoriach. Wysyła ponad 42 miliony wiadomości dziennie, które ułatwiają krajowe i międzynarodowe transakcje biznesowe.

Chociaż system jest zdecydowanie wiodącym pośrednikiem w transakcjach finansowych, nie jest jedynym.

Alternatywy dla SWIFT obejmują chiński CIPS, indyjski SFMS i rosyjski SPFS, a także bardziej podstawowe metody, takie jak podatki i wiadomości telefoniczne, które są czasochłonne i stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Około 50% rosyjskich banków jest połączonych i korzysta z SWIFT, podczas gdy inne polegają na SPFS i innych instrumentach dwustronnych.

Wszystko albo nic

Państwa członkowskie spędziły ostatnie dni na dyskusjach, kogo umieścić na czarnej liście SWIFT i jak zminimalizować negatywne skutki gospodarcze w bloku.

Podczas negocjacji ponad połowa państw członkowskich chciała, aby Sbierbank i Gazprombank, pierwsze i trzecie co do wielkości banki w Rosji, zostały w równym stopniu wykluczone z systemu elektronicznego, ale nie udało się osiągnąć konsensusu, ponieważ niektóre stolice wyraziły swoje obawy, rozumie Euronews.

Wyboru dokonano w drodze kompromisu iw koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią. Komisja zauważyła, że ​​czarna lista zostanie rozszerzona „w krótkim czasie”, jeśli sytuacja na Ukrainie będzie się dalej pogarszać.

Przemawiając pod warunkiem zachowania anonimowości, wysoki rangą urzędnik UE wyjaśnił, że zakaz SWIFT to pytanie typu „wszystko albo nic”: UE nie może żądać od systemu zakazu niektórych transakcji finansowych, oszczędzając jednocześnie inne, takie jak te związane z eksportem gazu. Bank jest albo wydalony, albo dopuszczony do SWIFT.

Oznacza to, że na razie państwa członkowskie będą mogły kupować rosyjski gaz bez większych zakłóceń, o ile Kreml nie zdecyduje się na odwet polegający na odcięciu dostaw.

Odcięcie dostaw energii zadałoby ogromny ból europejskim konsumentom i obywatelom, ale także własnej gospodarce Rosji: ropa i gaz stanowią 60% rosyjskiego eksportu, z czego ponad połowa trafia do Europy.

Sektor stanowi jedną trzecią dochodów budżetu federalnego.

Wojna już wywiera presję na rynku gazu: ceny wróciły powyżej progu 100 euro megawatów za godzinę na Holenderski mechanizm przenoszenia tytułuwiodący europejski benchmark.

Choć bardzo wysoka cena, nie jest zaskoczeniem dla państw członkowskich, które borykają się z utrzymujący się kryzys mocy od późnego lata, na długo przed tym, jak napięcia na granicy z Ukrainą zaczęły narastać.

„Środek połowiczny”

Skutki wyłączenia SWIFT, spotęgowane innymi sankcjami finansowymi, w pierwszej kolejności odczują rosyjskie banki i ich klienci.

Wartość rubla spadła do rekordowo niskiego poziomu, koszty kredytu poszybowały w górę, a giełda pozostaje zamknięta, aby uniknąć całkowitego załamania.

Jednocześnie obywatele rosyjscy stoją w kolejce przed bankomatami w desperackiej próbie odzyskania oszczędności, zanim zostaną zamrożone lub znikną, ponieważ zagrożenie hiperinflacją jest duże.

Ale oszczędzenie Sberbanku i Gazprombanu z ostatecznej listy może osłabić wpływ zakazu SWIFT.Dane liczbowe z 2021 r. pokazały, że oba banki miały aktywa o wartości odpowiednio 37,50 bln i 7,53 bln rubli.

Dla porównania, ukarane banki posiadają znacznie mniej, z wyjątkiem VTB, który jest drugim co do wielkości bankiem w kraju z 18,59 bln rubli. Z wyjątkiem VEB, która jest korporacją rozwojową, sześć wydalonych instytucji stanowi zaledwie 25% rosyjskiego systemu bankowego, powiedział wysoki rangą urzędnik UE.

Oczekuje się, że środki te uderzą również w gospodarkę UE, biorąc pod uwagę znaczne przepływy handlowe z Rosją, ale zakres szkód jest nadal niejasny i może być „ograniczony” i „możliwy do opanowania”, powiedział Niclas Poitiers, pracownik naukowy w Bruegel. zbiornik.

„Byłem zaskoczony faktem, że lista nie jest dłuższa. W porównaniu z innymi sankcjami wygląda to na połowiczny środek”, powiedział Poitiers dla Euronews. „Nie jestem pewien, jakim celom to służy”.

W praktyce sankcje mogą okazać się łatwe do obejścia, ponieważ operatorzy mogą po prostu zmienić swoje konto na bank, który nie został objęty sankcjami, zauważył Poitiers.

Zakaz SWIFT jest uzupełnieniem długiej serii sankcji finansowych, które UE i jej sojusznicy szybko nałożyli na Rosję w celu sparaliżowania państwowej machiny wojennej.

Dodatkowe środki to m.in. zamrożenie rezerw walutowych należących do Rosyjskiego Banku Centralnego, odcięcie Rosji dostępu do rynków kapitałowych UE oraz zakaz dostarczania banknotów euro.

Część sankcji dotknie także Sbierbank i Gazprombank. Podsumowując, Komisja twierdzi, że środki będą dotyczyć od 70% do 80% rosyjskiego systemu bankowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj