Oto, czego można się spodziewać, gdy Ursula von der Leyen spotyka Joe Bidena

0
79

Ursula von der Leyen i Joe Biden spotkają się w piątek w Białym Domu, aby zająć wysokie miejsce w programie na rzecz rozwoju czystej technologii.

Zarówno UE i USA ujawniły plany zwiększenia produkcji czystych technologii w nadchodzących dziesięcioleciach, aby osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do połowy stulecia i zdobyć kluczowe udziały w rynku w coraz ważniejszym sektorze.

Ale amerykański plan przeznaczenia 369 miliardów dolarów subsydiów w nadchodzących dziesięcioleciach na amerykańskie produkty, zwany Ustawą o Redukcji Inflacji (IRA), zirytował UE, która ubolewa nad niektórymi z nich jako dyskryminującymi. Aby uniknąć ryzyka wyścigu o dotacje, powołano specjalną grupę zadaniową do rozwiązania różnic między obiema stronami.

Oczekuje się, że obaj przywódcy przyspieszą rozmowy w sprawie starań UE o uzyskanie tzw. ekwiwalentu umowy o wolnym handlu (FTA). Dzieje się tak, ponieważ waszyngtońska IRA przyznaje zwolnienia krajom, z którymi ma umowy o wolnym handlu, takim jak Meksyk i Kanada.

„Nie jest tajemnicą, że niektóre elementy projektu ustawy o ograniczaniu inflacji wzbudziły szereg obaw związanych z niektórymi ukierunkowanymi zachętami dla firm. Dlatego współpracowaliśmy z USA w celu znalezienia rozwiązań, np. Unijne firmy i wyprodukowane w UE samochody elektryczne również mogą skorzystać z IRA” – powiedziała von der Leyen przywódcom zgromadzonym na Światowym Forum Ekonomicznym w styczniu.

„Naszym celem powinno być unikanie zakłóceń w transatlantyckim handlu i inwestycjach. Powinniśmy dążyć do tego, aby nasze odpowiednie programy motywacyjne były sprawiedliwe i wzajemnie się wzmacniały. Powinniśmy także określić, w jaki sposób możemy wspólnie skorzystać z tej ogromnej inwestycji, na przykład poprzez tworzenie gospodarek na dużą skalę po drugiej stronie Atlantyku lub ustalania wspólnych standardów” – dodała.

Ukraina i Chiny

Ukraina również zajmie ważne miejsce w programie, a szef Komisji i prezydent USA mają ponownie potwierdzić swoje zdecydowane poparcie dla Kijowa w walce z rosyjską inwazją.

Bruksela, Waszyngton i ich zachodni sojusznicy rozwinęli się wiele pakietów sankcji przeciwko Moskwie, odkąd 13 miesięcy temu rozpoczęła atak na pełną skalę na swojego sąsiada.

Teraz uwaga skupia się na zamykaniu luk, które pozwalają Moskwie obejść te środki ograniczające, które powinni omówić von der Leyen i Biden. W szczególności, jak sprawić, by kraje trzecie przestrzegały sankcji i nie eksportowały objętych sankcjami produktów zachodnich do Rosji ani nie pozwalały na wywóz rosyjskich produktów objętych zakazem eksportu z kraju.

Chiny prawdopodobnie zostaną również wspomniane podczas dwustronnego spotkania obu przywódców, ponieważ Waszyngton naciska na swoich sojuszników, aby zajęli ostrzejsze stanowisko wobec Pekinu w kwestiach bezpieczeństwa, konkurencji technologicznej i nieuczciwych praktyk handlowych.

Wizyta Von der Leyen nastąpi dzień po tym, jak holenderski rząd ogłosił, że wprowadzi kontrolę eksportu zaawansowanych urządzeń do produkcji mikroczipów. Chociaż Amsterdam nie powiedział wprost, że ma na celu ograniczenie eksportu do Chin, Waszyngton od dawna domagał się takiego posunięcia, aby zapewnić Zachodowi oraz Japonii, Korei Południowej i Tajwanowi zachowanie przewagi technologicznej.

Ale także Stany Zjednoczone chcą upewnić się, że sojusznicy są gotowi do nałożenia sankcji na Pekin, gdyby dostarczył Rosji śmiercionośny sprzęt wojskowy.

„Sekretarz Blinken jasno powiedział, że będą konsekwencje (jeśli Chiny wyślą śmiercionośną broń do Rosji) i wspomniał, że sankcje mogą być jedną z tych konsekwencji” – powiedział dziennikarzom rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby w zeszłym tygodniu.

„Mam na myśli to, że ustaliliśmy, że istnieją narzędzia dostępne nie tylko dla Stanów Zjednoczonych, ale także dla naszych sojuszników i partnerów, jeśli Chiny pójdą w tym kierunku” – dodał.

Ograniczanie zależności

Wreszcie, innym tematem, którym obaj przywódcy będą chcieli się zająć, jest bezpieczeństwo ekonomiczne, czyli jak sprawić, by ich gospodarki były bardziej odporne.

Idzie to w parze z ich dążeniami do zwiększenia autonomii energetycznej i technologicznej oraz ograniczenia zależności od tzw. „nierzetelnych partnerów”.

Jednym z pierwszych pomysłów przedstawionych już przez szefa Komisji jest utworzenie klubu Critical Raw Materials, który pozwoliłby im na dywersyfikację z dala od Chin, które dominują w łańcuchach dostaw takich materiałów.

Chociaż kraje Ameryki Łacińskiej i Australia mają większe rezerwy litu niż na przykład Chiny, Pekin kontroluje około 80% światowej produkcji surowego litu i 50% światowych procesów przetwarzania i rafinacji litu, zgodnie z Instytut Polityki Bezpieczeństwa i Rozwoju.

Zbliża się wizyta von der Leyen w Waszyngtonie po podróży do Kanady gdzie spotkała się z premierem Justinem Trudeau. Zgodzili się rozwijać transatlantycki handel ekologicznym wodorem, ale także zacieśnić współpracę w zakresie akumulatorów litowo-jonowych.

Kanada jest obecnie jedynym krajem na półkuli północnej, który posiada wszystkie surowce potrzebne do produkcji takich baterii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj