Oto najważniejsze liczby dotyczące migracji do UE, które musisz znać

0
86

Dwa śmiertelne wraki statków na Morzu Śródziemnym w ostatnich tygodniach zwróciły uwagę Unii Europejskiej na migrację, a temat ten jest już na pierwszym miejscu w agendzie bloku z powodu gwałtownego wzrostu liczby nielegalnych przyjazdów i nowych wniosków o azyl w 2022 r.

Oto, co musisz wiedzieć o migracji do UE w 2022 r

Nieregularna migracja

unijna agencja ds. granic, Frontex wykrył około 330 tys nielegalnych przekroczeń granicy w zeszłym roku — wzrost o 64% w stosunku do 2021 r. i najwyższa liczba od 2016 r.

Największy wzrost odnotowano na szlakach zachodniobałkańskich i wschodniośródziemnomorskich, odpowiednio o 136% i 108%. Sam szlak zachodniobałkański stanowił 45% wszystkich nielegalnych wjazdów w 2022 r.

Tymczasem niebezpieczny szlak środkowośródziemnomorski stanowił prawie jedną trzecią wszystkich takich przyjazdów (+51% rok do roku).

Najczęściej zgłaszani byli obywatele Syrii, Afganistanu i Tunezji

Niestety, uważa się, że około 2500 osób zginęło podczas próby przedostania się do UE.

Wnioski o azyl

Kraje UE, Norwegia i Szwajcaria łącznie otrzymały 966 000 nowych wniosków o azyl w 2022 r. – wzrost o ponad 50% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Był to również najwyższy wynik odnotowany przez Agencję UE ds. Azylu (EUAA) od 2016 r., kiedy to złożono ponad 1,2 mln wniosków.

Agencja azylowa stwierdziła, że ​​wnioski osiągnęły najwyższy „odnotowany” poziom w 2022 r. dla szerokiej gamy narodowości, w tym obywateli z Indii, Burundi, Maroka, Tunezji, Egiptu, Demokratycznej Republiki Konga, Peru, Mołdawii, Jemenu, Białorusi i Kuba.

Dane z 2022 r. nie uwzględniały zdecydowanej większości z czterech milionów ukraińskich uchodźców, którzy uciekli przed wojną rosyjską i których wnioski były rozpatrywane oddzielnie na mocy dyrektywy w sprawie ochrony tymczasowej.

Zwroty

Według Komisji Europejskiej każdego roku około 500 000 cudzoziemców otrzymuje nakaz opuszczenia bloku, ponieważ wjechali lub przebywają nielegalnie. Jednak tylko około 30% z nich wraca z powrotem do kraju pochodzenia lub kraju, z którego wyjechało do UE.

W zeszłym roku Frontex dokonał powrotów prawie 25 000 osób, co stanowi nowy rekord. Około 40% dobrowolnie opuściło UE.

Ale blok chce zwiększyć tę liczbę, a komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson zauważyła w styczniu, że „problem polega na tym, że państwa członkowskie składają wnioski o readmisję tylko w przypadku około 10 do 20 procent decyzji nakazujących powrót”.

„Frontex wysyła puste samoloty do krajów pochodzenia, które są otwarte na przyjęcie z powrotem swoich obywateli. Niedawno odesłano samolot z powrotem do Bangladeszu z ośmioma pasażerami na pokładzie” – dodała.

W zeszłym roku mianowano unijnego koordynatora ds. powrotów w celu ustanowienia wspólnej strategii operacyjnej dotyczącej powrotów i zacieśnienia współpracy między państwami członkowskimi a Fronteksem.

Legalna migracja

Tymczasem około trzech milionów osób spoza UE osiedliło się legalnie w bloku w ubiegłym roku.

Jest to mniej więcej zgodne z poziomem sprzed pandemii, ponieważ szacuje się, że 2,7 miliona osób z krajów spoza UE wyemigrowało do jednego z 27 krajów bloku.

Następnie preferowanymi kierunkami były Hiszpania, Niemcy i Francja, przyjmując 28% wszystkich imigrantów z krajów spoza UE do bloku, według danych Eurostatu.

Komisja zaproponowała w zeszłym roku stworzyć więcej legalnych ścieżek dla wykwalifikowanych migrantów, co według niej powinno pomóc wypełnić luki w umiejętnościach i niedobory siły roboczej, ale także ograniczyć nielegalną migrację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj