Dwa śmiertelne wraki statków na Morzu Śródziemnym w ostatnich tygodniach zwróciły uwagę Unii Europejskiej na migrację, a temat ten jest już na pierwszym miejscu w agendzie bloku z powodu gwałtownego wzrostu liczby nielegalnych przyjazdów i nowych wniosków o azyl w 2022 r.
Oto, co musisz wiedzieć o migracji do UE w 2022 r
Nieregularna migracja
unijna agencja ds. granic, Frontex wykrył około 330 tys nielegalnych przekroczeń granicy w zeszłym roku — wzrost o 64% w stosunku do 2021 r. i najwyższa liczba od 2016 r.
Największy wzrost odnotowano na szlakach zachodniobałkańskich i wschodniośródziemnomorskich, odpowiednio o 136% i 108%. Sam szlak zachodniobałkański stanowił 45% wszystkich nielegalnych wjazdów w 2022 r.
Tymczasem niebezpieczny szlak środkowośródziemnomorski stanowił prawie jedną trzecią wszystkich takich przyjazdów (+51% rok do roku).
Najczęściej zgłaszani byli obywatele Syrii, Afganistanu i Tunezji
Niestety, uważa się, że około 2500 osób zginęło podczas próby przedostania się do UE.
Wnioski o azyl
Kraje UE, Norwegia i Szwajcaria łącznie otrzymały 966 000 nowych wniosków o azyl w 2022 r. – wzrost o ponad 50% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Był to również najwyższy wynik odnotowany przez Agencję UE ds. Azylu (EUAA) od 2016 r., kiedy to złożono ponad 1,2 mln wniosków.
Agencja azylowa stwierdziła, że wnioski osiągnęły najwyższy „odnotowany” poziom w 2022 r. dla szerokiej gamy narodowości, w tym obywateli z Indii, Burundi, Maroka, Tunezji, Egiptu, Demokratycznej Republiki Konga, Peru, Mołdawii, Jemenu, Białorusi i Kuba.
Dane z 2022 r. nie uwzględniały zdecydowanej większości z czterech milionów ukraińskich uchodźców, którzy uciekli przed wojną rosyjską i których wnioski były rozpatrywane oddzielnie na mocy dyrektywy w sprawie ochrony tymczasowej.
Zwroty
Według Komisji Europejskiej każdego roku około 500 000 cudzoziemców otrzymuje nakaz opuszczenia bloku, ponieważ wjechali lub przebywają nielegalnie. Jednak tylko około 30% z nich wraca z powrotem do kraju pochodzenia lub kraju, z którego wyjechało do UE.
W zeszłym roku Frontex dokonał powrotów prawie 25 000 osób, co stanowi nowy rekord. Około 40% dobrowolnie opuściło UE.
Ale blok chce zwiększyć tę liczbę, a komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson zauważyła w styczniu, że „problem polega na tym, że państwa członkowskie składają wnioski o readmisję tylko w przypadku około 10 do 20 procent decyzji nakazujących powrót”.
„Frontex wysyła puste samoloty do krajów pochodzenia, które są otwarte na przyjęcie z powrotem swoich obywateli. Niedawno odesłano samolot z powrotem do Bangladeszu z ośmioma pasażerami na pokładzie” – dodała.
W zeszłym roku mianowano unijnego koordynatora ds. powrotów w celu ustanowienia wspólnej strategii operacyjnej dotyczącej powrotów i zacieśnienia współpracy między państwami członkowskimi a Fronteksem.
Legalna migracja
Tymczasem około trzech milionów osób spoza UE osiedliło się legalnie w bloku w ubiegłym roku.
Jest to mniej więcej zgodne z poziomem sprzed pandemii, ponieważ szacuje się, że 2,7 miliona osób z krajów spoza UE wyemigrowało do jednego z 27 krajów bloku.
Następnie preferowanymi kierunkami były Hiszpania, Niemcy i Francja, przyjmując 28% wszystkich imigrantów z krajów spoza UE do bloku, według danych Eurostatu.
Komisja zaproponowała w zeszłym roku stworzyć więcej legalnych ścieżek dla wykwalifikowanych migrantów, co według niej powinno pomóc wypełnić luki w umiejętnościach i niedobory siły roboczej, ale także ograniczyć nielegalną migrację.