8.4 C
Warszawa
poniedziałek, 26 września, 2022

Państwa członkowskie UE osiągają późno w nocy porozumienie w sprawie przepisów klimatycznych

Musisz przeczytać

Państwa członkowskie Unii Europejskiej osiągnęły porozumienie we wczesnych godzinach porannych w środę w sprawie szeregu środków, które mają nadzieję skierować blok na drogę do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.

Ministrowie środowiska zebrani w Luksemburgu zajęli około 17 godzin, aby osiągnąć kompromis w sprawie pięciu wrażliwych przepisów, które stanowią część pakietu Fit for 55, który ma na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z lat 90.

Uzgodnione przez nich środki dotyczyły unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji, emisji i pochłaniania z użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa, utworzenia społecznego funduszu klimatycznego (SCF) oraz nowych norm emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych.

Wśród środków najbardziej przyciągających uwagę są: włączenie żeglugi morskiej do unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS), utworzenie nowego, oddzielnego systemu handlu uprawnieniami do emisji dla sektorów budownictwa i transportu drogowego, przydzielone 59 miliardów euro na SCF, ogólny cel polegający na usunięciu 310 mln ton ekwiwalentu CO2 poprzez poprawę użytkowania gruntów i leśnictwa oraz zakończenie sprzedaży samochodów z silnikiem spalinowym do 2035 r.

Agnès Pannier-Runacher, francuski minister ds. transformacji energetycznej, który kierował negocjacjami, określił te propozycje jako „duży krok naprzód w walce z globalnym ociepleniem”.

„Dekarbonizacja naszych systemów energetycznych poprzez masowe wykorzystanie energii odnawialnej i znaczne wysiłki na rzecz oszczędności energii jest niezbędna do osiągnięcia naszych celów klimatycznych. Pomoże nam również zmniejszyć naszą zależność energetyczną od Rosji w kontekście wojny na Ukrainie”. dodała w oświadczeniu.

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji ds. Europejskiego Zielonego Ładu, powiedział dziennikarzom, że „to bardzo dobry dzień dla Europejskiego Zielonego Ładu i bardzo dobry dzień dla Unii Europejskiej”.

„Chcę podkreślić, że dzisiejsze negocjacje były długie i czasami skomplikowane, ponieważ są to bardzo, bardzo, bardzo daleko idące propozycje” – kontynuował.

„Mamy teraz wspólne stanowisko Rady, Parlamentu Europejskiego w tych głównych kwestiach, co da nam możliwość rozpoczęcia negocjacji w bardzo krótkim terminie. A tego potrzebujemy. Świat nie czeka. Kryzys klimatyczny nie czeka. Wyzwania geopolityczne nie czekają, a Europa musi wykazać się jednością, determinacją, globalnym przywództwem – dodał.

Parlament Europejski musi teraz poprzeć te przepisy. Posłowie zatwierdzili już zakaz sprzedaży samochodów i furgonetek z silnikami spalinowymi po 2035 r., ale inne środki mogą okazać się dla nich trudniejsze do zatwierdzenia.

Rzeczywiście, aktywiści klimatyczni twierdzą, że ministrom nie udało się wykonać. Organizacja pozarządowa WWF oskarżyła ministrów o złagodzenie wstępnych propozycji Komisji, które według nich „już były niewystarczające do osiągnięcia celu 1,5°C w porozumieniu paryskim”.

„Zamiast wzmacniać słabe propozycje Komisji, zrobili wszystko, co w ich mocy, aby je rozwodnić, i dodali wszelkie luki i zwolnienia, o których mogą pomyśleć, aby spróbować wykręcić się z podjęcia działań. Lobbyści branżowi będą popijać szampana, ale dziś jest ciemno dzień dla klimatu i dla ludzi” – powiedział w oświadczeniu Alex Mason, dyrektor ds. klimatu i energii w WWF European Policy Office.

Organizacja pozarządowa zajmująca się ochroną środowiska potępiła Społeczny Fundusz Klimatyczny jako mniejszy i słabszy niż pierwotnie proponowano, a także nie posuwający się wystarczająco daleko, aby pomóc najbardziej narażonym na transformację energetyczną, a także niezmienną ambicję ograniczenia o 61% do 2030 r. emisji w sektorach objętych EU ETS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img
Najnowsze wiadomości

Niezbędnik przedsiębiorcy. CEIDG tylko w wersji online * Rachunki za energię firmy w domu * Kara umowna w kosztach – nie, a kurs na...

Wniosek o wpisanie firmy w CEIDG tylko online Jeszcze przez 2 lata będzie można na papierze składać wnioski o wpis...
- Reklama -

Więcej podobnych artykułów

- Reklama -