Parlament Europejski rozpoczyna proces uchylenia immunitetu dwóm kolejnym eurodeputowanym

0
117

Parlament Europejski wszczął formalną procedurę uchylenia immunitetu dwóm kolejnym eurodeputowanym podejrzanym o nadużycia w aferze korupcyjnej w tej instytucji.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola rozpoczęła w poniedziałek w Strasburgu procedurę dla socjalistów Marca Tarabelli z Belgii i Andrei Cozzolino z Włoch.

„Otrzymałam wnioski od właściwych władz w Belgii o uchylenie immunitetów parlamentarnych Andrei Cozzolino i Marca Tarabelli. Wnioski te zostały przekazane do Komisji Prawnej” – powiedziała posłom do PE.

Cozzolino był do piątku przewodniczącym delegacji parlamentu pracującej z regionem Maghrebu, w tym z Marokiem – jednym z krajów rzekomo oferujących politykom pieniądze za wpływanie na decyzje w UE.

Był także członkiem komisji badającej wykorzystanie oprogramowania szpiegującego Pegasus przez kraje trzecie, co dotyczy belgijskiej posłanki do Parlamentu Europejskiego Saskii Bricmont, belgijskiej posłanki do Parlamentu Europejskiego.

„Jest problem związany z Marokiem, ponieważ podejrzewa się, że Maroko użyło oprogramowania Pegasus przeciwko UE, przeciwko (francuskiemu) prezydentowi Macronowi, a także przeciwko premierowi Hiszpanii” – powiedziała Euronews.

„I wiedząc, że niektórzy członkowie mogą być podejrzani o to, że bronili jej partykularnych interesów, a także interesów marokańskich, pojawia się pytanie” – dodała.

Tarabella był wcześniej wiceprzewodniczącym delegacji odpowiedzialnej za stosunki z Półwyspem Arabskim, w tym z Katarem.

Obaj zaprzeczają jakiemukolwiek udziałowi w skandalu nazwanym Qatargate.

Właśnie ujawniono również, że Tarabella nie zadeklarowała wyjazdu do Kataru w 2020 r., za który kraj zapłacił – co jest naruszeniem przepisów Parlamentu Europejskiego.

Komisja ds. Prawnych instytucji da teraz dwóm posłom do PE szansę przedstawienia swojej sprawy, zanim sprawa trafi do ostatecznego głosowania w lutym przez wszystkich prawodawców. To prawie pewne, że przejdzie.

Jeśli proces się powiedzie, władze belgijskie będą mogły przesłuchać dwóch podejrzanych i postawić im zarzuty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj