Parlament Europejski wspiera unijne fundusze na produkcję broni i amunicji

0
85

Po raz pierwszy Unia Europejska bezpośrednio sfinansuje produkcję przedmiotów, takich jak artyleria.

W czwartek Parlament Europejski poparł wykorzystanie aż 500 mln euro z budżetu UE na sfinansowanie przemysłowych zdolności produkcyjnych bloku w zakresie amunicji, takiej jak pociski ziemia-ziemia i artyleria.

Rozporządzenie, znane jako ustawa o wspieraniu produkcji amunicji (ASAP), zostało zaproponowane przez Komisję Europejską w maju, ale zostało przyspieszone w procesie legislacyjnym UE, a prawie wszystkie grupy polityczne głosowały za jego przyjęciem.

„Nie powinniśmy powstrzymywać się od wsparcia zdolności obronnych, takiego jak to, które dajemy w tym rozporządzeniu, aby upewnić się, że Ukrainie nie zabraknie amunicji, której potrzebuje do obrony przed agresją” – powiedział Euronews Brando Benifei, włoski eurodeputowany socjalista.

Ville Niinistö, europejski prawodawca z Finlandii, powiedział w wywiadzie, że jest specjalnie wstawiony paragraf „upewniający się, że te dodatkowe środki wraz ze wzrostem produkcji amunicji są przeznaczone dla Ukrainy”.

„A po drugie, aby następnie zaopatrzyć się również w nasze własne magazyny, które zostały wyczerpane przez wspieranie Ukrainy” – dodał.

Po raz pierwszy UE bezpośrednio finansuje produkcję broni. Ale nie wszyscy europosłowie są z tego zadowoleni, zwłaszcza na lewicy.

„Oznacza to, że mamy teraz sytuację, w której Unia Europejska finansuje nie tylko badania i rozwój broni, ale nie tylko bronią, ale zamierza również bezpośrednio finansować produkcję broni od firm, które już osiągają nadmierne zyski” eurodeputowany Marc Botenga powiedział Euronews.

„Wiesz, wojna na Ukrainie dla firm zbrojeniowych była błogosławieństwem, więc osiągają nadwyżki zysków, a my zasadniczo będziemy subsydiować ich produkcję. To duży błąd”.

Pieniądze dla europejskiego przemysłu zbrojeniowego będą pochodzić z dwóch unijnych funduszy obronnych, ale rządy krajowe mogą również uzupełnić je, zmieniając swoje plany odbudowy i zwiększania odporności w czasie pandemii.

Ostateczne przyjęcie ustawy przez państwa członkowskie prawdopodobnie nastąpi przed wakacjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj