Parlament UE zbada wykorzystanie oprogramowania szpiegującego Pegasus firmy NSO Group

0
282

Parlament Europejski powołuje rzadką komisję śledczą w sprawie skandalu związanego z oprogramowaniem szpiegującym Pegasus, ponieważ pojawia się coraz więcej dowodów, że jest on wykorzystywany do szpiegowania polityków, dziennikarzy i aktywistów w kilku państwach członkowskich.

Europejski Inspektor Ochrony Danych wezwał do zakazu używania oprogramowania szpiegującego w UE, a komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział posłom, że „całkowicie potępia” rzekome próby nielegalnego dostępu do informacji o przeciwnikach politycznych podejmowane przez krajowe służby bezpieczeństwa.

Czym jest Pegasus i dlaczego jest uważany za tak niebezpieczny?

W późnej starożytności skrzydlaty koń Pegaz, który zrodził się z krwi Gorgony Meduzy, był interpretowany jako alegoria nieśmiertelności duszy, ale w dzisiejszych czasach stał się ogromnym bólem głowy.

Opracowany przez izraelską firmę cyber-arms, NSO Group, Pegasus to oprogramowanie szpiegujące, które można potajemnie zainstalować na telefonach komórkowych (i innych urządzeniach) działających na większości wersji iOS i Androida.

Wiele krajów UE jest już zaniepokojonych jego wpływem. W Polsce w styczniu komisja senacka zapoznała się z dokumentami sugerującymi, że Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) kupiło Pegasusa w 2017 r. za środki Ministerstwa Sprawiedliwości. Prawo i Sprawiedliwość, czołowa partia koalicji rządzącej, zbojkotowała komisję w opozycyjnym senacie.

Co robi Europa?

Zdaniem eurodeputowanej Sophie In 't Veld i innych, grupa Renew Europe w Parlamencie Europejskim zwróciła się o utworzenie komisji śledczej i uzyskała taką możliwość.

Poseł węgierskiej opozycji Anna Júlia Donáth mówi, że Pegasus może narazić na szwank cały proces wyborczy.

„Wiosną 2022 r. odbędą się wybory parlamentarne na Węgrzech. Stawka w tych wyborach jest ogromna, ponieważ pomimo wszystkich antydemokratycznych środków podjętych przez węgierską partię rządzącą, istnieje realna szansa, że ​​Viktor Orbán zostanie zastąpiony” – powiedziała.

Twierdzi, że „telefony dziennikarzy, studentów, prawników, polityków opozycji zostały zhakowane i uciszone. Dlatego potrzebujemy powołania niezależnej europejskiej komisji śledczej oraz przesłuchania i oskarżenia Viktora Orbána w Parlamencie Europejskim. zapobiec dalszemu niszczeniu praworządności”.

Ponadpartyjny organ będzie poszukiwał zeznań od służb wywiadowczych państw członkowskich, wybranych polityków i wyższych urzędników, a wcześniejsze śledztwo w sprawie rzekomego ułatwiania „czarnych miejsc” CIA stanowi model.

Czarne strony to tajne bazy wykorzystywane przez CIA do przeprowadzania przesłuchań, przetrzymywania wrogów państwa amerykańskiego lub do prowadzenia nieoficjalnych operacji. W tych miejscach, które często nie znajdują się na terytorium amerykańskim, zawieszone są gwarancje konstytucyjne osób uwięzionych. Dlatego odkrycie ich istnienia wywołało falę oburzenia w Ameryce.

Jest to najbardziej znaczące posunięcie w Brukseli, ponieważ grupa organizacji medialnych ujawniła, że ​​oprogramowanie Pegasus było wykorzystywane przeciwko dziennikarzom, aktywistom i politykom w wielu krajach na całym świecie, w tym w Europie.

Po zakończeniu dochodzenia komisja złoży raport dla rządów krajowych i Komisji Europejskiej.

Unia Europejska nie wyznaczyła jeszcze daty rozpoczęcia śledztwa, ale po rozmowach na temat przestrzegania praworządności w krajach takich jak Polska i Węgry, śledztwo wydaje się nieuchronne.

Jak bronią się producenci oprogramowania?

Firma produkująca program broniła się twierdząc, że oprogramowanie szpiegujące zostało zaprojektowane do zwalczania terroryzmu. Jednak raporty wykazały, że od 2016 roku skradziono dziesiątki tysięcy prywatnych wiadomości.

Grupa NSO powiedziała, że ​​nie będzie już odpowiadać na pytania mediów dotyczące tego, co nazywają „dobrze zorganizowaną kampanią medialną” przeciwko nim.

„Nie będzie współgrał z okrutną i oszczerczą kampanią” – mówią.

Podstawy zapytania

Bezpieczeństwo IT staje się coraz ważniejszą rzeczywistością, aby sprostać rosnącym wyzwaniom w tym sektorze.

Bruksela pracuje obecnie nad szybką siecią internetową w kosmosie, aby zapewnić Europie lepsze połączenie.

Całkowity koszt infrastruktury szacowany jest na 6 mld euro, z czego 2,4 mld euro pochodzi ze wspólnego budżetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj