Podatek nadzwyczajny potrzebny innym europejskim sektorom – związkom zawodowym

0
81

Raport OECD opublikowany we wtorek opisuje pracowników jako otrzymujących podwójny cios w ich źródła utrzymania.

Według jednej z największych organizacji związkowych w Europie, podatek od nadzwyczajnych dochodów powinien zostać nałożony na inne sektory europejskiej gospodarki.

We wrześniu ubiegłego roku zatwierdzono tymczasowy podatek od nieoczekiwanych dochodów, aby ograniczyć nadwyżki zysków spółek paliwowych, a Esther Lynch, sekretarz generalna Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC), twierdzi, że należy go teraz przedłużyć.

„Środki, które należy podjąć, to zwiększenie podatków od nieoczekiwanych zysków, ponieważ wiele firm w ciągu ostatniego roku, 2022, zwiększyło, podwoiło zyski bez żadnego wzrostu podatków” – powiedział Lynch dla Euronews.

Raport opublikowany na początku tego tygodnia przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opisuje pracowników jako ofiary „podwójnego ciosu” – inflacji, która obniża ich płace wraz ze wzrostem podatków pracowniczych.

Dodaje, że w 35 z 38 państw członkowskich doszło do utraty siły nabywczej.

Lynch powiedział, że Europejski Bank Centralny pogarsza sytuację, podnosząc stopy procentowe.

„Podwyższenie stóp procentowych to złe rozwiązanie” – powiedział szef EKZZ.

„To po prostu bardziej uderza w ludzi pracujących i rodziny. Wiele rodzin ma kredyty na rzeczy takie jak samochód, a teraz nawet widzimy, że rodziny muszą płacić rachunki za prąd i inne rachunki na swoich kartach kredytowych.

„Kiedy dodatkowo podnosimy stopy procentowe, sprawia to, że trudna sytuacja jest absolutnie niemożliwa do opanowania”.

Według OECD w ubiegłym roku rachunki za gospodarstwa domowe, transport i ceny żywności były trzy do czterech razy wyższe niż wzrost płac.

Całkowita inflacja w UE wyniosła 9,2%, podczas gdy średni wzrost płac wyniósł zaledwie 4,4%.

Niektórzy eksperci wzywali do ustanowienia nowego antykryzysowego instrumentu finansowego w celu zwalczania takich trudności, ale europejski komisarz ds. pola.

„W niektórych sektorach mamy do czynienia z brakiem konkurencji” – powiedział Schmit w wywiadzie.

„Mamy specjalne zyski wzięte z argumentem, że jest inflacja i dlatego podnoszą ceny.

„To również napędza, w niektórych sektorach, te podwyżki cen i trzeba temu przeciwdziałać. Można to zrobić również poprzez większą konkurencję na różnych rynkach”.

OECD ostrzega w swoim raporcie, że najbardziej dotknięte tym tak zwanym „podwójnym uderzeniem” są rodziny z dziećmi, zwłaszcza o niższych dochodach, oraz że systemy ulg podatkowych nie są w pełni dostosowywane do inflacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj