Porozumienie w sprawie członkostwa Szwecji w NATO w zasięgu ręki – Stoltenberg

0
94

Turcja od zeszłego roku blokuje starania Sztokholmu o członkostwo.

Zdaniem sekretarza generalnego NATO porozumienie w sprawie ratyfikacji przystąpienia Szwecji do NATO jest w zasięgu ręki.

Jens Stoltenberg zabrał głos w tej sprawie w czwartek, po spotkaniu z przedstawicielami Szwecji, Turcji i Finlandii w siedzibie sojuszu wojskowego w Brukseli.

Przywódca NATO mówi, że zwołał spotkanie prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem na poniedziałek w Wilnie, przed szczytem przywódców NATO, w celu osiągnięcia porozumienia politycznego.

„To, co jest możliwe i nad czym wszyscy pracujemy, to pozytywna decyzja na szczycie, na którym Turkiye wyjaśnia, że ​​jest gotowy do ratyfikacji, ale wciąż mamy trochę pracy do wykonania i teraz nad tym pracujemy” – powiedział Stoltenberg. reporterzy.

„Teraz mieliśmy spotkanie, pracujemy przez weekend, a potem w poniedziałek spotkam się z premierem i prezydentem”.

Szwecja wystąpiła o członkostwo w NATO wraz z Finlandią wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę.

Ale od tego czasu Turcja zablokowała ofertę Sztokholmu, oskarżając go o udzielanie schronienia tym, co Ankara określa jako kurdyjskich terrorystów PKK. Szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billström powiedział Euronews, że jest przekonany, że jego kraj spełnił wszystkie żądania Ankary.

“Nie chcę wchodzić w szczegóły, bo przecież to było spotkanie zamknięte i nie chcemy ingerować w toczące się dyskusje” – powiedział w wywiadzie.

„Ale jeszcze raz chciałbym powtórzyć, wierzymy z naszego punktu widzenia, że ​​wypełniliśmy wszystkie nasze zobowiązania. Sekretarz generalny Jens Stoltenberg powiedział to samo na swojej konferencji prasowej.

“Teraz pracujemy nad spotkaniem na początku szczytu w Wilnie w przyszłym tygodniu” – dodał.

Po osiągnięciu porozumienia turecki parlament musi jeszcze formalnie ratyfikować członkostwo Szwecji w NATO. Jak dotąd Węgry są jedynym krajem, który również odmówił ratyfikacji, ale powiedział, że jej nie zablokuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj