Posłowie będą głosować za zakazem „złotych paszportów”, aby zaszkodzić sojusznikom Putina

0
210

Prawodawcy europejscy wzywają Komisję Europejską do zakazania tzw. „złotych paszportów”, aby uniemożliwić rosyjskim oligarchom omijanie sankcji nałożonych po inwazji na Ukrainę.

W środę eurodeputowani będą głosować nad tym, czy sprzedaż paszportów UE obywatelom krajów trzecich powinna zostać wycofana do 2025 r., wraz z nowymi przepisami, które należy wprowadzić, aby uniemożliwić korzystanie z obywatelstwa UE w celu uniknięcia sankcji.

W latach 2011-2019 branża złotych paszportów zebrała ponad 20 miliardów euro dla państw członkowskich UE, w tym Malty, Grecji, Bułgarii, Portugalii i Cypru, z co najmniej 130 000 osób biorących udział w programach.

W wielu z tych państw obywatelstwo jest zapewniane w zamian za znaczne inwestycje w nieruchomości.

Holenderska eurodeputowana Sophie in 't Veld powiedziała Euronews, że Rosjanie są największą grupą obywateli trzecich, którzy skorzystali z programu i że wielu z nich jest blisko reżimu Putina.

„Przyciąga bardzo podejrzane postacie, podejrzane interesy. Widzieliśmy, że jest na przykład wielu rosyjskich oligarchów, którzy kupili obywatelstwo lub pobyt w UE” – powiedziała.

„W przeszłości zdarzali się zbrodniarze wojenni, a nawet cała saudyjska rodzina królewska w pewnym momencie uzyskała obywatelstwo, które zostało cofnięte. Nie chodzi więc o legalne inwestycje w gospodarkę UE”.

Powiedziała, że ​​na Malcie i na Cyprze były przypadki, w których informacje wymagane przez władze nie zostały odpowiednio przekazane.

„Spójrzmy prawdzie w oczy, jeśli zobaczysz, skąd pochodzą ludzie: główne grupy to Rosjanie i Chińczycy, co oznacza, że ​​musisz polegać na Rosji i Chińczykach, aby dostarczyć nam podstawowych informacji na temat oligarchów, którzy są blisko Putina. Jak wiarygodne są te informacje?” powiedziała.

Raport trafi do Komisji Europejskiej, która oceni, jak postępować.

Posłowie do PE wzywają również do wprowadzenia opłaty od każdego kraju czerpiącego korzyści z wydawania złotych paszportów i programów pobytowych, z których dochody powinny trafiać do budżetu UE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj