Posłowie popierają przedłużenie przepustki COVID do czerwca 2023 r.

0
133

Posłowie do PE głosowali w czwartek za przedłużeniem korzystania z przepustki zdrowotnej COVID-19 do końca czerwca 2023 r.

Decyzja została zatwierdzona 432 głosami za, 130 przeciw i 23 wstrzymujących się, a teraz wymaga poparcia Rady Europejskiej.

Juan Fernando López Aguilar, przewodniczący Komisji Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego (LIBE), przed głosowaniem podkreślił swoim kolegom posłom, że „pandemia się nie skończyła” i przekonywał, że „ograniczone w czasie przedłużenie jest rozsądne”.

Wśród tych, którzy sprzeciwili się przedłużeniu o 12 miesięcy, była Annalisa Tardino z włoskiej partii Liga, która powiedziała, że ​​środek ten „szkodzi podstawowym prawom naszych obywateli”.

„Wszyscy jesteśmy tutaj na posiedzeniu plenarnym, wszyscy głosujemy osobiście, nie nosimy żadnej maski i nie potrzebujemy certyfikatu” – powiedziała, aby uzasadnić swoją sprawę.

Przepustka COVID została po raz pierwszy wdrożona w UE w czerwcu 2021 r. jako środek ponownego otwarcia granic, firm i wydarzeń dla społeczeństwa przed letnim sezonem turystycznym, mającym kluczowe znaczenie dla wielu europejskich gospodarek.

Karta potwierdza, czy jej posiadacz został w pełni zaszczepiony, niedawno wyzdrowiał z choroby lub uzyskał wynik negatywny.

Większość państw członkowskich UE nie wymaga już od innych obywateli UE okazywania dowodu szczepienia lub negatywnego testu przed wjazdem na ich terytorium, ale dziewięć nadal to robi, w tym Włochy, Hiszpania, Francja i Niemcy. Przepustka COVID jest również wymagana w niektórych krajach, aby uzyskać dostęp do niektórych miejsc publicznych lub dużych wydarzeń w pomieszczeniach.

Planowana ustawa zatwierdzona przez eurodeputowanych w czwartek umożliwiłaby państwom członkowskim wydawanie certyfikatów testów opartych na nowych rodzajach testów antygenowych i wymagałaby od Komisji oceny, czy przepustka COVID jest nadal „konieczna i proporcjonalna sześć miesięcy po jej przedłużeniu”.

„Posłowie chcą, aby okres obowiązywania rozporządzenia był jak najkrótszy i uchylić je jak tylko pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna” Parlament powiedział w oświadczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj