Posłowie wzywają do unijnej misji poszukiwawczo-ratowniczej nad Med „hańbą”

0
102

W czwartek posłowie do Parlamentu Europejskiego będą głosować nad wnioskiem o powołanie nowej ogólnounijnej misji poszukiwawczo-ratowniczej na Morzu Śródziemnym.

Zgodnie z projektem wniosku, który widział Euronews, unijni prawodawcy chcą, aby nowe, kompleksowe operacje poszukiwawczo-ratownicze były wdrażane przez kraje UE i Frontex, unijną agencję graniczną, „w przypadku braku wystarczających działań ze strony poszczególnych państw członkowskich”.

Stało się to miesiąc po tym, jak łódź przewożąca do 750 migrantów wywróciła się u wybrzeży Grecji w jednej z najbardziej śmiertelnych tragedii migracyjnych na Morzu Śródziemnym. Powolny i nieskoordynowany odpowiedź zarówno władz greckich, jak i agencji Frontex została poddana kontroli, a wielu unijnych prawodawców wzywa do przeprowadzenia niezależnego dochodzenia.

Tekst został przedstawiony przez szeroką ponadpartyjną koalicję, w tym Europejską Partię Ludową (EPP), Socjalistów i Demokratów (S&D), Renew Europe, Zielonych i Lewicę.

„Od 2014 roku na Morzu Śródziemnym zginęło lub zaginęło ponad 27 000 osób. Sytuacja jest haniebna. Bez cywilnych ratowników morskich, którzy każdego dnia ratują życie, zginęłoby o wiele więcej” – Cornelia Ernst, lewicowa eurodeputowana z Niemiec , powiedział Euronews.

„UE i jej państwa członkowskie pozwalają na to, budują mury, finansują ogrodzenia, a nawet unikają ratowania ludzi w niebezpieczeństwie. Potrzebujemy koordynowanej i finansowanej przez UE operacji poszukiwawczo-ratowniczej oraz legalnych dróg do Europy” – dodała.

Tymczasem przewodniczący EPP Manfred Weber powiedział dziennikarzom w Parlamencie Europejskim we wtorek w Strasburgu: „Proszę o ogólne zrozumienie, jak traktować te tragedie […] Potrzebujemy poważnego zarządzania, a nie partyjnego politycznego zarządzania tymi sprawami”.

Projekt wniosku wzywa również Komisję Europejską do oceny, czy państwa członkowskie naruszyły prawo unijne i międzynarodowe, przeprowadzając zawracanie migrantów.

Komisja nie ma uprawnień dochodzeniowych, a zamiast tego takie dochodzenia są prowadzone przez organy krajowe.

Bruksela ostatnio ostrzeżony mogłaby podjąć formalne kroki w odpowiedzi na zarzuty dotyczące nielegalnego zawracania migrantów przez władze greckie, podczas gdy a ostatni raport przez unijny urząd ds. zwalczania nadużyć finansowych OLAF ustalił, że Frontex tuszował nielegalne zawracanie migrantów przez Ateny w latach 2020-2021.

Tekst rezolucji, która będzie przedmiotem debaty w środę przed czwartkowym głosowaniem, wzywa kraje UE do „utrzymania najbliższych bezpiecznych portów otwartych dla statków organizacji pozarządowych i do niekryminalizowania tych, którzy udzielają pomocy migrantom w niebezpieczeństwie”. Wrogie próby Giorgii Meloni postój statków humanitarnych z doków we włoskich portach.

Projekt wniosku wyraźnie oskarża również libijskie władze o przekazywanie przechwyconych migrantów do ośrodków detencyjnych, gdzie są oni narażeni na „tortury i inne formy złego traktowania, w tym gwałt”. Stwierdza, że ​​Libia „często nie reaguje na wezwania pomocy, utrudnia statkom organizacji pozarządowych ratowanie życia i naraża życie podczas ratowania lub przechwytywania osób na morzu”.

Rezolucje Parlamentu Europejskiego nie są prawnie wiążące dla innych instytucji.

W weekend pojawiły się doniesienia o libijskiej straży przybrzeżnej obsługującej finansowaną przez UE łódź, która ostrzeliwała statek humanitarny prowadzący akcje ratunkowe. Odpowiadając na zarzuty, rzecznik Komisji Europejskiej powiedział w poniedziałek, że proszą odpowiednie władze tunezyjskie i włoskie.

Komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson przyznała niedawno, że grupy przestępcze zinfiltrowały libijską straż przybrzeżną.

Komisja udziela pomocy finansowej państwom trzecim, takim jak Libia, Turcja, Egipt, Tunezja i Maroko, aby pomóc w powstrzymaniu migracji. W projekcie tekstu wzywa się do uzyskania bardziej wyczerpujących informacji na temat poziomu wsparcia udzielanego tym krajom oraz oceny zarzutów dotyczących łamania praw człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj