Posłowie zatwierdzają przepisy zmuszające firmy do publikowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

0
87

W czwartek posłowie do Parlamentu Europejskiego ostatecznie zatwierdzili dyrektywę w sprawie przejrzystości wynagrodzeń, która zmusi niektórych pracodawców do ujawnienia średnich wynagrodzeń w podziale na płeć w celu zlikwidowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

„Dzisiaj jest historyczny dzień. Osiągnęliśmy ogromny kamień milowy w Europie w zakresie praw kobiet, praw pracowniczych i walki z dyskryminacją płacową”, duński poseł do PE Kira M. Peter-Hansen (Zieloni), jeden ze sprawozdawców ustawy – powiedział dziennikarzom po głosowaniu.

Zgodnie z nowymi przepisami przyjętymi przez posłów do PE 427 głosami za, przy 79 przeciw i 76 wstrzymujących się, pracodawcy będą teraz musieli ujawniać przedział wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę lub przed rozmową kwalifikacyjną. Będą oni również zobowiązani do udzielania pełnych informacji na temat indywidualnych i przeciętnych poziomów wynagrodzeń w podziale na płeć na żądanie pracownika.

Pracodawcy zatrudniający co najmniej 100 pracowników będą również musieli co trzy lata publikować informacje na temat różnic w wynagrodzeniach pracowników płci żeńskiej i męskiej, przy czym więksi pracodawcy będą musieli robić to częściej.

Jeżeli zgłoszona przez nich różnica w wynagrodzeniach wynosi co najmniej 5%, pracodawcy będą musieli przeprowadzić ocenę wynagrodzeń we współpracy z przedstawicielami pracowników.

„Europejskim firmom mówimy: pokażcie swoje prawdziwe oblicze” – powiedziała holenderska europosłanka Samira Rafaela (Renew), również sprawozdawczyni ds. prawa, na konferencji prasowej po głosowaniu.

„W tej ustawie nie pozwalamy już na tajemnicę płac, ponieważ tajemnice są najlepszym sposobem na utrzymanie nierówności przy życiu. Chcemy, aby ludzie pytali i żądali informacji, i chcemy, aby informacje stały się publiczne. Tak się stanie, abyśmy mogli pociągnąć firmy do odpowiedzialności. “

Dyrektywa przenosi również ciężar dowodu na pracodawców w przypadku sporu o wynagrodzenie i otwiera drzwi do odszkodowania dla pracowników, którzy ucierpieli z powodu dyskryminacji płacowej ze względu na płeć, takich jak wynagrodzenie pakietowe, premie i inne świadczenia rzeczowe.

W międzyczasie wzywa się kraje UE do ustanowienia konkretnych kar za naruszenia zasady równości wynagrodzeń, w tym grzywien.

The zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć w UE wyniosło prawie 13% w 2021 r, co oznacza, że ​​kobiety zarabiają średnio o 13% mniej na godzinę niż mężczyźni. Estonia, Austria i Niemcy mają największe różnice w wynagrodzeniach w bloku, odpowiednio 20,5%, 18,% i 17,6%. Najmniejsze luki płacowe mają Słowenia, Rumunia i Luksemburg (z kolei 3,8%, 3,6% i -0,2%).

Niektóre z powodów które wyjaśniają zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć, obejmują nadreprezentację kobiet w stosunkowo nisko płatnych sektorach, takich jak opieka, zdrowie i edukacja, więcej czasu poświęcanego na nieodpłatną pracę, taką jak opieka nad dziećmi i prace domowe, które mogą mieć wpływ na wybory zawodowe, tzw. kobiet na stanowiskach kierowniczych i dyskryminacją płacową.

Rumuński eurodeputowany Dragoș Pîslaru (Renew), przewodniczący Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, powiedział dziennikarzom, że „różnica ta ma długoterminowy wpływ na jakość życia kobiet, zwiększając ryzyko ubóstwa i utrzymującą się różnicę w wynagrodzeniach emerytalnych, która obecnie wynosi 33%”. .

Zaapelował do krajów UE o „dokładne i terminowe wdrożenie tej dyrektywy”.

Państwa członkowskie muszą teraz formalnie zatwierdzić umowę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj