Posłowie zdecydowanie głosują za potępieniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę

0
296

Posłowie w większości głosowali za rezolucją UE, która popiera współpracę z Ukrainą w jej staraniach o członkostwo w UE i potępia przemoc Rosji na Ukrainie.

W rezolucji wezwano „instytucje UE do działania na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE” oraz do kontynuowania działań na rzecz integracji kraju z jednolitym rynkiem.

Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij dał emocjonalne przemówienie do eurodeputowanych wzywając jego kraj do przystąpienia do Unii Europejskiej.

Pojawiając się na łączu wideo, gdy armia rosyjska kontynuuje szturm, Zełenskij wezwał Europę do udowodnienia, że ​​wspiera ona jego kraj, pozwalając mu na przystąpienie do UE.

„Walczymy o nasze prawa, o nasze wolności, a teraz walczymy o przetrwanie. Walczymy też o bycie równymi członkami Europy” – powiedział Zełenskij.

„Udowodnij, że jesteś z nami. Udowodnij, że nie pozwolisz nam odejść. Udowodnij, że rzeczywiście jesteś Europejczykiem. A wtedy życie zwycięży śmierć, a światło zwycięży ciemność. Chwała Ukrainie”.

Zełenskij przemawiał zaledwie kilka dni po tym, jak przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen powiedziała Euronews, że Ukraina „jest jednym z nas i chcemy ich w Unii Europejskiej”.

Stało się to, gdy Bruksela ogłosiła, że ​​wysyła broń do kraju, zakazując wspieranym przez Rosję mediom i blokując rosyjskie samoloty z europejskiej przestrzeni powietrznej.

Ale chociaż Zełenski wezwał do natychmiastowego uznania, proces akcesji może zająć trochę czasu. W przypadku innych narodów, w tym Serbii, Czarnogóry, Bułgarii i Macedonii Północnej, zajęło to lata.

Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, powiedział, że wśród członków UE istnieją „różne opinie i wrażliwość” na temat akcesji Kijowa.

„Członkostwo to od dawna prośba Ukrainy” – powiedział Michel. „Ale w UE są różne opinie i wrażliwości na temat rozszerzenia.

„Ukraina złoży oficjalną prośbę, Komisja Europejska będzie musiała wyrazić oficjalną opinię, a Rada podejmie decyzję”.

W rozmowie z Euronews francuski eurodeputowany Bernard Guetta powiedział, że w tej chwili członkostwo w UE dla Ukrainy nie wchodzi w grę.

„To będzie dopiero początek długiego procesu, bo każde przystąpienie do Unii Europejskiej to bardzo długi proces, a Ukraina, niestety z tą wojną, z ograniczeniami i sytuacją w Donbasie i na Krymie [membership is unlikely]– powiedział Guetta.

„Ale musimy przekazać ten polityczny i symboliczny sygnał narodowi ukraińskiemu, ponieważ symbolika jest bardzo, bardzo ważna w polityce”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj