Postawa nuklearna NATO pozostaje taka sama pomimo retoryki Putina: Stoltenberg

0
70

Według szefa sojuszu wojskowego NATO nie zmieniło swojego stanowiska nuklearnego pomimo ostatniej retoryki prezydenta Rosji Władimira Putina w tej sprawie.

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że nie widzi żadnego ruchu broni nuklearnej Moskwy po tym, jak Putin ogłosił niedawno, że Rosja rozmieści taktyczną broń nuklearną na Białorusi, byłym kraju sowieckim bezpośrednio w sąsiedztwie NATO.

„Oświadczenie prezydenta Putina jest częścią schematu niebezpiecznej, lekkomyślnej retoryki nuklearnej, w której Rosja i prezydent Putin próbują użyć broni nuklearnej jako środka, aby uniemożliwić nam wspieranie Ukrainy, zastraszanie, przymus, aby uniemożliwić sojusznikom i partnerom NATO wspieranie Ukrainy” w swoim prawie do obrony własnego kraju” – powiedział Stoltenberg.

„Nie damy się zastraszyć. Oczywiście nadal będziemy wspierać Ukrainę. NATO pozostaje czujne.

„Bardzo uważnie monitorujemy działania Rosji, ale jak dotąd nie zaobserwowaliśmy żadnych zmian w jej postawie nuklearnej, które wymagałyby jakiejkolwiek zmiany w naszej postawie nuklearnej”.

Ministrowie spraw zagranicznych NATO we wtorek i środę będą w Brukseli na dwudniowych oficjalnych spotkaniach, podczas których oficjalnie powitają Finlandię jako 31. członka sojuszu.

Finlandia i Szwecja złożyły wniosek o członkostwo po inwazji Putina na Ukrainę, ale ratyfikacja członkostwa Szwecji jest blokowana zarówno przez Turcję, jak i Węgry.

„Nie powinniśmy odnosić wrażenia, że ​​Szwecja jest pozostawiona sama sobie” – powiedział w poniedziałek Stoltenberg.

„Nie, Szwecja jest bardzo w NATO. Integracja ze strukturami wojskowymi i cywilnymi. Sojusznicy są gotowi do działania i nie do pomyślenia jest, aby miały miejsce jakiekolwiek groźby i ataki wojskowe na Szwecję bez reakcji NATO”.

Ministrowie spraw zagranicznych omówią także nowy plan wydatków wojskowych dla NATO, w którym minimalne składki na obronę sojuszników miałyby wynosić minimum 2% ich budżetu krajowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj