Poznaj ekstrawertycznego miliardera, który chce zostać następnym prezydentem Czech

0
264

Czeskie wybory prezydenckie słyną z barwnych postaci.

Wygląda na to, że miliarder Karel Janeček, lat 48, jest jednym z nich: został opisany jako „dżoker w stadzie” przed głosowaniem w styczniu przyszłego roku.

Janeček zachowuje się dziwnie. Z zawodu matematyk, znany jest ze swoich niechlujnych rudych włosów i ezoterycznych poglądów.

Zapytany przez Euronews, jakie jego zdaniem są jego szanse na zostanie prezydentem, odpowiedział: „Moje szanse są większe niż Phi = sqrt ((5)-1)/2”.

Innymi słowy, to, co matematycy nazywają „złotym podziałem”.

Co wiemy o Karelu Janečku?

Fortuna Janečka powstała w dość nudnym świecie handlu instrumentami pochodnymi.

Jednak w przeszłości publicznie bronił swojej poliamorii – chociaż mówi, że zrezygnował z niej w 2020 roku – i parał się buddyzmem.

Znany jako działacz przeciw przeszczepom i filantrop, pomagał tworzyć różne organizacje charytatywne, od badań naukowych po walkę z korupcją.

Opracował nawet własny system wyborczy, nazwany „metodą D21–Janeček”, która, jak twierdzi, usunęłaby przeszczep z czeskiej polityki.

Co bardziej kontrowersyjne, ostatnio sprzeciwił się szczepieniu dzieci i pomstuje na to, co, jak mówi, jest ekscesem wymuszonych przez państwo blokad.

W listopadzie ubiegłego roku Neuron Endowment Fund, naukowa organizacja charytatywna, którą pomógł założyć, zdystansowała się od Janečka po tym, jak podczas przemówienia podczas rozdania nagród muzycznych Czech Nightingale rzekomo skrytykował działania rządu dotyczące pandemii, dla których opracował system głosowania.

„Ubiegam się w wyborach prezydenckich z wizją nowoczesnych, wolnych i pewnych siebie Czech” – powiedział Janeček.

„Zaprezentuję się jako odważny demokratyczny kandydat, który mówi prawdę i którego celem jest zjednoczenie społeczeństwa i poruszanie ważnych kwestii”.

Rozpoczął swoją kampanię hasłem „This Is Us” i jest teraz zajęty zbieraniem 50 000 podpisów potrzebnych do formalnego umieszczenia jego nazwiska na liście kandydatów w przyszłym styczniowym głosowaniu, trzecim bezpośrednio wybieranym w wyborach prezydenckich. Dopiero od 2013 roku czescy wyborcy wybrali swoją głowę państwa.

Wyjście Miloša Zemana z polityki

Podobnie jak w przypadku poprzednich wyborów, w styczniu przyszłego roku dziesiątki towarzyskich kandydatów — od polityków i naukowców po generałów wojskowych i biznesmenów — będą walczyć w pierwszej turze głosowania, po której dwaj faworyci przejdą do drugiej tury.

Interes publiczny jest zwykle wysoki, mimo że prezydenci mają niewielką władzę formalną. Frekwencja wyborcza w drugiej turze ostatniego głosowania w 2018 r. wyniosła 66,6% i była wyższa niż w wyborach parlamentarnych w roku poprzednim.

Zainteresowanie powinno ponownie wzrosnąć w styczniu przyszłego roku. Oznacza to odejście Miloša Zemana z polityki. Prezydent od 2013 r., od 1996 r. był przewodniczącym Izby Poselskiej, aż dwa lata później został jednorazowym premierem.

Polityczne pismo Zemana — od jego prorosyjskich i prochińskich opinii po jego często mizoginistyczny i rasistowski język — od dziesięcioleci zdominowało czeską politykę. Jego zły stan zdrowia, który zmusił go do przewiezienia na oddział intensywnej terapii dzień po wyborach powszechnych w październiku ubiegłego roku, opóźnił postępowanie o ponad miesiąc.

Kolejne wybory prezydenckie mają odbyć się do stycznia 2023 r., ale mogą zostać przesunięte w czasie, jeśli stan zdrowia Zemana pogorszy się i złoży on rezygnację z urzędu.

Gdy Zeman odcina wyjście, eksperci spodziewają się powrotu Andreja Babiša, byłego premiera, który w grudniu odszedł z urzędu i którego mieszanka populizmu, konserwatyzmu kulturowego i wydatków socjalnych fundamentalnie zmieniła czeską politykę od czasu jego pojawienia się na scenie na początku. 2010s.

Według sondażu opinii publicznej przeprowadzonego w zeszłym miesiącu przez ankietera Kantara, Babiš jest już zdecydowanym faworytem do objęcia funkcji prezydenta w przyszłym roku. Na drugim miejscu znajduje się Petr Pavel, były szef wojskowy i przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO. Sondaż dał Janečkowi zaledwie 2% głosów, ale w ciągu następnych jedenastu miesięcy wiele może się wydarzyć.

„Janeček jest jokerem w stadzie” – powiedział Sean Hanley, profesor nadzwyczajny ds. polityki Europy Środkowo-Wschodniej na University College London. Chociaż jest mało prawdopodobne, że wygra, ani nawet przejdzie do drugiej rundy, Hanley uważa, że ​​„jest nieprzewidywalnym kandydatem, który może zaburzyć kalkulacje innych, jeśli osiągnie wyniki powyżej oczekiwań”.

„Jest bez wątpienia charyzmatyczny i energiczny” – dodał Hanley – „i ma zasoby, aby przeprowadzić skuteczną kampanię, jeśli potrafi – przy odrobinie szczęścia lub dobrej oceny sytuacji – znaleźć taką, która przebije się przez wyborców”.

Filip Kostelka, profesor Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego, również uważa, że ​​szanse Janečka są niewielkie. „Nie ma doświadczenia politycznego i w przeciwieństwie do Babiša nie jest wspierany przez imperium medialne” – mówi Kostelka, odnosząc się do kontroli byłego premiera nad kluczowymi kanałami informacyjnymi.

Nie pomagają Janečkowi jego „ciekawe, ezoteryczne opinie” na temat szczepienia COVID-19 i jego życia prywatnego, powiedział Kostelka. W rozmowie z Euronews Janeček mówi, że „w ogóle nie przejmuje się” negatywną reklamą, dodając, że jest „przygotowany na wszelkie negatywne kampanie, fałszywe oskarżenia lub jakiekolwiek inne kłamstwa, mimo że moja kampania jest i będzie ściśle pozytywna”.

„Wierzę, że uda mi się stworzyć debatę wśród ludzi, w której nawet poglądy, które nie pasują do głównego nurtu i nie zawsze są popularne, będą reprezentowane i słuchane” – powiedział Janeček.

Zapytany, czy uważa, że ​​może to stanowić problem, jeśli druga tura głosowania odbędzie się między nim a Babišem, dwoma miliarderami, odpowiedział: „Nie widzę żadnego powodu, dla którego pieniądze miałyby stanowić problem. Jestem przekonany, że postawy i wartości kandydatów na prezydenta są: [more] ważny.”

Jednak pieniądze mogą być kluczowe. Jako miliarder mówi, że sfinansuje własną kampanię. Jest widoczny w mediach, a jego ekscentryczność powinna utrzymać go na pierwszych stronach gazet. Ma na swoim koncie inicjatywy antykorupcyjne, co może być kluczowe, jeśli zmierzy się z Babišem, który jest wciąż oskarżany o liczne zarzuty o korupcję.

„Janeček ma pieniądze, ale absolutnie brakuje mu doświadczenia politycznego” – powiedział Lubomír Kopeček, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Masaryka.

„Nie wie, jak prowadzić kampanię, a jego występ był już dziwny, kiedy przedstawiał swoją kandydaturę. Poza tym nie ma nawet ważnych sojuszników – dodał.

Ale Kostelka zauważa, że ​​czeskie wybory prezydenckie są jak „konkurs piękności, w którym mogą zdarzyć się nieoczekiwane wyniki”, w przeciwieństwie do bardziej przewidywalnych wyborów parlamentarnych lub lokalnych.

Co jeszcze mogłoby wpłynąć na głosowanie?

Wiele zależy od tego, jak ukształtuje się polityka w pozostałej części 2022 roku. Jego sceptycyzm co do radzenia sobie przez rząd z pandemią może działać na jego korzyść, jeśli pandemia będzie kontynuowana lub nasili się następnej zimy, zaledwie kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi, mówi Hanley.

Jednak Janeček raczej nie będzie preferowaną opcją dla tych populistycznych wyborców, ocenia analityk. Niedawno uniósł brwi, kiedy powiedział, że rozumie trudności finansowe zwykłych Czechów, ponieważ spał na zewnątrz podczas biwakowania.

Ani jego sprzeciw wobec rządowych środków pandemicznych nie był tak histeryczny jak protestujący przeciwko szczepieniom, podczas gdy partie populistycznej prawicy stwierdziły w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych, że antyszczepionkowcy nie mają solidnej bazy wyborców.

Jeśli Janeček miałby działać jako sceptyk szczepionkowy, mogłoby to również zniechęcić wyborców głównego nurtu, których przyciągnęły jego poglądy na temat przeciwdziałania korupcji, dobrego zarządzania i reform edukacji, mówi Hanley.

Jest też prawdopodobne, że sprzeciw wobec rozwiązania przez rząd pandemii nie będzie tak ważnym zagadnieniem w styczniu przyszłego roku jak dzisiaj.

W tym tygodniu premier Petr Fiala powiedział, że spodziewa się, że prawie wszystkie ograniczenia pandemiczne, z wyjątkiem noszenia masek na twarz w pomieszczeniach, skończą się do marca.

Jego szanse zależą również w dużej mierze od tego, co dzieje się z innymi kandydatami. Według Kostelki jednym ze sposobów, w jaki Janeček mógłby przejść do drugiej tury, jest skrajne rozdrobnienie obozu liberalnego.

Petr Pavel, były dowódca wojskowy, prawdopodobnie będzie głównym kandydatem centrowym, ale nie wiemy jeszcze, czy inni, jak Danuše Nerudová, obecny rektor Uniwersytetu Mendla w Brnie, poważnie podchodzą do rzucenia kapelusza na ring i walczący o te same głosy.

Ale analitycy uważają, że jakikolwiek rozłam w głosowaniu centrowym jest mało prawdopodobny – a rozłam wśród populistów jest znacznie bardziej prawdopodobny, jak mówią. Co więcej, centroprawicowi i liberalni wyborcy głównego nurtu nadal będą koncentrować się na odebraniu Babišowi prezydentury, a nie na oddaniu głosu w proteście na kogoś takiego jak Janeček, mówi Hanley.

Porażkę Babiša w październikowych wyborach parlamentarnych przypisuje się dwóm sojuszom politycznym, które zgodziły się odmówić zwycięstwa jego partii ANO. Zdobywając łącznie 108 miejsc w parlamencie, z 200, sojusze Spolu i Pir-Stan utworzyły nowy rząd koalicyjny w grudniu zeszłego roku.

Dwie partie lewicowe w kraju, socjaldemokraci (ČSSD) i komuniści (KSČM), które współpracowały z byłym rządem Babiša, obie obwiniają głosowanie „wszystko oprócz Babisza” za to, że nie zdobyli w zeszłym roku żadnego miejsca w parlamencie za pierwsze czas w ich historii.

„Na tym etapie ważne jest uzyskanie aktywnego poparcia środowisk opiniotwórczych i liderów”, mówi Janeček. Rzeczywiście, wciąż musi zebrać 50 000 podpisów potrzebnych do zakwalifikowania się jako kandydat na prezydenta. Jeśli to zostanie osiągnięte – Janeček mówi, że jest przekonany – jego uwaga skupi się na opinii publicznej jeszcze w tym roku.

Ale, mówią analitycy, nie stawiaj przeciwko czarnym koniom w wyborach prezydenckich. Zeman, który opuszcza urząd w przyszłym roku, tracił w sondażach przez większą część 2012 roku, zanim odniósł zwycięstwo w styczniu 2013 roku.

Każdego dnia tygodnia Uncovering Europe przedstawia europejską historię, która wykracza poza nagłówki. Pobierz aplikację Euronews, aby otrzymywać codzienne powiadomienia o tym i innych powiadomieniach o najświeższych wiadomościach. Jest dostępny na urządzeniach Apple i Android.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj