Belgijski pracownik pomocy humanitarnej został początkowo skazany w Teheranie na łącznie 40 lat więzienia za rzekome „szpiegostwo”.
Olivier Vandecasteele, belgijski pracownik pomocy humanitarnej, więziony w Teheranie od lutego 2022 r. na podstawie szeroko kwestionowanych zarzutów karnych, został zwolniony z więzienia i obecnie wraca do swojego kraju.
Wiadomość została ogłoszona przez belgijskiego premiera Alexandra De Croo w komunikacie prasowym opublikowanym w piątek rano.
„Olivier Vandecasteele jest w drodze do Belgii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie dziś z nami. Nareszcie wolny”, napisał De Croo.
„Oliver spędził 455 dni w teherańskim więzieniu. W nieznośnych warunkach. Niewinny”.
Jego powrót jest „ulgą dla jego rodziny, przyjaciół, kolegi” – dodał De Croo.
Vandecasteele opuścił Teheran w czwartek wieczorem i został przewieziony do Omanu na badania lekarskie, powiedział premier. Robotnikowi towarzyszyli belgijscy dyplomaci i oficerowie wojskowi.
Jego uwolnienie było możliwe dzięki wymianie więźniów między Iranem a Belgią, ministerstwem spraw zagranicznych Omanu powiedział w oświadczeniu.
Według do mediów belgijskichAssadollah Assadi, obywatel Iranu, skazany w 2021 roku na 20 lat więzienia za planowanie nieudanego zamachu bombowego na irańską grupę opozycyjną w Paryżu, został wymieniony na belgijskiego pracownika organizacji pozarządowej.
Pracownik organizacji pozarządowej został aresztowany 24 lutego 2022 r., a następnie skazany na łącznie 40 lat więzienia w Teheranie i karę fizyczną w postaci 74 batów.
Cztery zarzuty dotyczyły rzekomego szpiegostwa na Iran, współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, przemytu waluty i prania brudnych pieniędzy.
Oskarżenia i warunki uwięzienia zostały opisane przez grupę ekspertów ONZ jako „arbitralne”, „złe traktowanie” i „rażące naruszenie prawa międzynarodowego”.
„Uważamy, że pan Vandecasteele został arbitralnie pozbawiony wolności i jest ofiarą wymuszonych zaginięć na okresy zatrzymania” – stwierdzili eksperci w raporcie wydany w styczniu.
Eksperci otrzymali raporty, które wskazywały na utratę wagi o 15 kilogramów, „poważne problemy zdrowotne” i dwutygodniową głodówkę.
Od czasu jego aresztowania rząd belgijski próbował kilku prawnych i dyplomatycznych sposobów zapewnienia uwolnienia 42-latka, w tym uchwalenia kontrowersyjnego traktatu o wymianie więźniów.