8.4 C
Warszawa
poniedziałek, 26 września, 2022

Problemy związane z brakiem żywności rosną, mówi analityk Światowego Programu Żywnościowego

Musisz przeczytać

Wojna na Ukrainie może mieć ogromny wpływ na kraje oddalone o tysiące kilometrów od regionu Europy Wschodniej, ostrzega analityk Światowego Programu Żywnościowego.

Konflikt już teraz bezpośrednio zakłóca dynamikę fizyczną, logistyczną i rynkową w regionie Morza Czarnego — kluczowej drogi, przez którą pszenica, zboża paszowe i produkty słonecznikowe docierają na rynki światowe, w szczególności do regionu Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA).

To spowodowało wzrost cen, a ponieważ wojna nie jest bliżej końca, ten trend będzie kontynuowany.

Jedna część rozwiązania mogłaby pochodzić z innych krajów producenckich, które mogłyby wyżywić resztę świata.

Nie wydaje się to jednak łatwe, ponieważ 23 kraje już ogłosiły surowe ograniczenia w eksporcie żywności, a nawet wręcz zakazy z powodu ekstremalnych zjawisk klimatycznych i obaw przed niedoborami krajowymi

Indie były jednym z głównych krajów, które wprowadziły zakaz, ponieważ nawiedziła je intensywna i nieuzasadniona fala upałów.

Dla analityka ekonomicznego ze Światowego Programu Żywnościowego, Eugenio Dacremy, jest to „poważny problem”.

„Indie miały być swego rodzaju ostatecznością i ostatnią nadzieją na stabilność rynku pszenicy”

Dacrema mówi, że są kraje z „deficytem produkcji krajowej” i niewiele z nich będzie w stanie importować „kluczowe, niezbędne produkty, takie jak pszenica”. Spowoduje to niestabilność i głód.

W marcu Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych przewidywał, że jeśli konflikt nie zakończy się do końca maja, na całym świecie będzie więcej 47 milionów ludzi cierpiących na brak bezpieczeństwa żywnościowego.

Ale wydaje się, że sprawy mają się gorzej, ponieważ wpływ był jeszcze większy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy niż oczekiwano.

„Skoro wojna się nie skończyła, kłopoty na międzynarodowym rynku żywności jeszcze się nie skończyły, prawdopodobnie dopiero się zaczynają. To naturalne, że to się tylko zwiększy, a nie zostanie rozwiązane”.

Pakistan i Kenia to niektóre z krajów, które zdaniem Dacremy miały już protesty związane z podwyżkami żywności.

Światowy Program Żywnościowy podkreślił również, że wraz z konfliktem wkroczyliśmy w „nową normalność”, w której susze, powodzie, huragany i cyklony wielokrotnie dziesiątkują rolnictwo i hodowlę zwierząt gospodarskich, a wszystko to może wkrótce doprowadzić do masowej migracji.

Żywność jest używana jako broń, mówi UE

„Jedzenie stało się teraz częścią arsenału terroru Kremla i nie możemy tego tolerować”. To były mocne słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w środę w Parlamencie Europejskim.

Przewodniczący Komisji Europejskiej oskarża Moskwę o uzbrajanie dostaw żywności poprzez blokowanie ukraińskiego portu w Odessie, a nawet kradzież ukraińskiego zboża.

Dochodzi do tego globalny niedobór żywności wynikający z zakłóceń łańcuchów dostaw spowodowanych pandemią, a także ze skutków zmian klimatycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img
Najnowsze wiadomości

Niezbędnik przedsiębiorcy. CEIDG tylko w wersji online * Rachunki za energię firmy w domu * Kara umowna w kosztach – nie, a kurs na...

Wniosek o wpisanie firmy w CEIDG tylko online Jeszcze przez 2 lata będzie można na papierze składać wnioski o wpis...
- Reklama -

Więcej podobnych artykułów

- Reklama -