Protesty antyszczepionkowe nasilają się w Europie, ale czy mogą trwać?

0
332

Protesty przeciwko obowiązkowym szczepieniom i restrykcjom dla nieszczepionych odbywają się teraz co tydzień w Brukseli i wielu europejskich stolicach.

A ich wpływ na politykę zaczyna wzrastać.

Belgia United for Freedom to tylko jedna z wielu organizacji w Europie, które próbują przekształcić ten gniew we wpływy polityczne.

Lider grupy, Sarkis Simonjan, powiedział Euronews, że jego obawy są uzasadnione.

„Gniew ludzi jest uzasadniony. To normalne, że ludzie wpadają w złość, ponieważ wkurza ich sytuacja” – powiedział Simonjan.

Czy jednak ta złość zniknie wraz z zakończeniem ograniczeń?

W perspektywie krótkoterminowej niektóre ruchy antyszczepionkowe już wpływają na wybory, ale według Jacoba Kirkegaarda z niemieckiego Funduszu Marshalla może to przynieść odwrotny skutek we francuskich wyborach prezydenckich.

Mówi, że Emmanuel Macron gra kartę oskarżania nieszczepionych o kontynuację pandemii.

„Właściwie uważam, że jest to strategicznie mądre posunięcie Macrona, ponieważ wszystkie publiczne sondaże we Francji sugerują, że ogromna większość, ponad dwie trzecie Francuzów, popiera go w tej twardej linii przeciwko nieszczepionym antyszczepionkom” – powiedział Kirkegaard w rozmowie z Euronews. .

W zbliżającej się węgierskiej kampanii wyborczej do parlamentu premier Viktor Orbán kieruje się zupełnie inną strategią.

Według sondaży 30% dorosłej populacji kraju odmawia jakiejkolwiek szczepionki, a ponad 50% sprzeciwia się obowiązkowym szczepieniom. Węgierski rząd nie chce odeprzeć tej dużej grupy wyborców, więc zamiast tego zdecydował się na stosunkowo luźny zestaw środków anty-COVID.

„On naprawdę chce zadowolić ten okręg wyborczy i myślę, że z jego punktu widzenia jest to całkiem jasne, że stara się zmobilizować jego bazę” – powiedział Kirkegaard.

„Potrzebuje, aby każdy skrajnie prawicowy wyborca ​​stanął po jego stronie, ponieważ jak wynika z sondaży, wiecie, straci większość obszarów miejskich, które straci, no wiecie, lepiej wykształconych ludzi”.

Większość krajów europejskich jest teraz dobrze przygotowana do regularnych demonstracji antyszczepionkowców, ale nie jest tak, jeśli chodzi o ich wpływ na politykę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj