Przestrzeń plażowa we Włoszech musi być otwarta na konkurencję – orzeczenie ETS

0
74

Według Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) włoskie licencje plażowe muszą być otwarte na uczciwe i przejrzyste procedury przetargowe.

W czwartkowym orzeczeniu sądu najwyższego UE stwierdzono, że koncesje przyznane przez rząd Włoch zezwalające na korzystanie z przestrzeni plażowej w całym kraju nie powinny być odnawiane automatycznie, jak ma to miejsce obecnie, lecz powinny podlegać bezstronnej procedurze selekcji.

Licencje na wynajem miejsc, w których można korzystać z leżaków i parasoli plażowych, są tradycyjnie kontrolowane przez rodzinę i przekazywane z pokolenia na pokolenie i miały zostać ogłoszone w przetargu do 2024 r.

ETS zastanawiał się nad tym po tym, jak włoski organ ds. konkurencji pozwał gminę Ginosa do sądu. Ale teraz, po wydaniu orzeczenia, sektor ma nadzieję na znalezienie rozwiązania, jak powiedział Euronews Marco Maurelli, prezes Federbalneari Italia.

„Istnieją oczywiście pewne krytyczne kwestie, ponieważ gdyby tak ważny element, który między innymi jest głównie prowadzony przez rodzinę, został jutro zatrzymany, mielibyśmy znaczne trudności gospodarcze, ale także trudności w organizacji systemu turystycznego” – powiedział Maurelli.

“W tej sprawie apeluję do Sejmu i Rządu, aby były rozwiązania regulacyjne i organiczna reforma sektora.”

Zdaniem Komisji Europejskiej włoski system koncesji jest sprzeczny z unijną dyrektywą usługową, która ma usuwać bariery w handlu usługami. Włochy były już o tym ostrzegane w przeszłości, a nawet wszczęto postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

Kwestia ta jest we Włoszech bardzo kontrowersyjna, a kolejnym rządom nie udało się zmienić systemu. Bruksela liczy teraz, że orzeczenie pomoże poprawić sytuację.

“Premier [Giorgia Meloni] zagwarantowała, że ​​władze włoskie bardzo szybko zapewnią wdrożenie prawodawstwa europejskiego” – powiedziała rzeczniczka Komisji Sonya Gospodinova.

„Oznacza to więc, że władze krajowe przystąpią do dostosowania włoskiego ustawodawstwa do przepisów europejskich”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj