Przywódca UE potępia „barbarzyńską” inwazję na Ukrainę, obiecuje sankcje

0
240

Unia Europejska nałoży na Rosję „masową i ukierunkowaną” serię sankcji, które zablokują dostęp do „kluczowych technologii” i sparaliżują zdolność tego kraju do finansowania inwazji na Ukrainę, powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Będziemy celować w strategiczne sektory rosyjskiej gospodarki, blokując im dostęp do kluczowych technologii i rynków. Osłabimy bazę gospodarczą Rosji i jej zdolność do modernizacji. Ponadto zamrozimy rosyjskie aktywa w UE i uniemożliwimy dostęp rosyjskim bankom na europejski rynek finansowy” – powiedziała.

„Jesteśmy ściśle powiązani z partnerami i sojusznikami. Sankcje te mają na celu wywarcie poważnego wpływu na interesy Kremla i jego zdolność do finansowania wojny”.

UE nałożyła już sankcje na 27 osób i podmiotów blisko prezydenta Rosji Władimira Putina i 351 prawodawcy Dumy którzy głosowali za uznaniem separatystycznych prowincji Doniecka i Ługańska za niepodległe.

Von der Leyen wygłosiła w czwartek rano krótkie oświadczenie w odpowiedzi na decyzję Rosji o rozpoczęciu ataku na Ukrainę, co jest punktem zwrotnym, który wywiera dalszą presję na przywódców UE, aby zareagowali bardziej stanowczo i radykalnie.

Szef Komisji wprost obwinił prezydenta Putina za „przywrócenie wojny Europie”.

„Po raz kolejny w centrum Europy umierają lub w obawie o swoje życie umierają niewinne kobiety, mężczyźni i dzieci. Potępiamy ten barbarzyński atak i cyniczne argumenty, którymi go uzasadniono” – powiedziała posępnym tonem.

„Celem Rosji nie jest tylko Donbas, celem nie jest tylko Ukraina, celem jest stabilność w Europie i cały porządek międzynarodowy oparty na zasadach. Za to pociągniemy Rosję do odpowiedzialności”.

Von der Leyen powiedział również, że Putin „próbował cofnąć zegar do czasów imperium rosyjskiego” i „ryzykując przyszłość narodu rosyjskiego”.

„Nie pozwolimy prezydentowi Putinowi zburzyć architektury bezpieczeństwa, która zapewniała Europie pokój i stabilność w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Nie pozwolimy prezydentowi Putinowi na zastąpienie rządów prawa rządami siły i bezwzględnością. Nie powinien lekceważyć determinacji i siłę naszych demokracji” – oświadczyła.

„Historia dowiodła: społeczeństwa i sojusze zbudowane na zaufaniu i wolności są odporne i odnoszą sukcesy. I właśnie tego obawiają się autokraci” – dodała.

„Ukraina zwycięży”.

Przywódcy UE mają spotkać się dziś w Brukseli, aby omówić nowy system sankcji i wyrównać różnice między państwami członkowskimi. Spotkanie odbędzie się osobiście i rozpocznie się o godzinie 20:00 CET.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj