Przywódcy UE i Afryki spotykają się w Brukseli, aby zresetować stosunki

0
303

Unia Europejska i Unia Afrykańska spotykają się w Brukseli na dwudniowym szczycie, aby zresetować stosunki po dwóch burzliwych latach, w których pojawiły się oskarżenia o „szczepiony apartheid” i „dyskryminujące” zakazy podróżowania.

Oczekuje się, że do stolicy Belgii przybędzie 40 afrykańskich szefów rządów i państw, aby spotkać się twarzą w twarz z 27 przywódcami UE i przewodniczącymi instytucji UE.

Ustanowiona w 1999 roku Unia Afrykańska (UA) obejmuje 55 krajów kontynentu afrykańskiego, z których cztery – Mali, Gwinea, Sudan i Burkina Faso – są obecnie zawieszone po wojskowych zamachach stanu.

Premier Etiopii Abiy Ahmed weźmie udział w spotkaniu wbrew międzynarodowemu potępieniu naruszeń praw człowieka i okrucieństw popełnionych podczas Wojna Tigray.

Podobnie jak UE, Unia Afrykańska jest zarządzana przez zestaw organów zbiorowych, w tym Parlament Panafrykański i Trybunał Sprawiedliwości Unii Afrykańskiej, ale jest mniej zintegrowana gospodarczo i politycznie niż Europa. Na przykład UA nadal nie ma jednolitego rynku między jej państwami członkowskimi.

Wspólny szczyt jest postrzegany jako okazja, by odwrócić stronę w ostatnich latach i otworzyć nowy rozdział, aby zająć się wspólnymi wyzwaniami, takimi jak zmiana klimatu, transformacja energetyczna, zrównoważony rozwój i ożywienie gospodarcze.

Biorąc pod uwagę swoje geostrategiczne znaczenie, Bruksela pragnie wzmocnić więzi z Afryką i wyjść poza dynamikę darczyńca-beneficjent, która charakteryzowała epokę postkolonializmu, i stworzyć partnerskie partnerstwo na miarę XXI wieku.

Osobiste spotkanie odbędzie się w cieniu ukraińsko-rosyjskiej kryzys graniczny. Przywódcy UE, z których niektórzy niedawno spotkali się z prezydentem Władimirem Putinem, aby rozładować napięcia, odbędą nieformalną dyskusję na ten temat przed oficjalnym szczytem UE-UA.

Wysoko w porządku obrad będzie pandemia koronawirusa i nierówność szczepionek. Według Komisji Europejskiej UE dotychczas przekazała krajom afrykańskim ponad 145 milionów dawek szczepionek i chce osiągnąć 450 milionów do lata.

Jednak wezwania do zniesienia patentów zostaną ponownie odrzucone przez przywódców UE, pomimo uporczywych próśb ich afrykańskich odpowiedników, którzy twierdzą, że zniesienie ograniczeń dotyczących własności intelektualnej zapewniłoby powszechny dostęp do szczepionki.

Obecna luka jest oszałamiająca: ponad 12% Populacja afrykańska jest w pełni zaszczepiona przeciwko COVID-19, w przeciwieństwie do 81% populacji UE.

Bruksela podkreśla, że ​​najlepszym rozwiązaniem jest zwiększenie wsparcia logistycznego i wymiana wiedzy specjalistycznej, aby pomóc krajom afrykańskim w budowie ich lokalnych zakładów produkcyjnych i produkcji szczepionek produkowanych w Afryce. Ta strategia jest daleka od nowej i był reklamowany przez urzędników UE od co najmniej maja 2021 r., czyli tego samego miesiąca, w którym wygłosił nadejście prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa zjadliwa nagana przeciwko Zachodowi.

„Sytuacja, w której populacje zaawansowanych, bogatych krajów są bezpiecznie szczepione, podczas gdy miliony w biedniejszych krajach umierają w kolejce, byłaby równoznaczna ze szczepionkowym apartheidem” – powiedział wtedy Ramaphosa.

Relacje pogorszyły się pod koniec listopada, kiedy grupa południowoafrykańskich naukowców wykryła wysoce zakaźny wariant Omicron.

UE, Wielka Brytania i USA zareagowały natychmiastowymi zakazami podróży przeciwko krajom RPA i krajom sąsiednim, co oznacza, że ​​Ramaphosa skazany jako dyskryminujące i szkodliwe. Omicron szybko stał się dominującym wariantem COVID na całym świecie, podkreślając daremność ograniczeń w podróżowaniu.

Partnerstwo o wartości 150 miliardów euro

Aby udowodnić swoją gotowość do zresetowania i poprawy stosunków, urzędnicy UE dokonują ostatnich poprawek pakietu inwestycyjnego o wartości 150 miliardów euro, który przywódcy przedstawią podczas szczytu.

Pożyczki i dotacje będą pochodzić z budżetu UE, Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz składek państw członkowskich i sektora prywatnego.

Fundusze zostaną uruchomione w ciągu najbliższych lat i zostaną skierowane na trzy główne obszary: infrastrukturę (energetyczną, cyfrową i transportową), edukację i zdrowie. Możliwe projekty mogą obejmować centra danych, kable podwodne, koleje i produkcję wodoru, a także zakłady produkujące szczepionki.

Pakiet jest częścią Global Gateway, ambitnego programu o wartości 300 miliardów euro uruchomiona przez Brukselę pod koniec zeszłego roku, aby przeciwstawić się chińskiej inicjatywie Belt and Road Initiative (BIR), ogromnej kolekcji projektów infrastrukturalnych, która jest Prognoza osiągnąć 1,3 biliona dolarów w międzynarodowych inwestycjach do 2027 roku.

Chiny są często krytykowane za zmuszanie krajów o niskich dochodach do udzielania nieprzejrzystych pożyczek, które zamieniają się w paraliżujący dług. Pekin usilnie odrzuca te oskarżenia i podkreśla, że ​​układy są zawsze korzystne dla obu stron.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen określiła Global Gateway jako „prawdziwą alternatywę” ze szczególnym naciskiem na standardy środowiskowe, przejrzystość i dobre zarządzanie, które zapewnią krajom uczestniczącym równe traktowanie, a nie układ podporządkowany.

„Nasze dwa związki mają tę samą wizję: stworzenia wspólnego obszaru stabilności i dobrobytu. Na tym szczycie będziemy musieli wypracować praktyczne sposoby osiągnięcia tego celu” – powiedziała von der Leyen podczas niedawnej wizyty w Senegalu, kraju, który obecnie sprawuje rotacyjne przewodnictwo Unii Afrykańskiej.

Na razie Global Gateway pozostaje sloganem korporacyjnym. Afrykański program o wartości 150 miliardów euro będzie pierwszym sprawdzianem dla UE, który pokaże, ile pieniędzy może zebrać i ile korzyści może przynieść w terenie.

Jak wynika z bazy danych zarządzanej przez Uniwersytet Bostoński. Baza danych pokazuje, że poziomy inwestycji stopniowo spadały od osiągnięcia szczytu w wysokości 29,5 mld USD w 2016 r.

W listopadzie prezydent Xi Jinping obiecał Chińskie firmy zainwestują 10 miliardów dolarów w całej Afryce w ciągu najbliższych trzech lat i obiecały dostarczyć miliard dawek szczepionek na kontynent.

Poza gospodarką i pandemią szczyt UE-UA zajmie się także drażliwymi kwestiami, takimi jak migracja, mobilność, bezpieczeństwo i pokój, które są szczególnie interesujące dla krajów śródziemnomorskich zajmujących się napływem migrantów z Maghrebu.

Urzędnicy UE mają nadzieję, że napięty program pobudzi „ożywione debaty” i zaowocuje „namacalną spuścizną”, która ukształtuje stosunki UE-Afryka na pozostałe lata dekady. Zanim szczyt dobiegnie końca w piątek po południu, przywódcy mogą przedstawić „wspólną wizję 2030”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj