Rada Europy wyraża zgodę na utworzenie Rejestru szkód dla Ukrainy

0
79

Rejestr, który będzie miał na celu rejestrację dowodów i informacji o roszczeniach dotyczących szkód, strat lub szkód wyrządzonych osobom fizycznym, podmiotom i państwu ukraińskiemu, ma stanowić pierwszy element przyszłego mechanizmu odszkodowawczego.

Przywódcy 46 państw członkowskich **Rady Europy** podjęli w środę decyzję o utworzeniu Rejestru szkód spowodowanych agresją Rosji na Ukrainie.

Decyzja podjęta podczas szczytu w stolicy Islandii, Reykjavíku, po dwudniowym wyjątkowym szczycie, stanowi pierwszy krok w kierunku międzynarodowego mechanizmu kompensacyjnego.

Wśród 46 krajów zrzeszonych w organizacji praw człowieka panowała zgoda co do tego, że Moskwa powinna zrekompensować ofiary na Ukrainie i pomóc w odbudowie kraju po zakończeniu konfliktu.

„Ten szczyt w Reykjaviku wyraźnie pokazuje, że (prezydent Rosji Władimir) Putin zawiódł w swoich kalkulacjach – chciał podzielić Europę i osiągnął coś przeciwnego. Jesteśmy bliżej siebie w Europie niż kiedykolwiek wcześniej. To jest nasze wspólne przesłanie z Reykjaviku” – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Rejestr ma znajdować się w holenderskim mieście Haga i może obejmować komisję odszkodowawczą oraz fundusz odszkodowawczy i będzie służył jako dokument dowodowy i informacje o roszczeniach dotyczących szkód, strat lub obrażeń wyrządzonych osobom fizycznym i państwu ukraińskiemu od początek inwazji rosyjskiej 24 lutego 2022 r.

Na szczycie poruszono również kwestię, w jaki sposób odszkodowania dla Ukrainy zostaną wypłacone i jak winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, a premier Ukrainy Denys Szmyhal przedstawił pewne sugestie.

„Dzisiejsza decyzja o utworzeniu tego rejestru jest bez wątpienia historyczna. Następnie powinniśmy przygotować niezbędne ramy prawne dla konfiskaty rosyjskich aktywów i ustanowić fundusz kompensacyjny. Tak więc kompleksowe podejście obejmuje utworzenie międzynarodowego trybunału” – dodał.

Sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić powiedziała, że ​​organizacja zamierza wspierać międzynarodowe wysiłki na rzecz powołania organu sądowego do ścigania zbrodni agresji — dosłownego aktu inwazji na inny kraj.

Stany Zjednoczone, Japonia i Kanada również włączyły się w starania i uczestniczą w Radzie Europy jako państwa-obserwatorzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj