Represje na Węgrzech wobec praw LGBT przyspieszyły Marsz Równości, twierdzą organizatorzy

0
112

Węgierskie rozprawy z prawami LGBT zapewniły w ten weekend impuls do Budapesztańskiej Dumy, a dziesiątki tysięcy wylewały się na ulice pomimo 35-stopniowego upału, powiedzieli organizatorzy.

Według obliczeń organizatorów 35 000 osób stawiło czoła fali upałów i zgromadziło się 15 lipca w malowniczym i historycznym miejscu Városliget Park. Byli wśród nich dyplomaci z całego świata, międzynarodowe firmy i turyści.

Marsz odbył się tydzień po tym, jak zaczęły pojawiać się doniesienia prasowe, że księgarnie w całym kraju są zmuszane do umieszczania okładek książek dla dzieci i młodzieży, które zawierają postacie LGBTQ w plastiku.

Zdjęcia z Libri, popularnej sieci księgarń, pokazują niektóre książki zawinięte w ciasny i gruby plastik. Opakowanie tych książek, w tym niektórych komiksów i powieści Marvela, ma chronić dzieci przed tym, co rząd uważa za propagandę LGBTQ.

„Nie będziemy oklejać książek plastikiem”

Jest to zgodne z węgierską „ustawą o ochronie dzieci”, uchwaloną w 2021 r., która spotkała się z ostrą krytyką w Unii Europejskiej. Zasada zabrania rozpowszechniania wśród nieletnich treści, które „promują lub przedstawiają rozbieżność z tożsamością odpowiadającą płci przy urodzeniu, zmianie płci lub homoseksualizmowi”.

Zaledwie dzień przed dumą w Budapeszcie inna sieć, Líra, został ukarany grzywną w wysokości 12 000 000 forintów (32 000 euro) za wystawienie wielokrotnie nagradzanej książki dla młodych dorosłych, Heartstopper, w dziale dla dzieci bez plastikowej okładki.

„Nie będziemy oklejać książek plastikiem” – powiedziała Judit Pecák, właścicielka Massolit Books, niezależnego budapeszteńskiego sklepu i kawiarni sprzedającej książki w języku angielskim. „Istnieją książki, które są dostarczane w plastikowej folii, na przykład publikacje artystyczne lub albumy. W przeciwnym razie myślę, że pakowanie ich nie ma większego sensu”.

Wyjaśniła to z perspektywy biznesowej, wspominając, że ich klienci często chcą zajrzeć do książki przed zakupem i że nie mają zasobów, aby ją zapakować. Ponadto chcą wyrazić swoje poparcie dla społeczności LGBTQ.

„Jako księgarnia chcemy, aby ludzie wiedzieli, że jesteśmy miejscem przyjaznym”.

Inne sklepy i właściciele sklepów poinformowali Euronews o zamieszaniu i toczącej się dyskusji na temat tej zasady.

Ten rozwój wydarzeń, który był szeroko opisywany w węgierskich i międzynarodowych mediach, przyciągnął więcej osób na marsz, powiedzieli Euronews organizatorzy Budapest Pride.

„To ciekawe, że dwa lata temu (Zgromadzenie Węgier) głosowało nad ustawą o ochronie dzieci zaledwie kilka tygodni przed marszem. To również zwiększyło naszą popularność” – powiedziała Zita Hrubi, przedstawicielka prasowa Budapest Pride.

„USA z dumą stoją” z Węgrami

Wydarzenie cieszyło się międzynarodowym poparciem. Trzydzieści osiem ambasad i 11 instytucji kulturalnych poparło oświadczenie zaledwie jeden dzień przed marszem, wzywające rząd Węgier do „okazania szacunku i ochrony praw osób i społeczności LGBTQI+ oraz do wyeliminowania dyskryminujących ich praw i polityk”.

Został podpisany przez wszystkie kraje UE oprócz Polski, wszystkich sąsiadów Węgier oprócz Serbii oraz Wielką Brytanię, Nową Zelandię, Stany Zjednoczone i Kanadę. Przedstawiciele wielu z tych krajów zdecydowali się wziąć udział w marszu.

„Tu nie chodzi o Stany Zjednoczone, chodzi o Węgry i rzeczywistość, w której jest wielu Węgrów, którzy naprawdę ciężko pracują, aby rozszerzyć swoje prawa podstawowe, z którymi Stany Zjednoczone są dumne” – powiedział ambasador USA David Pressman Euronews, idąc w garniturze na Marszu Równości.

Pressman, który jest żonaty z małżonkiem tej samej płci, był mówcą podczas ceremonii otwarcia Budapest Pride i jest zagorzałym zwolennikiem społeczności LGBTQ na Węgrzech, pomimo krytyki ze strony węgierskiego rządu.

„(To) nie są problemy, których Stany Zjednoczone będą się unikać w najbliższym czasie. Prezydent Biden bardzo wyraźnie wyraził się o zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w promowanie praw podstawowych dla wszystkich ludzi, w tym osób LGBTQ, i będziemy nadal to robić tutaj i wszędzie”.

Caroline Charette, ambasador Kanady, uczestniczyła wraz z pracownikami ambasady, niosąc kanadyjską flagę wzmocnioną kolorami tęczy.

„(Nasz udział) jest ważnym przesłaniem integracji, różnorodności, wspierania społeczności LGBTQ tutaj i na całym świecie” – powiedział Charette podczas marszu Euronews.

Główny sponsor imprezy, Paramount Network, brał udział w ciężarówce grającej optymistyczną muzykę. „Oprócz rozrywki szczególnie ważne jest dla nas wspieranie spraw społecznych” – powiedziała Katinka Veres, PR i Communications Manager regionu CEE.

Reklama marszu Paramount, kolorowy film krótkometrażowy, przedstawiała dwie postacie kobiece dotykające się czołami. Węgierska Rada ds. Mediów uznała to za sprzeczne z „ustawą o ochronie dzieci”. Grały w nim tylko trzy kanały Paramount na Węgrzech.

Potencjał naruszenia prawa lub dwóch tuzinów kontrprotestujących nie odstraszyło uczestników, którzy przemaszerowali kilka przecznic przed powrotem do parku. Po wysłuchaniu przemówień aktywistów i burmistrza Budapesztu Gergely’ego Karácsony’ego, kolorowa msza rozeszła się, by później spotkać się na oficjalnym afterparty, tańcząc, by zagłuszyć ból spowodowany tymi ustawami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj