Rosja „uzbroi” migrację do UE przez Kaliningrad: raport

0
76

Według niedawnego raportu Międzynarodowego Centrum ds.

Moskwa otworzyła lotnisko w Kaliningradzie dla zagranicznych linii lotniczych w ramach polityki „otwartego nieba” w październiku 2022 r., a ostatnio zapowiedziała zwiększenie liczby lotów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Mała rosyjska enklawa, położona między Litwą a Polską na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, nie jest najpopularniejszym celem turystycznym, co prowadzi ICMPD do przewidywań, że prawdopodobnie spowoduje to wzrost liczby migrantów próbujących przedostać się do UE inną drogą do zwykłego Morza Śródziemnego punkty wejścia.

Warszawa obawiała się takiego wyniku jeszcze w listopadzie, kiedy zapowiadała, że ​​pracuje nad „uszczelnieniem” granicy. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że wzdłuż rosyjskiej enklawy powstanie bariera o wysokości 2,5 metra i głębokości 3 metrów.

„Reakcja polskich władz to polityka prewencyjna. Rosja nie ma zbyt wiele czasu, jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie, więc próbuje wcisnąć wiele elementów szantażu w stronę Unii Europejskiej, w tym migrantów” – Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych powiedział w listopadzie.

To nie pierwszy raz, kiedy Rosja wykorzystuje migrację do siania chaosu. W 2021 roku Moskwa zachęciła tysiące migrantów, głównie z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki, do przedostania się do Polski z Białorusi, bliskiego sojusznika Rosji.

Podczas kryzysu polscy i inni europejscy przywódcy oskarżyli Białoruś o kierowanie masową migracją w celu wywołania chaosu i podziałów między krajami UE.

Możliwa druga fala uchodźców z Ukrainy

Jednocześnie, zgodnie z najnowszym raportem ICMPD, w 2023 r. UE może odnotować napływ nawet czterech milionów więcej Ukraińców. Organizacja ostrzega, że ​​może to stanowić ogromne obciążenie dla UE i wystawić na próbę jej jedność polityczną.

Dotychczas Europa prowadziła politykę otwartych drzwi wobec ukraińskich uchodźców. Według ICMPD prawie 8 milionów Ukraińców uciekło do Europy od czasu inwazji rosyjskiej w lutym 2022 roku.

Jednak w związku z poważnymi obciążeniami ośrodków recepcyjnych w wielu krajach i obawami przed ponownym exodusem Ukraińców, narastają napięcia między państwami członkowskimi dotyczące sposobu radzenia sobie z migracją. Ciepłe powitanie ustępuje miejsca zmęczeniu, ponieważ Europejczycy znajdują się pod presją rosnącej inflacji, kryzysu związanego z kosztami utrzymania i napiętych budżetów rządowych.

ICMPD przewiduje, że pogarszająca się sytuacja gospodarcza w Europie przyspieszy unijne dyskusje na temat opcji legalnej migracji, w tym tymczasowych wiz pracowniczych i partnerstw na rzecz mobilności.

„Europa wyznaczy ambitne tempo w swoich dyskusjach w tym roku, aby wykazać się wystarczającą elastycznością, aby reagować na kwestie migracji na jeszcze większej liczbie frontów”, powiedział Michael Spindelegger, dyrektor generalny ICMPD.

„Rosnąca liczba partnerstw między UE a państwami trzecimi to bardzo pozytywna zmiana, uderzająca w podstawową przyczynę nielegalnej migracji, ale oferująca możliwości w krajach wyjazdu i legalne drogi do krajów UE. Takie partnerstwa i konstruktywne stanowisko w sprawie systemów wizowych, pomoże złagodzić presję na południowe i wschodnie kraje będące punktami wejścia” – dodał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj