Finlandia we wtorek oficjalnie została 31. członkiem sojuszu wojskowego NATO.
„Era niezaangażowania wojskowego w naszej historii dobiegła końca. Rozpoczyna się nowa era” – powiedział w oświadczeniu fiński prezydent Sauli Niinistö.
Dodał jednak, że ponieważ ich wnioski zostały złożone wspólnie w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, „członkostwo Finlandii nie jest kompletne bez członkostwa Szwecji”.
Premier Finlandii Sanna Marin dziękuje tymczasem „sojusznikom za zaufanie”, przysięgając, że „razem będziemy jeszcze silniejsi”.
Zarówno Finlandia, jak i Szwecja złożyły wniosek o przystąpienie do transatlantyckiego sojuszu wojskowego w maju 2022 r., Ale proces został opóźniony przez Turkiye, który narzekał, że oba kraje skandynawskie wspierają grupy, które uważa za „terrorystyczne”.
Aby nowy członek dołączył do sojuszu, wymagana jest jednomyślność.
Mimo to przystąpienie Finlandii jest najszybsze w historii. Kraj został całkowicie oczyszczony w zeszłym tygodniu po Turecki parlament ratyfikował swoje członkostwo.
Zarówno Węgry, jak i Turkiye nie ratyfikowały jednak jeszcze przystąpienia Szwecji powołując się na Budapeszt „wiele skarg”, w tym „deklarowany i otwarty wrogi stosunek” do Węgier, na przykład krytyka polityki praworządności w kraju wschodnioeuropejskim.
Sojusznicy wiwatowali z przybyciem Finlandii do stołu i ponawiali wezwania Szwecji do jak najszybszego pójścia w jej ślady, a premier Estonii Kaja Kallas określił to jako „pomnik dla bezpieczeństwa regionu Morza Bałtyckiego i całego Sojuszu”.
„Finlandia jest teraz członkiem NATO – to dobra wiadomość i wygrana dla bezpieczeństwa transatlantyckiego. Wraz z Finlandią nasz sojusz obronny rośnie wraz z silnym przyjacielem. Oczekiwanie na przystąpienie Szwecji ma nasze pełne poparcie!” – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Brytyjski sekretarz stanu do spraw zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju James Cleverly powiedział w oświadczeniu, że „dzisiejszy dzień przejdzie do historii NATO jako sojuszu obronnego. Liczy 31 krajów, witamy Finlandię przy stole”.
„Rosja myślała, że jej agresja nas podzieli. Zamiast tego jesteśmy ze sobą ściślej związani, zdecydowani w obronie zasad wolności i praworządności.
„Powiedzmy jasno, że nasze drzwi pozostają otwarte. Przyjmiemy kolejnych członków Sojuszu z otwartymi ramionami i nadal będziemy naciskać na szybką akcesję Szwecji” – dodał.
prezydent USA Joe Biden powiedział w oświadczeniu, że jest „dumny z powitania Finlandii jako 31. sojusznika NATO”.
„Kiedy Putin rozpoczął swoją brutalną agresywną wojnę przeciwko narodowi Ukrainy, myślał, że może podzielić Europę i NATO. Mylił się. Dziś jesteśmy bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek. I razem – wzmocnieni przez naszego najnowszego sojusznika, Finlandię – będziemy kontynuować w celu zachowania bezpieczeństwa transatlantyckiego, obrony każdego centymetra terytorium NATO i sprostania wszelkim stojącym przed nami wyzwaniom” – dodał, zachęcając także Węgry i Turcję do „bezzwłocznego zakończenia procesu ratyfikacji dla Szwecji”.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji ostrzega jednak że kraj „zostanie zmuszony do podjęcia środków wojskowo-technicznych i innych środków odwetowych w celu przeciwdziałania zagrożeniom dla naszego bezpieczeństwa narodowego wynikającym z przystąpienia Finlandii do NATO”.
Finlandia może i nie była członkiem, ale od 1994 r. jest częścią programu NATO Partnerstwo dla Pokoju dotyczącego praktycznej współpracy dwustronnej i jako taka brała udział w wielu wspólnych ćwiczeniach szkoleniowych z NATO.
Niinistö podkreślił jednak, że jako pełnoprawny członek kraj „będzie potrzebował gotowości do zmian i zdolności adaptacyjnych”.
„Chociaż członkostwo nie zmienia wszystkiego, bycie sojusznikiem wymaga od nas przyjęcia nowych sposobów myślenia, a także pewnych zmian w prawodawstwie. Wiele już zrobiono: od lat jesteśmy zaangażowani w rozwijanie naszej kompatybilności z NATO. Nadal istnieje znaczna pracować nad włączeniem obrony Finlandii do wspólnej obrony NATO. Siły Obronne również stoją przed nowymi wymaganiami i wyzwaniami, na które musimy odpowiedzieć” – napisał w swoim oświadczeniu.
Sojusz ma teraz nadzieję, że Węgry i Turcja ratyfikują przystąpienie Szwecji do połowy lipca, kiedy przywódcy krajów NATO zbiorą się w Wilnie na Litwie na szczycie.