Skandal korupcyjny: Marc Angel przejmuje stanowisko wiceprzewodniczącej Parlamentu Evy Kaili

0
179

Marc Angel, socjalistyczny poseł do Parlamentu Europejskiego pierwszej kadencji z Luksemburga, został wybrany na jednego z 14 wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego, zajmując wolne miejsce pozostawione przez Evę Kaili.

Grecka legislatorka została pozbawiona stanowiska w zeszłym miesiącu po tym, jak została zatrzymana przez władze belgijskie i oskarżona o przyjmowanie „dużych sum pieniędzy” i „znaczących prezentów” od perskiego kraju Zatoki Perskiej, powszechnie identyfikowanego jako Katar.

Szokujące aresztowanie Kaili zapoczątkowało doraźny proces mający na celu usunięcie jej ze stanowiska wiceprezydenta, na które awansowała w styczniu 2022 r. Kaili przebywa w więzieniu od połowy grudnia i pozostaje tytularnym eurodeputowanym.

Jej prawnik stanowczo bronił jej niewinności, argumentując, że belgijskie władze nie mają „żadnych dowodów na poparcie zarzutu przekupstwa”. Katar również odpiera oskarżenia.

Parlament Europejski stara się teraz zaostrzyć swój regulamin wewnętrzny, rozprawić się z nadużyciami i przywrócić utracone zaufanie. Ale organizacje społeczeństwa obywatelskiego już ostrzegały proponowany zestaw reform jest niewystarczający i nadmiernie polega na samoegzekwowaniu.

„W innych okolicznościach wolałbym być wiceprezydentem” – powiedział Marc Angel w rozmowie z Euronews zaraz po swoim wyborze w środę po południu.

„Ale czuję też, że teraz spoczywa na mnie wielka odpowiedzialność razem z całym Prezydium, wraz z przewodniczącą tego Parlamentu (Robertą Metsolą) i wszystkimi innymi wiceprzewodniczącymi. Wszyscy musimy stać się orędownikami przejrzystości i orędownikami -korupcja”

Od grudniowych nalotów kontrola polityczna dopracował się grupa socjalistyczna, znana jako S&D, druga co do wielkości formacja w sali plenarnej.

Oprócz Kaili, która była znaną, przyjazną mediom członkinią Grupy S&D i jej partnerem domowym, w dochodzenie zaangażowało się jeszcze dwóch socjalistycznych posłów: Marc Tarabella (Belgia) i Andrea Cozzolino (Włochy).

Obaj mężczyźni zaprzeczają, jakoby popełnili jakiekolwiek przestępstwo. Władze belgijskie wystąpiły z wnioskiem o uchylenie im immunitetu poselskiego, który na razie chroni ich przed zatrzymaniem i przesłuchaniem.

Co więcej, Pier Antonio Panzeri, podejrzewany o głównego pośrednika między parlamentem a workami z pieniędzmi, był przez trzy kadencje socjalistycznym eurodeputowanym aż do swojego odejścia w 2019 roku.

Panzeri, który również jest w więzieniu, podpisał umowę z prokuraturą, w ramach którego przyznaje się do winy i zobowiązuje się do udostępnienia „ujawniających” szczegółów rzekomego szamotaniny oraz tożsamości osób, „do których przekupienia się przyznaje”.

„Zdarzyło się to w naszej grupie. Ale to nie tak, że nasza grupa jest skorumpowana, (wcale)” – powiedział Angel w rozmowie z Euronews. „Byliśmy bardzo aktywni od samego początku, od grudnia, kiedy nadeszła ta straszna wiadomość”.

„Jesteśmy również bardzo świadomi, że my też musimy odrabiać pracę domową” – kontynuował. „Nie możemy głosić parlamentowi nowych zasad i po prostu nic nie robić w naszej grupie”.

Angel został wybrany na wiceprezydenta 307 głosami, pokonując kandydatów ze skrajnie prawicowej grupy Tożsamość i Demokracja (ID), Włoszkę Annalisę Tardino, która otrzymała 185 głosów, oraz Zielonych, francuską Gwendoline Delbos-Corfield, która otrzymała 98 poparcia.

Luksemburski ustawodawca powiedział, że skoncentruje swoją pracę na „priorytetach horyzontalnych” o wyraźnym charakterze społecznym, takich jak walka z ubóstwem, prawa LGBTQ+, równouprawnienie płci i ochrona mniejszości.

„Ważne jest, aby nasi obywatele mogli płacić rachunki do końca miesiąca. Nie chcę, aby jakikolwiek obywatel siedział w zimnym domu lub wybierał między jedzeniem a ogrzewaniem. Jest to więc również coś, co jako socjaldemokrata jest bardzo droga mojemu sercu” – powiedział Angel w rozmowie z Euronews.

„Nie zapominam, skąd pochodzę: z socjaldemokracji, gdzie prawa człowieka, demokracja, praworządność to rzeczy, które są dla mnie bardzo ważne”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj