Skandal korupcyjny: posłowie do PE Kaili i Tarabella otrzymali nakaz pozostania w więzieniu

0
95

Areszt przedprocesowy posłów do PE Evy Kaili i Marca Tarabelli, oskarżonych o udział w programie „gotówka za przysługę”, który ogarnął Parlament Europejski, został w piątek przedłużony przez belgijskie władze.

Grecka eurodeputowana Kaili, która została aresztowana i osadzona w więzieniu na początku grudnia, została przedłużona o dwa miesiące aresztu, poinformowała w piątek prokuratura federalna. Jej belgijski odpowiednik za miesiąc ponownie stanie przed sędziami.

Obaj zostali oskarżeni o udział w organizacji przestępczej, korupcję i pranie brudnych pieniędzy w ramach dochodzenia w sprawie nielegalnego lobbingu rzekomo prowadzonego przez Katar i Maroko w celu wywarcia wpływu na proces decyzyjny UE.

Oba kraje stanowczo zaprzeczyły tym doniesieniom.

Adwokat Tarabelli, Maxim Töller, powtórzył w oświadczeniu, że jego klient jest „niewinnym człowiekiem” i skrytykował jego dalsze przetrzymywanie jako „trudne do zaakceptowania”.

Z zadowoleniem przyjął jednak „jako dobrą wiadomość” decyzję o przeniesieniu go „do więzienia bliżej jego rodziny”.

Nie było ani słowa o próbach Tarabelle’a, aby sędzia śledczy, Michel Claise, odsunięty od sprawy za domniemaną stronniczość.

Trzy inne osoby postawiono zarzuty w ramach dochodzenia.

Należą do nich Francesco Giorgi, partner życiowy Kaili i były asystent parlamentarny, który był wydany w zeszłym tygodniu ale objęte dozorem elektronicznym; dyrektor organizacji pozarządowej Niccolò Figà-Talamanca, który w zeszłym miesiącu został zwolniony z aresztu bez żadnych warunków; i były poseł do Parlamentu Europejskiego Pier Antonio Panzeri.

Panzeri, były szef Giorgiego i były przewodniczący parlamentarnej delegacji ds. stosunków z krajami Maghrebu i podkomisji praw człowieka, przyznał się, że jest jednym z liderów siatki przestępczej i dogadał się z belgijskimi władzami, ale pozostaje w więzieniu.

Włoski eurodeputowany Andrea Cozzolino, dla którego pracował również Giorgi i który po Panzeri przewodniczył delegacji ds. stosunków z krajami Maghrebu, jest tymczasem poszukiwany przez belgijskie władze, ale walczy z ekstradycją z ojczystego kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj