Skandal korupcyjny w UE: Parlament zamierza uchylić immunitety dwóm posłom do PE

0
69

Parlament Europejski podjął w poniedziałek decyzję o uchyleniu immunitetu dwóm posłom do PE w związku z poważnym skandalem korupcyjnym, który wstrząsnął Brukselą.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola w odpowiedzi na wniosek belgijskich organów sądowych wszczęła pilną procedurę zniesienia ochrony prawnej dwóch prawodawców.

Skandal zaczął się w grudniu od aresztowania greckiej eurodeputowanej Evy Kaili. Oskarża się ją o przyjmowanie dużych sum pieniędzy za handel wpływami w Parlamencie Europejskim na rzecz Kataru i Maroka.

W rzekomą korupcję zamieszani są inni prawodawcy UE, aw Brukseli trwa dochodzenie.

„Od samego początku Parlament Europejski robił wszystko, co w jego mocy, aby pomóc w dochodzeniach i nadal będziemy dbać o to, aby nie było bezkarności” – powiedział Metsola.

„Odpowiedzialni znajdą ten Parlament po stronie prawa. Korupcja nie popłaca i zrobimy wszystko, aby z nią walczyć”.

W poniedziałek Parlament Europejski powiedział, że Metsola zwrócił się do wszystkich służb i komisji o potraktowanie procesu zniesienia immunitetu jako priorytetu, dążąc do jego zakończenia do 13 lutego.

Podobnie jak w większości parlamentów na całym świecie, każdy poseł do PE otrzymuje immunitet parlamentarny. Uniemożliwia to pozywanie ich, aresztowanie lub dochodzenie.

Służby prasowe Parlamentu Europejskiego nie zidentyfikowały dwóch posłów do PE.

Reuters donosi, że są to Włoch Andrea Cozzolino i Belg Marc Tarabella, według osób zaznajomionych ze sprawą.

Para nie odpowiedziała natychmiast na prośby agencji prasowej o komentarz.

Zarówno Tarabella, jak i Cozzolino zaprzeczyli popełnieniu wykroczenia i zawiesili własne członkostwo w Grupie Socjalistów i Demokratów (S&D) w parlamencie.

W grudniu dokonano nalotu na dom Tarabelli.

Cozzolino powiedział wcześniej, że jest gotów zrzec się immunitetu parlamentarnego, aby móc odpowiadać na pytania władz.

„Jeśli chodzi o wniosek o uchylenie immunitetu, Grupa S&D postępowałaby zgodnie z procedurami przewidzianymi w Parlamencie Europejskim w odpowiedzialny i konstruktywny sposób” – powiedzieli Socjaliści i Demokraci.

Eva Kaili została już oskarżona w związku ze skandalem, spędzając święta Bożego Narodzenia za kratkami.

Nielegalny program rzekomo dotyczy urzędników z Kataru i Maroka, którzy mają wpływ na decyzje gospodarcze i polityczne za pomocą prezentów i pieniędzy.

Kaili został zawieszony jako wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego po postawieniu mu zarzutów.

W normalnych okolicznościach korzystałaby z immunitetu ścigania, ale została złapana na gorącym uczynku, a belgijska policja podobno znalazła w jej domu duże torby z gotówką.

Przyłapanie na gorącym uczynku jest jednym z warunków zawieszenia immunitetu parlamentarnego na mocy unijnych przepisów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj