State of the Union: Madryt rozpoczyna prezydencję w UE i zbliża się szczyt NATO

0
94

Doroczne spotkanie przywódców sojuszniczych odbędzie się w Wilnie w przyszłym tygodniu.

Dla Unii Europejskiej ten tydzień był pierwszym pod przywództwem Hiszpanii, ponieważ kraj ten przejął od Szwecji prezydencję w Radzie UE.

Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2010 roku za rządów José Luisa Rodrigueza Zapatero.

Prezydencja Rady nie posiada formalnych uprawnień, ale ustala porządek obrad i kieruje debatami w celu zapewnienia sprawnego procesu rządzenia.

Na dobry początek Komisja Europejska odwiedziła w tym tygodniu hiszpański rząd, aby przejrzeć plany sześciomiesięcznej prezydencji Madrytu i wszystkie składniki strawnego posiłku.

Jak powiedziała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, chodziło o przygotowanie się na przyszłość.

„Spójrzmy w przyszłość na lata i spróbujmy sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać Europa. Czy możemy sobie wyobrazić Unię Europejską bez Ukrainy, bez Mołdawii, bez Bałkanów Zachodnich?” — powiedziała von der Leyen.

„A te części Europy są pod wpływem Rosji czy Chin? Niemożliwe. Więc kierunek podróży jest jasny. Dlatego teraz trzeba zacząć myśleć o tym, jak to zrobić”.

Optymistycznie odniosła się do możliwości członkostwa w UE dla Ukrainy, Mołdawii i Bałkanów Zachodnich, przedstawiając je jako przesądzone.

Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Wydaje się, że Serbia i Kosowo robią obecnie wszystko, aby nie awansować w Brukseli, gospodarka Mołdawii wydaje się być o lata świetlne od konkurowania na jednolitym rynku, a Ukraina jest w stanie wojny.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez powtórzył jednak poparcie UE, podtrzymując nadzieje Ukrainy.

„Podczas naszej prezydencji będziemy nadal bronić Ukrainy we wszystkich obszarach, w tym w sferze politycznej, finansowej, wojskowej i humanitarnej, i będziemy nadal towarzyszyć Ukrainie na drodze do przystąpienia, obserwując kroki, jakie Komisja Europejska podejmie w ramach swojej jesienny raport” – powiedział.

Zbliża się szczyt NATO

W tej chwili ważniejszy dla Ukrainy jest przyszłotygodniowy szczyt NATO w Wilnie na Litwie.

Spotkanie ma miejsce, gdy wojna na Ukrainie wchodzi w krytyczną fazę w związku z kontrofensywą Kijowa i rosnącą niestabilnością w Moskwie.

Na ostatnim szczycie w Madrycie zachodni sojusz wskazał Rosję jako bezpośrednie zagrożenie i przedstawił nową strategię obrony wysuniętej w celu odstraszenia rosyjskiej agresji.

Proces, na którym Wilno ma się opierać i dalej rozwijać.

„Sojusznicy zrobią wszystko, co jest politycznie możliwe, aby uspokoić Ukrainę w tej sprawie” – powiedział Euronews Ian Lesser, wiceprezes German Marshall Fund w Stanach Zjednoczonych.

„Byłbym jednak bardzo zaskoczony, gdyby wyszli bardzo daleko poza standardową mantrę otwartych drzwi i przewidujemy, że w pewnym momencie Ukraina zostanie członkiem itp., itd. Ale jest wiele do zrobienia, aby przyspieszyć ten proces .

„I myślę, że sojusznicy zrobią wszystko, co w ich mocy, aby upewnić się, że taki jest przekaz płynący ze szczytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj