Strajk w Solarisie. „Ludzie poczuli się obrażeni tą propozycją”

0
320

Załoga nie zgadza się na propozycję zarządu – przekazały organizacje związkowe, organizatorzy strajku w zakładach Solarisa. Nowa oferta podwyżek wynagrodzenia została we wtorek przedłożona związkowcom przez władze spółki Solaris Bus & Coach. Strajk w zakładach wielkopolskiego producenta pojazdów komunikacji publicznej rozpoczął się 24 stycznia. Strajkujący domagają się wzrostu wynagrodzenia w wysokości 800 zł brutto dla każdego pracownika. 

Przewodniczący OM OPZZ „Konfederacja Pracy” Wojciech Jasiński powiedział, że oferta władz spółki została przyjęta jako „obraźliwa” i od początku było oczywiste, że nie może być przyjęta.

>>>

Strajk w Solarisie

Strajk w zakładach wielkopolskiego producenta pojazdów komunikacji publicznej trwa czwarty tydzień, jego organizatorami są NSZZ „Solidarność” i OPZZ „Konfederacja Pracy”. Przedstawiona we wtorek stronie związkowej propozycja pracodawcy dotyczyła m.in. wzrostu płac dla pracowników produkcji od początku tego roku o 8,5 proc. oraz dodatkowego jednorazowego bonusu. Przedstawiciele spółki podkreślili, że oferta jest ważna do 18 lutego.

„Działając w imieniu obydwu związków zawodowych wspólnie oświadczamy, że załoga nie przyjmuje propozycji pracodawcy przekazanej na spotkaniu 15 lutego. Propozycja pracodawcy sprowadza się do podniesienia niektórym pracownikom podstawy wynagrodzenia o 50 zł brutto. Załoga odbiera taką propozycję jako obraźliwą prowokację” – napisały obie organizacje związkowe w opublikowanym w środę wieczorem oświadczeniu.

Jednocześnie liderzy organizacji wyrazili gotowość do „poważnych rozmów”, które – ich zdaniem – powinny się odbyć jeszcze w tym tygodniu.

„Ludzie poczuli się obrażeni tą propozycją”

Przewodniczący OM OPZZ „Konfederacja Pracy” Wojciech Jasiński powiedział, że przedstawiona oferta od samego początku była nie do przyjęcia, jako rażąco odbiegająca od postulatów.

– Od początku było wiadomo, że tego nikt nie bierze pod uwagę; ludzie poczuli się obrażeni tą propozycją. Po trzech tygodniach strajku zarząd proponuje 50 złotych – to jest skandal i eskalowanie konfliktu – powiedział.

Przyznał, że czekano z publikacją oświadczenia do środy, dając Solidarności czas na przeprowadzenie zapowiadanych wcześniej konsultacji propozycji pracodawcy wśród załogi w zakładach spółki.

Strajk w zakładach wielkopolskiego producenta pojazdów komunikacji publicznej rozpoczął się 24 stycznia. Strajkujący domagają się wzrostu wynagrodzenia w wysokości 800 zł brutto dla każdego pracownika.

Solaris Bolechowo-Osiedlesolarisbus.com

Zakłady w Wielkopolsce

Solaris Bus & Coach sp. z o.o. to jeden z europejskich liderów w produkcji autobusów i trolejbusów. Firma we wrześniu 2018 roku dołączyła do hiszpańskiej grupy CAF, która jest obecna w 40 krajach na świecie. Prezesem zarządu Solaris Bus & Coach jest Javier Calleja.

Zakłady Solarisa są zlokalizowane w województwie wielkopolskim. Zakłady budowy konstrukcji stalowych znajdują się w Środzie Wielkopolskiej, centrum logistyczne – w Jasinie, serwis centralny – w Murowanej Goślinie. Siedziba główna firmy znajduje się w Bolechowie-Osiedlu pod Poznaniem.

Źródło zdjęcia głównego: solarisbus.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj