Szwedzka firma wydobywcza wykorzysta zielony wodór do obniżenia emisji CO2

0
72

Największy europejski producent rudy żelaza chce wykorzystywać ekologiczny wodór w swoim procesie produkcyjnym, ponieważ ma to na celu pozbycie się węgla.

Państwowa firma LKAB w Szwecji prowadzi największą na świecie podziemną kopalnię rudy żelaza w arktycznym mieście Kiruna, gdzie znajduje się 80% całej rudy żelaza w Unii Europejskiej.

Żelazo jest głównym składnikiem stali i odegra kluczową rolę w zielonej rewolucji przemysłowej.

Nowa Przełomowa Technologia Wytwarzania Wodoru (HYBRIT) pozwoli na czystszą produkcję stali poprzez znaczne ograniczenie emisji CO2.

Zielony wodór odnosi się do wodoru produkowanego przy użyciu energii odnawialnej, a nie paliw kopalnych, co jest powszechną metodą jego wytwarzania.

Susanne Eriksson Rostmark, lider badań w LKAB, powiedziała Euronews, że HYBRIT pomoże w dekarbonizacji przemysłu stalowego.

„Kiedy dostarczamy granulki rudy żelaza, składają się one zarówno z żelaza, jak i tlenu. Aby usunąć tlen, nasi klienci używają dziś węgla i węgla, które tworzą dwutlenek węgla” – powiedział Rostmark.

„W tym nowym procesie użyjemy wodoru, który usuwa tlen i wytwarza tylko parę wodną. Jest to więc produkcja całkowicie wolna od dwutlenku węgla”.

Unijny fundusz innowacyjny przeznaczył na ten projekt 143 mln euro.

Ale firma twierdzi, że blok mógłby zainwestować więcej, aby wyprzedzić konkurentów, takich jak Chiny i Stany Zjednoczone.

Największe złoże metali ziem rzadkich w Europie odkryto na początku tego miesiąca w Kirunie, a co najmniej milion ton czeka na wydobycie.

Jednak do wydobycia takich metali, z których produkuje się pojazdy elektryczne i turbiny wiatrowe, potrzeba będzie znacznie więcej pieniędzy i technologii.

Według Ebba Busch, wicepremiera kraju i ministra energii, biznesu i przemysłu, szwedzki rząd, który teraz przewodniczy prezydencji Rady UE przez następne sześć miesięcy, ma rozwiązanie umożliwiające realizację Europejskiego Zielonego Ładu.

„Oczywiście nie jesteśmy zainteresowani wojną handlową z USA. Nie jesteśmy zainteresowani tym, aby pojedyncze państwa członkowskie ścigały się teraz o jeszcze więcej dotacji państwowych dla każdego kraju” – powiedziała w Kirunie.

„Musimy jednak znaleźć sposób, aby UE miała na to zdecydowaną i potężną odpowiedź, zapewniając naszym przedsiębiorstwom i przemysłowi lepsze warunki do osiągnięcia tych wysoko postawionych celów.

„Myślę, że jest to możliwe, ale będą to bardzo ważne dyskusje z Komisją i Radą w nadchodzących sześciu miesiącach”.

Komisja Europejska przedstawi w przyszłym miesiącu swoje propozycje dotyczące nowego zielonego planu przemysłowego i nowego Europejskiego Funduszu Suwerenności w celu zwiększenia inwestycji publicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj