Twitter uruchamia nową wersję „cebulową”, aby ominąć rosyjską cenzurę

0
126

Twitter uruchomił chronioną prywatność wersję swojej witryny, zaprojektowaną w celu ominięcia rosyjskiej cenzury i inwigilacji.

Dzieje się tak po ogłoszeniu przez Kreml ograniczenia platformy mediów społecznościowych w celu kontrolowania przepływu informacji o wojnie na Ukrainie.

Ekspert ds. bezpieczeństwa internetowego i inżynier oprogramowania, Alec Muffett, ogłosił na własne konto nową usługę Twittera.

„To prawdopodobnie najważniejszy i najdłużej oczekiwany tweet, jaki kiedykolwiek skomponowałem”, napisał.

Według Muffetta, cebulowa wersja Twittera pracowała już od jakiegoś czasu, odkąd cebula na Facebooku została uruchomiona w 2014 roku.

„W 2014 roku kierowałem zespołem, który uruchomił cebulę @Facebook; od tamtej pory zdarzały się sporadyczne rozmowy na temat: „cebula na Twittera”. To efekt wielu lat wysiłków wielu ludzi i chciałbym im podziękować wszystko za ich wytrwałość”, napisał, ogłaszając nowy ruch.

Facebook został również zablokowany w Rosji, ale obie firmy powiedziały, że pracują nad przywróceniem usług Rosjanom w tym kraju, nawet jeśli ograniczają dostęp do swoich usług mediom państwowym.

Znana jako usługa „cebulowa”, użytkownicy będą mogli uzyskać dostęp do tej nowej wersji Twittera, pobierając przeglądarkę Tor, która pozwala ludziom na dostęp do innych witryn w tak zwanej „ciemnej sieci”.

Chociaż termin „ciemna sieć” zwykle oznacza nielegalne strony internetowe, może być również używany przez tych, którzy ze względu na swoje bezpieczeństwo chcą zachować anonimowość, a także uzyskać dostęp do stron cenzurowanych przez represyjne rządy.

Zamiast używać domeny .com, witryny cebulowe mają sufiks .onion. Ludzie nadal mogą uzyskiwać dostęp do zwykłych witryn w przeglądarce Tor, ale witryny .onion są tworzone specjalnie dla Tora i zapobiegają podszywaniu się do nich przez złośliwych graczy.

Facebook i inne strony, takie jak BBC, również mają wersję w przeglądarce Tor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj