Tydzień Europy: Kontynuacja inwazji Rosji na Ukrainę

0
242

Od wielu lat Rosja robi wszystko, aby siać podziały na Zachodzie, aktywnie wspierając populistyczne siły rozłamu i rozłamu.

Ale teraz rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała, że ​​długo pielęgnowane tabu runęły.

Szwecja i Finlandia myślą teraz o przystąpieniu do NATO.

W bardzo niezwykłym posunięciu Szwajcaria dołączyła do Unii Europejskiej, sankcjonując Rosję.

I w być może najbardziej zdumiewającym odwróceniu, Niemcy zrezygnowały z wieloletniej odmowy priorytetowego traktowania wydatków wojskowych i wysyłania broni do stref wojennych.

Jednak teraz słoniem w pokoju jest członkostwo Ukrainy w UE, co Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała Euronews, że jest realistyczną perspektywą.

„I rzeczywiście, z biegiem czasu należą do nas. Są jednym z nas. I chcemy je mieć” – powiedziała von der Leyen.

Po tych słowach przewodniczącego Komisji Europejskiej w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij nie tracił czasu, aby wezwać do członkostwa swojego kraju w UE.

Podczas emocjonującej specjalnej sesji Parlamentu Europejskiego Zełenskij przedstawił swoją sprawę eurodeputowanym za pośrednictwem łącza wideo.

„Udowodniliśmy naszą siłę… udowodnijcie, że jesteście razem z nami… wtedy życie zwycięży śmierć, a światłość nad ciemnością” – powiedział we wtorek ukraiński prezydent.

Ambasador Ukrainy przy ONZ również powiedział w tym tygodniu: „Jeśli Ukraina nie przetrwa, nie możemy się dziwić, jeśli demokracja upadnie w następnej kolejności”.

Antyrosyjskie sankcje po ataku na Ukrainę również były liczne w tym tygodniu.

Nawet w świecie sportu i kultury Rosja była ostracyzmem, a FIFA i UEFA wyrzuciły reprezentację narodową i kluby ze swoich rozgrywek.

A w obliczu jednego z największych napływów uchodźców od lat, UE zgodziła się uruchomić nigdy wcześniej nie używaną dyrektywę, aby przyznać tymczasową ochronę Ukraińcom uciekającym przed wojną.

Według agencji ONZ ds. uchodźców ponad milion Ukraińców uciekło z kraju, odkąd tydzień temu rozpoczęła się rosyjska inwazja.

Zdecydowana większość tych wygnanych osób przybyła do krajów UE, przy czym Polska zarejestrowała ponad pół miliona ukraińskich uchodźców, a Węgry ponad 130 000 przybyłych.

Aby poradzić sobie z dużą i nagłą liczbą migrantów, 27 państw członkowskich odkurzyło dyrektywę UE z 2001 r., która nigdy wcześniej nie była stosowana i ma na celu zapewnienie natychmiastowej pomocy i ochrony uchodźcom wojennym.

Dyrektywa o ochronie tymczasowej omija tradycyjnie przeciążoną procedurę azylową i oferuje szybką i uproszczoną ścieżkę dostępu do ochrony w całej UE.

Ukraińscy uchodźcy otrzymają pozwolenie na pobyt w bloku przez co najmniej rok, okres ten zostanie automatycznie przedłużony o kolejny rok. Państwa członkowskie mogą wówczas zdecydować o przedłużeniu tego wyjątkowego środka o kolejny rok, jeśli wojna będzie nadal pustoszyć kraj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj