10.4 C
Warszawa
poniedziałek, 26 września, 2022

Tydzień Europy: Nowa rosyjska ofensywa i obawy przed globalnym kryzysem żywnościowym

Musisz przeczytać

Wojna na Ukrainie weszła w tym tygodniu w nową fazę, kiedy Rosja rozpoczęła długo oczekiwaną ofensywę na wschodniej Ukrainie.

Głównym celem Rosjan było miasto Mariupol, gdzie żołnierze ukraińscy utrzymywali teren w ogromnej fabryce stali.

Moskwa bombarduje fabrykę artylerią i nalotami lotniczymi, wystosowała żądania do poddania się wojsk.

Ponownym atakiem znalazło się również miasto Charków.

Sytuacja wojskowa była w centrum rozmów prezydenta Ukrainy z przewodniczącym Rady UE Charlesem Michelem, który w tym tygodniu udał się do Kijowa.

Michel po raz kolejny potępił rosyjską agresję i podkreślił jedność Europy we wspieraniu Ukrainy.

„Celem Kremla jest zniszczenie suwerenności Ukrainy. To także podzielenie Unii Europejskiej, a mu się to nie uda. Ostatnio pokazaliśmy nawet w trudnych okolicznościach, że w 27 państwach członkowskich byliśmy w stanie systematycznie podejmować decyzje wspólnie przez jednomyślność” – powiedział Michel.

Michel wskazał na skoordynowane międzynarodowe wysiłki na rzecz mobilizacji funduszy na wsparcie Ukrainy, dostarczenia śmiercionośnego sprzętu wojskowego i pomocy humanitarnej.

Światowy kryzys żywnościowy

W tym tygodniu na wiosennych spotkaniach MFW i Banku Światowego w Waszyngtonie ponownie usłyszano surowe ostrzeżenia, że ​​wojna na Ukrainie doprowadzi do głodu w niektórych częściach świata – i to przez dłuższy czas.

„Wojna i jej konsekwencje obciążają biednych ludzi na całym świecie” – powiedział David Malpass, prezes Banku Światowego. „Jednym z kluczowych mechanizmów transmisji jest niedobór żywności, energii i nawozów.

„Nawozy i energia mają kluczowe znaczenie dla cyklu upraw, więc opierają się na sobie nawzajem i powodują kryzys braku bezpieczeństwa żywnościowego, który potrwa co najmniej miesiące i prawdopodobnie do przyszłego roku”.

Globalny brak bezpieczeństwa żywnościowego wywołany przez Rosję wraz z jednością Zachodu i determinacją we wspieraniu Ukrainy może sprawiać wrażenie, że istnieje zjednoczona międzynarodowa odpowiedź na inwazję Władimira Putina.

Ale tak nie jest: walka o niepodległość i suwerenność Ukrainy nie jest sprawą globalną i wydaje się, że większości rządów to nie obchodzi.

Bruce Jones, starszy pracownik Brookings Institution w Waszyngtonie, wyjaśnił złożoność przyczyn tego

„Każdy kraj, z różnych powodów, ma bardzo ważne stosunki z Rosją” – powiedział Jones w rozmowie z Euronews. „Jeśli weźmiesz Indie, Rosja jest najważniejszym dostawcą obrony. To jedyny kraj, który jest skłonny dzielić się zaawansowaną technologią z Idią i królestwem obronnym. Na przykład indyjski program pocisków hipersonicznych jest rozwijany wspólnie z Rosją.

„W swoich publicznych oświadczeniach coraz wyraźniej mówili, że sprzeciwiają się temu, co robi Rosja, ale nie byli skłonni posuwać się tak daleko, jak głosować przeciwko nim. Próbują zachować te relacje, które były dla nich ważne. Izrael ma ważne, wielowymiarowe relacje z Rosją, Brazylią poprzez BRICS. Tak więc wszystkie te kraje mają ważne stosunki z Rosją. Nie oznacza to, że są zadowolone z tego, co robi Rosja, ale nie chcą być postrzegane jako część odpowiedzi Zachodu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img
Najnowsze wiadomości

Niezbędnik przedsiębiorcy. CEIDG tylko w wersji online * Rachunki za energię firmy w domu * Kara umowna w kosztach – nie, a kurs na...

Wniosek o wpisanie firmy w CEIDG tylko online Jeszcze przez 2 lata będzie można na papierze składać wnioski o wpis...
- Reklama -

Więcej podobnych artykułów

- Reklama -