Ucieczki i podziały: czy skrajna prawica francuska rozdziera się na strzępy?

0
325

Przed ostatnią ucieczką z Marine Le Pen do skrajnie prawicowego nowicjusza Erica Zemmoura jej partia oskarżyła eurodeputowanego o wysyłanie strategicznych informacji jej rywalowi.

To znak zaciekłej bitwy toczącej się na tym skrzydle francuskiej polityki, odkąd ekspert telewizyjny Zemmour przystąpił do wyścigu o zostanie kolejnym prezydentem Francji.

Jest czwartym głosowaniem i grozi podzieleniem prawicowych głosów, odcinając poparcie dla Le Pena i prawicowej kandydatki Valérie Pécresse.

W ciągu ostatnich kilku tygodni, w szczególności, kilku polityków Le Pen’s National Rally (RN) uciekło do kampanii Zemmoura.

Jest to wskaźnik obu wewnętrznych sprzeczek w jej skrajnie prawicowej partii sprzed kilkudziesięciu lat i ma nadzieję, że nowicjusz Zemmour może złożyć bardziej udaną kandydaturę na prezydenta.

Jérome Rivière, jeden z eurodeputowanych Le Pen, który dołączył do Zemmour, powiedział Euronews, że uważa, że ​​ekspert telewizyjny ma większe szanse na wygraną.

„Zdałem sobie sprawę, że tak naprawdę waga nazwy Marine Le Pen i waga nazwy Zlotu Narodowego były zbyt duże, aby przezwyciężyć złą reputację, jaką ma partia” – powiedział Rivière, który wcześniej kierował europejską grupą parlamentarną tej partii.

Zarówno Le Pen, jak i Zemmour chcą radykalnie ograniczyć imigrację i uniemożliwić imigrantom dostęp do funduszy socjalnych, ale mają odmienne stanowiska w innych kwestiach gospodarczych.

’Sabotaż’

Le Pen potępiła dezercje, mówiąc Le Figaro, że to zachowanie „obrzydza Francuzów” i mówiąc, że nie interesuje się „drobnymi grami politycznymi”.

„Jest spójny, ponieważ są to osoby, które od początku kampanii zarzucały mi obronę siły nabywczej Francuzów jako priorytet” – powiedziała.

Ostatnim wybranym urzędnikiem, który opuścił Zgromadzenie Narodowe, był Nicolas Bay, którego partia oskarżyła o „sabotaż”, zanim zdążył uciec do obozu Zemmoura.

Bay, były sekretarz generalny partii i wiceprzewodniczący, powiedział, że zawieszenie nastąpiło, gdy zwołał spotkanie w celu omówienia wewnętrznego „kryzysu” partii, ale od tygodni krążyły pogłoski, że może uciec do kampanii Zemmoura.

W komunikacie wysłanym do sztabów partii w tym tygodniu, biuro wykonawcze Zgromadzenia Narodowego napisało, że próby „garstki ludzi destabilizacji (partii) nie mogą skazić pracy wykonywanej codziennie przez wybieranych urzędników i sztab ruchu”.

Wśród tych, którzy odeszli, znaleźli się czterej eurodeputowani, jeden senator, lokalnie wybierany urzędnik i własna siostrzenica Le Pen, Marion Maréchal Le Pen, która ma dołączyć do kampanii Zemmoura.

Le Pen powiedział w styczniu dla telewizji kablowej CNews, że wybór jej siostrzenicy, aby nie wspierać jej w 2022 roku, był „brutalny, brutalny, trudny dla mnie”.

Bay ogłosiła w czwartek, że dołączy do kampanii Zemmoura, mówiąc, że Le Pen zdestabilizowała swoich wyborców, zmieniając poglądy na szereg kwestii.

Powiedział, że oskarżenia o wysyłanie strategicznych informacji do Zemmoura były fałszywe i że złożył skargę o zniesławienie.

Jean-Yves Camus, dyrektor Obserwatorium Radykalnej Polityki przy Fundacji Jean Jaurès, powiedział, że wśród niektórych polityków Zjednoczenia Narodowego panuje przekonanie, że Le Pen po raz trzeci kandyduje na prezydenta i że Zemmour ma więcej zwycięski apel.

Mimo że Zemmour prawdopodobnie stanie w obliczu ogromnej porażki w drugiej turze wyborów, jeśli zakończy się w pierwszej dwójce, niektórzy uważają, że ma większe szanse na zjednoczenie prawicy, powiedział Camus.

Regionalna porażka wyborcza

Rivière twierdzi, że niezdolność Zjazdu Narodowego do wygrania jednego regionu w ubiegłorocznych wyborach regionalnych wpłynęła na jego decyzję o opuszczeniu partii.

Skrajnie prawicowy kandydat Thierry Mariani poniósł porażkę w południowym regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże na rzecz głównego nurtu prawicowego zasiedziałego, gdy opozycja zebrała się razem przeciwko niemu.

„Mariani wywodził się z byłej (głównej) partii Les Républicains, tak jak ja, miał profil, który powinien przemawiać do prawicowego elektoratu o szerokiej bazie. Ale nie wygrał pomimo swoich najlepszych starań” – powiedział Rivière.

Le Pen przez lata pracowała nad wprowadzeniem swojego ruchu do głównego nurtu, prowadząc kampanię mającą na celu „oddemonizowanie” Zlotu Narodowego, w tym zmianę nazwy partii politycznej, którą założył jej ojciec Jean-Marie Le Pen.

W 2015 roku wyrzuciła z partii seniora Le Pena z powodu jego kontrowersyjnych poglądów, w tym bagatelizowania Holokaustu.

Jednak po regionalnej klęsce na południu wielu członków partii stwierdziło, że wysiłek nie przyniósł efektów.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Gilbert Collard, który od tego czasu uciekł do kampanii Zemmoura, nazwał próbę zdemonizowania partii „pułapką” po wyborach regionalnych.

Jak wynika z sondaży, wysiłki Le Pen wpłynęły na wyniki partii, ponieważ prawdopodobnie uzyska znacznie wyższy procent głosów w drugiej rundzie przeciwko Macronowi, mówi Camus.

Ale ten wysiłek, aby wprowadzić partię do głównego nurtu „nie oznacza, że ​​może przekroczyć próg 50%” – dodał.

„Przetasowanie pola gry”

Rivière, który podobno miał spory z przywódcami RN, został rzecznikiem Zemmour i mówi, że jego kandydatura zmienia wybory.

„To jest całkowicie przetasowane pole gry, ponieważ nagle mamy inną ofertę, znacznie bliższą wszystkim tematom, o które walczyłem” – powiedział Rivière.

Nazywa się Le Pen zbyt lewicowym, jeśli chodzi o kwestie społeczno-gospodarcze, w tym emeryturę. Wcześniej opowiadała się za obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat, teraz jednak stwierdziła, że ​​będzie to dotyczyć tylko osób, które wcześniej rozpoczęły pracę. Zemmour chce podnieść wiek emerytalny do 64 lat.

Erwan Lecoeur, ekspert ds. francuskiej skrajnej prawicy, powiedział w zeszłym tygodniu Franceinfo, że nie słyszano, by 30% głosów w pierwszej turze głosowało na skrajną prawicę.

„To pierwszy raz, kiedy po prawej stronie prawicy są naprawdę dwaj ważni kandydaci” – powiedział.

Le Pen powiedział, że istnieją wyraźne różnice między ich dwiema kampaniami, w tym, że Zemmour nie jest „zainteresowany kwestiami społecznymi”. Mówi, że jej zdaniem nie ma też „wojny religijnej”.

Z drugiej strony Zemmour popiera skrajnie prawicową teorię spiskową, zgodnie z którą nie-Europejczycy zastąpią Europejczyków poprzez masową imigrację.

Kandydatka Les Républicains, Valérie Pécresse, spotkała się z ostrą krytyką po tym, jak wspomniała o tej samej teorii spiskowej podczas dużej kampanii w niedzielę.

W oświadczeniu opublikowanym w kilku francuskich gazetach francuska organizacja antyrasistowska SOS Racisme potępiła użycie przez nią tego terminu, mówiąc, że debata prezydencka zamieniła się w „przeciętność, irracjonalność i przemoc” pod wpływem skrajnej prawicy.

Teoria ta została przywołana w manifeście terrorysty, który zabił 51 osób w dwóch meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii w 2019 roku.

Członkowie jej partii szybko wyjaśnili, że nie ma „wielkiego zastąpienia”, w którym imigranci zmieniają demografię Europy, próbując ponownie oddzielić prawicową partię od skrajnej prawicy.

Jej partia miała również kilka dezercji zarówno w kampanii Zemmoura, jak i urzędującego prezydenta Emmanuela Macrona.

Na razie trzej prawicowi kandydaci są teraz łeb w łeb w sondażach, około 10 punktów za Macronem, który określił się jako centrysta.

Każdego dnia tygodnia Uncovering Europe przedstawia europejską historię, która wykracza poza nagłówki. Pobierz aplikację Euronews, aby otrzymywać codzienne powiadomienia o tym i innych powiadomieniach o najświeższych wiadomościach. Jest dostępny na urządzeniach Apple i Android.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj