UE broni powołania amerykańskiego ekonomisty na najwyższe stanowisko pomimo sprzeciwu

0
88

Komisja Europejska broniła w piątek swojej decyzji o powołaniu amerykańskiego profesora powiązanego z Big Tech na głównego ekonomistę jej kluczowego departamentu ds. konkurencji, pomimo sprzeciwu prawodawców i rządu francuskiego.

Mianowanie Fiony Scott Morton, byłej ekonomistki ds. konkurencji w Departamencie Sprawiedliwości USA, która również lobbowała w imieniu Apple, Amazona i Microsoftuuruchomił dzwonki alarmowe w Brukseli i Paryżu.

„Kolegium [of Commissioners] podjął decyzję w sprawie tego powołania […] Nie widzimy podstaw do ponownego rozważenia” – powiedział w piątek rzecznik Komisji Europejskiej.

Według organu wykonawczego UE otrzymano tylko jedenaście aplikacji na to stanowisko, co wskazuje na wysoki poziom wiedzy specjalistycznej wymagany na tym stanowisku.

Kandydaci przeszli pięć etapów oceny, w tym rozmowę kwalifikacyjną z komisarz UE ds. konkurencji Margrethe Vestager. Rzecznik zapewniał, że szef konkursu przesłuchiwał “więcej niż jednego kandydata”.

Mandat Mortona obejmowałby doradzanie Komisji Europejskiej w sprawie dochodzeń w sprawie rzekomych zachowań antykonkurencyjnych, proponowanych fuzji i wdrażania przełomowej ustawy o rynkach cyfrowych (DMA), zbioru przepisów UE mającego na celu ograniczenie siły rynkowej firm Big Tech. Byłaby pierwszym obywatelem spoza UE, który objąłby to stanowisko.

Morton została okrzyknięta „wojowniczką antymonopolową” za jej krytyczne stanowisko wobec platform technologicznych, a wcześniej twierdziła, że ​​jej poboczne konsultacje dla dużych firm, z których wiele było celem unijnych organów antymonopolowych, były ważne dla jej badań i nauczania.

Ale decyzja znalazła się pod ostrzałem potencjalnych konfliktów interesów.

Komisja zapewniła jednak w piątek, że nastąpi dwuletni okres karencji, podczas którego Morton nie będzie mogła pracować dla firm, w których ostatnio pracowała. Nie byli w stanie od razu potwierdzić nazw firm, o których mowa.

Wśród krytykujących nominację są przewodniczący czterech największych grup politycznych w Parlamencie Europejskim, którzy wyrazili swoje „konsternację” w liście wysłanym w piątek do Vestager.

„W czasie intensywnej kontroli naszych instytucji pod kątem zagranicznej ingerencji, nie rozumiemy rozważania kandydatów spoza UE na tak wysokie i strategiczne stanowisko” – powiedzieli.

„Nie pracowaliśmy zawzięcie nad uregulowaniem GAFAM, tylko po to, aby zaufać ich lobbystom, którzy wdrożą te zasady”, francuski poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Socjalistów i Demokratów, Raphaël Glucksmann, tweetował.

Paryż skrytykował w czwartek, gdy trzech ministrów, w tym minister spraw zagranicznych Catherine Colonna, napisało na Twitterze o swoich obawach.

„Gdy Europa angażuje się w najbardziej ambitne regulacje cyfrowe na świecie, niedawne powołanie głównego ekonomisty DG ds. Konkurencji rodzi uzasadnione pytania. Zachęcam Komisję Europejską do ponownego przeanalizowania swojego wyboru” — francuski minister ds. cyfryzacji Jean-Noël Barrot tweetował.

Inne głosy z całego francuskiego spektrum politycznego zapowiadają tę decyzję. Marine Le Pen, liderka skrajnie prawicowego Frontu Narodowego tweetował Środa kwestionuje, czy Europa „jest jeszcze całkowicie europejska”.

Nominacja jest szczególnie drażliwa dla Paryża, ponieważ prezydent Macron jest zdeklarowanym krytykiem niekontrolowanego wpływu amerykańskiej Big Tech na gospodarkę UE.

W maju, kiedy po raz pierwszy rozeszła się wiadomość, że Morton był brany pod uwagę do tej roli, grupa organizacji pozarządowych również wyrażone obawy dotyczące potencjalnych konfliktów interesów.

Vestager znalazła się również pod ostrzałem za brak przejrzystości i otwartej dyskusji politycznej podczas procesu rekrutacji.

Morton ma rozpocząć nową rolę 1 września na trzyletni kontrakt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj