UE chce być konkurencyjna w wyścigu o metale ziem rzadkich

0
21

Kraje ścigają się o metale ziem rzadkich i inne krytyczne minerały, z których niektóre są niezbędne do zmiany klimatu.

Pierwiastki te są niezbędne do produkcji baterii elektrycznych, turbin wiatrowych, a nawet urządzeń podłączonych do sieci, ale Chiny kontrolują największy udział metali ziem rzadkich na świecie.

Publiczni i prywatni gracze z UE spotkali się w Brukseli na piątkowej konferencji poświęconej rozwojowi sektora.

„Każdego tygodnia obserwujemy coraz więcej projektów dotyczących surowców, aw szczególności surowców krytycznych” – powiedział Eoin Keane, inżynier sektorowy w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

„Powiedziałbym więc średnio jeden lub dwa projekty tygodniowo, a w ciągu ostatnich dwóch lat prawdopodobnie widzieliśmy 80 projektów… patrzymy na wszystko, od wydobycia, przez przetwarzanie, aż po fabryki akumulatorów, także aż do montażu”.

Niektóre firmy uważają, że aby zmniejszyć swoją zależność, UE będzie musiała wydobywać metale na kontynencie.

„Otwarcie kopalni może czasami zająć do 20 lat, 15-20 lat, a duża część tego czasu to także etap uzyskiwania pozwoleń” — powiedział Jonathan Vanherberghen, główny doradca ds. UE w Rio Tinto, światowym druga co do wielkości korporacja metalowo-wydobywcza.

„Myślę więc, że szczególnie w Europie jest miejsce na ułatwienie i przyspieszenie tego procesu. Ale myślę, że również w Europie przyglądamy się 27 różnym, powiedzmy, państwom członkowskim, które mają nieco inne przepisy dotyczące górnictwa i myślę, że dużo może pomóc w próbie ujednolicenia tego i zbliżenia ich w przyszłości”.

Kwestia przemysłowa rodzi jednak również pytania społeczne.

Aby eksploatować te metale ziem rzadkich, trzeba będzie przekonać lokalne władze i obywateli do zaakceptowania otwierania kopalń, co jest równoznaczne z degradacją środowiska i dla wielu może być zbyt dużym wyzwaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj