UE i Wielka Brytania postanawiają zacieśnić współpracę w celu zwalczania nielegalnego przekraczania kanału La Manche

0
80

Umowa, która wciąż wymaga negocjacji, pojawia się zaledwie kilka miesięcy po tym, jak obie strony rozwiązały główny dzielący je problem: ustalenia handlowe w Irlandii Północnej.

Unia Europejska i Wielka Brytania zamierzają zacieśnić współpracę w celu ograniczenia nielegalnej migracji w kanale La Manche.

Ogłoszenie zostało ogłoszone we wtorek po spotkaniu brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, które odbyło się w Reykjaviku na Islandii, na marginesie szczyt przywódców Rady Europy.

„Zgodzili się zacieśnić współpracę między UE a Wielką Brytanią w zakresie migracji poprzez opracowanie nowego porozumienia roboczego między agencjami brytyjskimi a Frontexem, co umożliwi nam wspólną pracę nad krytycznymi wyzwaniami operacyjnymi i strategicznymi, w tym nad sytuacją w kanale La Manche” – powiedział rzecznik Downing Street.

„Zespoły z Wielkiej Brytanii i UE omówią teraz szczegóły i operacjonalizację tego nowego porozumienia roboczego” – dodali.

Tymczasem Von der Leyen napisała na Twitterze, że „wyraziła poparcie Komisji Europejskiej dla przyszłego porozumienia roboczego dotyczącego operacji między Wielką Brytanią a Frontexem”.

Euronews skontaktował się z Komisją w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji.

Jest to najnowszy znak, że stosunki między Brukselą a Londynem szybko się odmrażają teraz, gdy drażliwa kwestia ustaleń handlowych dla Irlandii Północnej została rozwiązana poprzez Porozumienie Windsorskie osiągnięty pod koniec lutego i podpisany miesiąc później.

Umowa migracyjna, która wciąż wymaga negocjacji, pojawia się po tym, jak rządy Belgii, Francji, Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii dzwonił w grudniu w sprawie umowy o współpracy między UE a Wielką Brytanią w dziedzinie migracji „w celu zwalczania nielegalnej migracji w północno-zachodniej Europie”.

Tymczasem Paryż i Londyn zawarł kolejną umowę w marcu w ramach którego Wielka Brytania przekaże rządowi francuskiemu fundusze (141 mln euro w latach 2023-24, 191 mln euro w latach 2024-25 i 209 mln euro w latach 2025-2026) na zwiększenie liczby funkcjonariuszy i patroli na francuskim wybrzeżu, do zapłacić za nowe możliwości, w tym drony, oraz za obsługę nowego centrum dowodzenia i nowego ośrodka zatrzymań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj