UE ma „moralny obowiązek” uczynienia Ukrainy państwem członkowskim: premier Estonii

0
216

Według Kaji Kallas, premier Estonii, Unia Europejska ma „moralny obowiązek” uczynienia Ukrainy państwem członkowskim i powinna rozważyć użycie siły militarnej w celu przeciwdziałania rosyjskiej agresji.

Przemawiając na comiesięcznych sesjach plenarnych Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, Kallas powiedział, że UE „zmieniła się bardziej w ciągu jednego tygodnia niż w ciągu 30 lat” i wezwał Brukselę do inwestowania w najnowocześniejsze technologie obronne.

„Wzmagając europejską obronę, musimy znaleźć konsensus w UE, że czasami najlepszym sposobem na osiągnięcie pokoju jest chęć użycia siły militarnej” – powiedziała.

Ukraina wystąpiła o szybkie członkostwo w UE po rosyjskiej inwazji na ten kraj. W ostatnich tygodniach o członkostwo wystąpiły również Mołdawia i Gruzja.

UE przegłosowała w zeszłym tygodniu przeważającą większością głosów za potępieniem rosyjskiej inwazji, a także za przyznaniem Ukrainie statusu kandydata, ale proces akcesyjny jest długi i skomplikowany. Narody Bałkanów Zachodnich negocjują członkostwo od ponad dekady.

Gdy ambasadorzy UE podpisują dziś nową falę sankcji przeciwko Rosji, Kallas przeprosił także zwykłych Rosjan, którzy ponieśli główny ciężar „wojny z Putinem”.

„Nic z tego nie jest skierowane przeciwko tobie, rozumiemy, że cię to boli, ale też boli nas. Ten autokrata nie dba o ludzi, troszczy się tylko o władzę” – powiedziała.

Josep Borrell, szef polityki zagranicznej UE, obwiniał się, że nie robi wystarczająco dużo i nie jest wystarczająco szybki, by powiedzieć parlamentowi, że cena wojny będzie długotrwała.

Wezwał Europejczyków do odegrania swojej roli w odzwyczajaniu Europy od rosyjskiego uzależnienia od gazu.

„Obywatele Europy muszą zmniejszyć ogrzewanie w swoich domach. Każdy musi się wysilić. W ten sam sposób zużywałbyś mniej wody, gdyby była susza. W ten sam sposób, w jaki nosiliśmy maski” – powiedział.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj