UE nakłada kolejne sankcje na Iran za stłumienie protestów

0
25

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zatwierdzili w poniedziałek nową rundę sankcji wobec Iranu w związku z brutalnym tłumieniem przez reżim pokojowych protestów.

Blok obrał za cel 29 osób i trzy podmioty z zamrożonymi aktywami i zakazami podróżowania w związku z ich rolą zarówno w śmierci 22-letniej Mahsy Amini po jej aresztowaniu przez krajową policję moralności, jak i brutalną reakcją na późniejsze demonstracje, które przetoczyły się przez kraj.

Wśród nowo objętych sankcjami osób jest czterech członków oddziału, który arbitralnie aresztował Aminiego, szefów prowincji irańskich sił ścigania (LEF) i Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) oraz generał brygady Kiyumars Heidari, dowódca irańskiej armii Siły lądowe.

Minister spraw wewnętrznych Ahmad Vahidi i Vahid Mohammad Naser Majid, szef irańskiej cyberpolicji, również byli celem ataków, ten ostatni za „swoją odpowiedzialność za arbitralne aresztowania ludzi za wyrażanie w Internecie krytyki irańskiego reżimu”. — poinformowała Rada UE w oświadczeniu.

Państwowy nadawca telewizyjny Press TV również znalazł się na nowej liście za „produkcję i nadawanie wymuszonych zeznań zatrzymanych”.

Umowa nuklearna „w impasie”

Nowe oznaczenia pojawiają się miesiąc po tym, jak pierwszy pakiet nałożył środki ograniczające na 15 irańskich osób i podmiotów.

Należeli do nich policja moralności i dwie jej kluczowe postacie Mohammad Rostami i Hajahmad Mirzaei, a także irańskie siły ścigania (LEF) i wielu lokalnych szefów. Krajowy minister technologii informacyjnych i komunikacyjnych, Issa Zarepour, został również ukarany za swoją odpowiedzialność za zamknięcie internetu.

Borrell powiedział, że rozmawiał w niedzielę z ministrem spraw zagranicznych Iranu Hosseinem Amirem-Abdollahianem, aby omówić sankcje i porozumienie nuklearne, znane jako wspólny kompleksowy plan działania lub JCPOA.

Zapytany, czy nowa runda sankcji, która prawdopodobnie spotkałaby się ze środkami zaradczymi ze strony Teheranu, może zagrozić dyskusjom JCPOA, Borrell przyznał, że umowa „nie jest na dobrej drodze, jest w impasie, ale prace trwają”.

„Rozmawialiśmy o militarnym wsparciu Iranu dla Rosji, które musi się skończyć” – powiedział także. Powtórzył, że blok ma „wyraźne dowody”, że Iran dostarczył Moskwie drony, które były używane na Ukrainie.

Dziewiąty pakiet przeciwko Rosji?

Kontynuacja wojny Rosji na Ukrainie również będzie przedmiotem obrad ministrów, ale jest mało prawdopodobne, aby dyskutowano o nowej rundzie sankcji wobec Moskwy.

Do tej pory blok nałożył osiem pakietów sankcji wymierzonych w moskiewski sektor obronny, energetyczny, finansowy, medialny i transportowy, ale tempo zwolniło w ostatnich tygodniach, ponieważ pęknięcia w jedności bloku pogłębiają się z powodu rosnących kosztów życia i kosztów energii.

Polska i kraje bałtyckie zaproponowały nowe sankcje, a minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis powiedział dziennikarzom, że Wilno „zaoferowało szereg wpisów już kilka tygodni temu i wciąż czekamy na odpowiedź instytucji w Europie, że zareagują i pójdą naprzód z dziewiątym pakietem”.

„Są tacy, którzy mówią, że może nie ma nic innego do sankcji, że wszystko, na co Europa była w stanie nałożyć sankcje, jest już na liście, więc chciałbym zdementować te informacje” – dodał.

Zapytany o to Borrell bronił Brukseli, zapewniając dziennikarzy, że „reagujemy i postępujemy zgodnie z procedurami”.

„Państwa członkowskie proponują, następnie badane są sankcje, konsultowane są służby prawne, a następnie kontynuujemy. Upewnij się, że się nie zatrzymamy” – powiedział.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj