UE odrzuca twierdzenia, że ​​„pomagała i podżegała” do przestępstw przeciwko migrantom w Libii

0
74

Bruksela podkreśliła we wtorek, że nie przekazuje „fizycznych pieniędzy” podmiotom libijskim po tym, jak misja rozpoznawcza ONZ stwierdziła, że ​​UE „pomagała i podżegała” do popełniania przestępstw przeciwko migrantom w rozdartym konfliktem kraju.

The Raport ONZ opublikowany w poniedziałek i na podstawie setek wywiadów przeprowadzonych w ciągu trzyletniej misji rozpoznawczej doszedł do wniosku, że istnieją dowody na popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości przeciwko Libijczykom i migrantom, którzy utknęli w kraju.

Przestępstwa te obejmują zmuszanie kobiet do niewolnictwa seksualnego, arbitralne zatrzymania, morderstwa, tortury, gwałty, niewolnictwo i wymuszone zaginięcia.

W międzyczasie ustalono, że libijska straż przybrzeżna działała „w ścisłej koordynacji” z sieciami przemytniczymi w Libii, wykorzystując migrantów znajdujących się w trudnej sytuacji, generując „znaczące dochody”.

„Wsparcie udzielone przez UE libijskiej straży przybrzeżnej w zakresie wycofywania, wypychania i (i) przechwytywania doprowadziło do naruszeń niektórych praw człowieka” — powiedział dziennikarzom śledczy Chaloka Beyani. „Nie można zawracać ludzi do obszarów które są niebezpieczne, a wody libijskie są niebezpieczne dla zaokrętowania migrantów”.

Powiedział, że blok europejski i jego państwa członkowskie nie zostały uznane za odpowiedzialne za zbrodnie wojenne, ale „udzielone wsparcie pomogło i podżegało do popełnienia zbrodni”.

„Bodziec dla nas do większej pracy”

Peter Stano, główny rzecznik służby zewnętrznej UE, powiedział we wtorek dziennikarzom, że „należy pamiętać o jednej rzeczy: nie finansujemy żadnego libijskiego podmiotu. Nie przekazujemy fizycznych pieniędzy partnerom w Libii, dokładnie na te powody.”

UE i jej państwa członkowskie od lat zapewniał pomoc materialną i techniczną do libijskiej straży przybrzeżnej w celu zwiększenia przechwytywania łodzi próbujących nielegalnie przeprawić się przez Morze Śródziemne do Europy. Obejmuje to szkolenie dla straży przybrzeżnej, a także łodzi.

Wydała również dziesiątki milionów euro na ochronę i pomoc migrantom i uchodźcom oraz wspieranie lokalnych społeczności.

„To, co robimy, to przydzielanie dużych pieniędzy, z których zwykle korzystają nasi międzynarodowi partnerzy. Wiele przechodzi przez ONZ, na przykład, kiedy robimy repatriacje, kiedy dokonujemy realokacji za pośrednictwem IOM lub z pomocą UNHCR” – powiedział Stano.

„Więc nie zgadzam się z twierdzeniami, że nasze pieniądze będą finansować model biznesowy przemytników lub tych, którzy źle wykorzystują i źle traktują ludzi w Libii, wręcz przeciwnie. Większość pieniędzy idzie na opiekę tych właśnie osób” – dodał.

Pieniądze zostały wykorzystane na przykład na sfinansowanie 60 000 wspomaganych dobrowolnych powrotów i ewakuację 5500 uchodźców z kraju za pośrednictwem UNHCR, powiedział Stano.

Powiedział również, że UE „poważnie traktuje obawy” wyrażone przez misję rozpoznawczą ONZ.

„Naszym celem, naszym wspólnym celem jest pomoc w poprawie sytuacji ludzi, którzy utknęli w Libii. I są rezultaty. Oczywiście zdarzają się incydenty, są problemy, które budzą niepokój. partnerami w Libii, z partnerami międzynarodowymi”.

„To, co teraz widzimy i czego jesteśmy świadkami, jest dla nas tylko bodźcem do większej pracy, aby przekonać libijskich partnerów do współpracy z nami, a także z partnerami międzynarodowymi do jeszcze większego zaangażowania, ponieważ ostatecznie to ludzie o których mówimy i do których kierujemy nasze wysiłki” – powiedział.

Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji ONZ w sierpniu 2022 r. w Libii było prawie 680 000 migrantów z ponad 41 narodowości. Zdecydowana większość to osoby dorosłe, choć 11% to dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj